Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

παιδια ωραια τα λετε αλλα επισημη ανακοινωση εγω δεν βλεπω...

μονο ονοματα εχουν ανακοινωθει...

τωρα τι κανουμε οσοι θα παρουμε το ΕΣΠΑ ξερει κανεις να μας πει?

(οχι μου εστειλαν Mail και μου ειπαν στο τηλεφωνο..)

Link to comment
Share on other sites

Το αργότερο μέχρι τις 30/6 πρέπει να έχουν ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ τα προϊόντα της επένδυσης.

 

Έχω καιρό από τότε που το διάβασα αλλά νομίζω έχεις δικαίωμα να κάνεις την επένδυση μέχρι 4 μήνες από τη στιγμή που θα πάρεις την επιστολή.

 

Επίσης έχω ακούσει ότι το υπουργείο ζήτησε τελικά την προηγούμενη εβδομάδα από τις τράπεζες να ετοιμάσουν τις επιστολές αλλά δεν τους είχε δώσει αναλυτικές οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Το αργότερο μέχρι τις 30/6 πρέπει να έχουν ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ τα προϊόντα της επένδυσης.

 

Από που προκύπτει αυτό είχες ενημέρωση από το εσπα??

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ AΠΟΦΑΣΗ

Α.Π. 41240/ΕΥΣ6713

http://www.plaisio.gr/Images/Promo/Espa/01_Keimeno_Ypourgikhs_Apofasis.pdf

 

Σημείωσε λάθος, η προθεσμία είναι 4 μήνες από την ημερομηνία έγκρισης, άρα αφού η έγκριση έγινε στις 8/4/2010 έχουμε προθεσμία έως 8/8/2010. (Άρθρο 5, παρ. 2). Στην πράξη επειδή τον Αύγουστο υπολειτουργούν τα πάντα και ίσως λόγω φόρτου να αργήσουν οι παραγγελίες μας, πρέπει μέχρι μέσα Ιουλίου το αργότερο να παραγγείλουμε τα προϊόντα για να τα έχουμε στο γραφείο μας εγκαίρως.

 

Η άλλη ημερομηνία που είδα είναι για την αποπληρωμή, έως τις 30/6/2012 πρέπει να έχουμε εξωφλήσει ότι αγοράσουμε.

Άρθρο 11, παρ. 13

"Η ολοκλήρωση της υλοποίησης των προτάσεων που θα ενισχυθούν βάσει της παρούσας προκήρυξης και η αποπληρωμή τους δεν μπορεί να ξεπερνά την 30/06/2012."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι το 2012 και δεν έχει άμεση σχέση με εμάς. Είναι εσωτερική προθεσμία.

 

Από την στιγμή που μαθαίνουμε επίσημα ότι πήραμε επιδότηση έχουμε 4 μήνες.

Πότε όμως ξεκινάνε οι 4 μήνες;

 

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ AΠΟΦΑΣΗ

Α.Π. 41240/ΕΥΣ6713

http://www.plaisio.gr/Images/Promo/Espa/01_Keimeno_Ypourgikhs_Apofasis.pdf

Άρθρο 11, παρ. 13

Η ολοκλήρωση της υλοποίησης των προτάσεων που θα ενισχυθούν βάσει της παρούσας προκήρυξης και η αποπληρωμή τους δεν μπορεί να ξεπερνά την 30/06/2012.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα. Οι 4 μήνες μετράνε από την ημερομηνία έγκρισης.

Το pdf με τα ονόματα των δικαιούχων έχει ημερομηνία 8/4/2010.

 

Όταν λάβουμε τις επιστολές θα το επαληθεύσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσφορά είχα βάλει διπλόσυχνο GPS. Λόγω όμως της γενικότερης (οικονομικής) κατάστασης, πάω μάλλον για μονόσυχνο. Γνωρίζετε αν μπορώ να προβώ σε τέτοια (επιδοτούμενη) κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην τραπεζα που επελεξα ως ΕΦΔ μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, και μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτε για το θέμα..Να ανυσηχήσω; Να αγοράσω τελικά τον εξοπλισμό ή όχι; Επιπλέον είναι σίγουρο ότι θα πάρουμε την επιχορήγηση ή μήπως θα περιμένουμε για χρόνια, όπως οι συνταξιούχοι του δημοσίου που περιμένουν το εφάπαξ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα αν δεν πάρετε συστημένη επιστολή όπως έγραφε η προκυρηξη του προγράμματος να μην προβείτε σε αγορές.Από ότι θυμάμαι έγραφε για τα αποτελέσματα θα ενημερωθείτε με mail και συστημένη επιστολή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.