Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Μέσα στο πρόγραμμα βάζουμε τιμές προ ΦΠΑ. Το πρόγραμμα υπολογίζει μόνο του το τελικό ποσό ΦΠΑ καθώς και το ύψος της δημόσιας δαπάνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι. ζητησα προσφορες απο πλαισιο, τους εξηγεισα πως πρεπει να ειναι η προσφορα (στελνουν μονο απο αθηνα) και μου εστειλαν σε pdf χωρις υπογραφη. σε σας τι στειλαν? μου ειπαν εζουμε στειλει χιλιαδες προσφορες για εσπα και ετσι ειναι. και επισης ειπαν οτι τοτε που θα βγουν τα αποτελεσματα αυτο το pc και laptop που εστειλαν προσφορα δε θα υπαρχουν και θα παρεις λενε αλλο με ιδια χρηματα, και οτι ο ελεγχος θα γινει μονο στα ποσα και οχι στο τι εχει το pc. εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηρα προσφορα απο e-shop εχει σκαναρισμενη πανω στο pdf την σφραγιδα και την υπογραφη.

Απο οτι βλεπω και αλλες εταιρειες στελνουν με σκαναρισμενη σφραγιδα και υπογραφη, ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξερει κανεις σιγουρα αν παρεις την εγκριση και προβεις στην αγορα τα χρηματα ποτε θα τα παρεις πισω; Καπου στα pdf λεει μεχρι τις 30/6/2012. Μηπως γνωριζει κανεις κατι αλλο γαιτι αν ειναι να περιμενεις μεχρι τοτε στην χειροτερη φεξε μου και γλυστρισε ! ! ! ! (Ειδικα για εμας τους νεουσ μηχανικους)

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 12 αναφέρει ότι τα λεφτά τα παίρνεις 20 εργάσιμες μετά την ολοκλήρωση του ελέγχου ΕΦΟΣΟΝ έχουν μεταβιβασθεί τα αναγκαία ποσά από το Υπουργείο. Βάσει λοιπόν του 'ΕΦΟΣΟΝ' και κοιτώντας το άρθρο 11, αυτό μπορεί να γίνει το αργότερο στις 30/6/2012 άν το θελήσουν... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 12 αναφέρει ότι τα λεφτά τα παίρνεις 20 εργάσιμες μετά την ολοκλήρωση του ελέγχου ΕΦΟΣΟΝ έχουν μεταβιβασθεί τα αναγκαία ποσά από το Υπουργείο. Βάσει λοιπόν του 'ΕΦΟΣΟΝ' και κοιτώντας το άρθρο 11, αυτό μπορεί να γίνει το αργότερο στις 30/6/2012 άν το θελήσουν... :sad:

 

Thanx mythos για την επισυμανση σου δεν το ειχα παρατηρησει αυτο. Στο 30/6/2012 χτυπησε τηλεφωνο και δεν διαβασα τη συνεχεια χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κάτι από την Γερμανία.

Αν μου δώσουν προσφορά θα την δεχτούν στο ΕΣΠΑ;

 

Όσοι θα κάνουν αίτηση για επιδότηση, να έχουν υπ'όψιν ότι πρέπει να συνεχίσουν να έχουν την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού για τα επόμενα 5 χρόνια στην ίδια περιφέρεια. Αν έχω καταλάβει καλά, αν τα επόμενα 5 χρόνια ο εξοπλισμός της επένδυσης πωληθεί, δωρηθεί, σταματήσει να χρησιμοποιείται για την αρχική χρήση, κτλ, πρέπει να επιστραφεί το ποσό της επένδυσης.

 

Τι καταλαβαίνω από αυτό;

1) Όσοι θα πάρουν σύνταξη τα προσεχή 5 χρόνια δεν μπορούν ουσιαστικά να επιδοτηθούν διαφορετικά θα πρέπει είτε να πάρουν σύνταξη αργότερα, είτε να επιστρέψουν την επιδότηση.

2) Όσοι έχουν βλέψεις για δημόσιο (πολεοδομία, σχολείο, δήμο, πανεπιστήμιο ή οπουδήποτε αλλού) πρέπει να θυμούνται ότι αν διοριστούν εντός πενταετίας θα πρέπει να επιστρέψουν την επιδότηση. Πιστέψτε με ότι λόγω ανεργίας πολλοί που χάνουν μια θέση ψάχνουν το παραμικρό για να διώξουν όποιον πήρε την θέση τους, οπότε δεν αξίζει όποιος πάρει την επιδότηση και διοριστεί να υποθέσει ότι δεν θα τον πιάσουν.

3) Όσοι θα γίνουν υπάλληλοι, πρέπει να συνεχίσουν και το ελεύθερο επάγγελμα για 5 χρόνια, έστω στα χαρτιά.

4) Δεν μπορούν να αλλάξουν έδρα σε άλλη περιφέρεια, διαφορετικά πρέπει να επιστρέψουν την επιδότηση ( ; ). Γι΄αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά έτσι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.