Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Αν εχω καταλαβει σωστα,δεν τους ενδιαφερει το ποσα θα ξοδεψεις.. Αλλα η επιδοτηση παει μεχρι το ποσο των 8000.. εσυ μπορεις να ψωνισεις και 20000 πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) παιδια αν ζητήσω και λαπτοπ και pc πάει πολύ/ μπορει να έχω πρόβλημα κατα την αξιολόγηση?

....

ΔΕν μπορεις να ζητησεις 2 κομματια (pc και laptop) εαν εισαι μονο ενα ατομο στην εργασια σου.

 

συμφωνα με τον "ενημερωτικο οδηγο" στο Δεν ειναι επιλέξιμες οι ακολουθες δαπάνες: Δαπάνες για εξοπλισμό που δεν συνάδουν με τις θέσεις εργασίας που εχει δηλωσει ο ελ.επαγ. στο εντυπο υποβολης.

Δηλ: οχι 3 υπολογιστες οταν εχει δηλωσει 1 ετησια μοναδα εργασίας (ΕΜΕ)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν οι προσφορές που θα δηλωθούν στα ηλεκτρονικό αρχείο είναι δεσμευτικές?

Δηλαδή αν εγώ πάρω προσφορά για το τάδε GPS L1 που κάνει 8000€+ΦΠΑ και τελικά αγοράσω ένα άλλης μάρκας και από άλλη εταιρία με τον ίδιο προϋπολογισμό θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγε κατι άλλο?κανουμε την αιτηση και εχουμε μονο τα προτιμολογια..Βγαινει η αποφαση και βλεπουμε οτι μας εγκρινουν..Πηγαινουμε μετα και τα αγοραζουμε απο την τσεπη μας παιρνουμε τα τιμολογια και τα καταθετουμε στην τραπεζα..και περιμενουμε να γινει ο ελεγχος και τελικα η πιστωση..Σωστα η κανω καποιο λαθος?

Σε γενικές γραμμές σωστά, υπάρχει το ερώτημα αν πας στην τράπεζα και πριν βγει η απόφαση για να καταθέσεις και τα προτιμολόγια και να φτιάξουν το φάκελο σου.

 

Βρε παιδιά εγώ είμαι νέα μηχανικός κάτω της 5ετιας και δεν έχω μεγάλα εισοδήματα... :(

Αν είναι να πληρώσω 5000€ από την τσέπη μου (που δεν τα έχω κιόλας!) και μετά να περιμένω να πάρω τα 4000€, τότε δεν νομίζω ότι βοηθάει και πολύ η όλη επιδότηση... :sad:

Συμφωνώ ότι κάποιος έλεγχος πρέπει να γίνει ώστε να διασφαλιστεί ότι τα χρήματα θα διατεθούν για τους σκοπούς που δηλώθηκαν, αλλά που να τα βρει ένας μηχανικός που τώρα ξεκινά τα 5000€??????

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν μπορεις να ζητησεις 2 κομματια (pc και laptop) εαν εισαι μονο ενα ατομο στην εργασια σου.

 

συμφωνα με τον "ενημερωτικο οδηγο" στο Δεν ειναι επιλέξιμες οι ακολουθες δαπάνες: Δαπάνες για εξοπλισμό που δεν συνάδουν με τις θέσεις εργασίας που εχει δηλωσει ο ελ.επαγ. στο εντυπο υποβολης.

Δηλ: οχι 3 υπολογιστες οταν εχει δηλωσει 1 ετησια μοναδα εργασίας (ΕΜΕ)

 

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο, που το έχουμε δηλώσει;!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εγώ είμαι νέα μηχανικός κάτω της 5ετιας και δεν έχω μεγάλα εισοδήματα... :(

Αν είναι να πληρώσω 5000€ από την τσέπη μου (που δεν τα έχω κιόλας!) και μετά να περιμένω να πάρω τα 4000€, τότε δεν νομίζω ότι βοηθάει και πολύ η όλη επιδότηση... :sad:

Συμφωνώ ότι κάποιος έλεγχος πρέπει να γίνει ώστε να διασφαλιστεί ότι τα χρήματα θα διατεθούν για τους σκοπούς που δηλώθηκαν, αλλά που να τα βρει ένας μηχανικός που τώρα ξεκινά τα 5000€??????

 

Μπορείς να πάρεις δάνειο επίσης.Εκτός και αν αυτά που σκοπεύεις να πάρεις δεν τα χρειάζεσαι πραγματικά..

Πάντως αν πάρεις την έγκριση και είσαι 100% εντάξει κατά τον έλεγχο μη φοβάσαι ότι δεν θα τα πάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα κάνω δυσφήμιση στο e-shop και θα αποτρέψω τον καθένα να αγοράσει από κει.Έχει το χειρότερο after sales που έχω συναντήσει.Για 1 αντικατάσταση κάρτας γραφικών περιμένω 3 βδομάδες...και είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει..

offtopic μεν αλλά δεν κατάλαβα ποιά η πρωτοπορία του σχετικά με το ΕΣΠΑ..

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια με τον giorgosv για το e-shop, ξεδιαντροποι, θα κανουν τα παντα να σε αποτρεψουν να διεκδικησεις τις νομιμες εγγυησεις των προιοντων που αγορασες με δικαιολογιες του στυλ θελουμε ενα μηνα για να αλλαξουμε μια καρτα η απευθυνθειτε στον αντιπροσωπο της εταιρειας για την εγγηυση.

Μου παρουσιασαν βλαβη μεσα σε ενα μηνα μητρικη μνημες και ενα φαξ και δεν πηρα τιποτα απο τις εγγυησεις.

Καλυτερα στον πιτσιρικα με τα pc της γειτονιας μου, να ζησει και κανας αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχουμε ρυθμίσει τις υποχρεώσεις μας οσον αφορά την εισφορά στο ΤΕΕ.Αργότερα στον έντυπο φάκελο θα υπάρχει βεβαίωση άδειας επαγγέλματος σε ισχύ.Να γίνει αυτό πριν την υποβολή. Αυτό δεν το εχω ρωτήσει αλλά νομίζω οτι είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.