Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Καλήμερα, δεν ξέρω έχω μπερδευτεί πολύ. Μιλάω με ΕΣΠΑ μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να προβείτε στην αγορά ας πούμε του υπολογιστή που έχετε δηλώσει συν των άλλων αντικειμένων αρκεί το κόστος να μην ξεπερνάει το συνολικό που είχε εγκριθεί, μιλάω με το ΠΛΑΙΣΙΟ τους κάνω την ίδια ερώτηση μου απαντάνε το ίδιο. Τώρα διαβάζω από εδώ ότι θα εξετάζουν το κάθε ένα αντικείμενο ξεχωριστά και αν ξεπερνάει το αρχικό ποσό της κάθε επένδυσης τότε θα επιβαρυνόμαστε εμείς όλο το ποσό. Στο τέλος μου φαίνεται ότι θα τα βάλουμε από την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δοθεί στα εξοφλητικά τιμολόγια των αγορών.

Μιλώντας με υπεύθυνο που ασχολείται χρόνια μου είπε ότι αν δεν θέλουμε να δημιουργηθούν προβλήματα με την εξόφληση,

τότε τα μεγάλα ποσά άνω των 500 ευρώ θα πρέπει να εξοφληθούν όχι με μετρητά αλλά με τραπεζική επιταγή ή κατάθεση σε λογαριασμό της εταιρίας-προμηθευτή και εξοφλητικά απόδειξη που να συνοδεύει το απόκομμα της τράπεζας.

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θεωρείτε λοιπόν ότι μπορούμε να προβούμε στις αγορές όσοι εγκριθήκαμε, παρόλο που δεν μας έχει έρθει ηλεκτρονικά επίσημη προσωπική ανακοίνωση?Πρέπει πρώτα να υπογράψουμε κάποιο χαρτί με την τράπεζα ή αυτό μπορεί να γίνει και μετά τις αγορές, γιατί φαντάζομαι οτο υπάρχουν και κάποιοι που προβήκαν στις αγορές πρωτού εγκριθούν για την επιδότηση...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τιμολόγια από το Σεπτέμβρη του 2009 μπορούν να προσκομισθούν, αρκεί βέβαια να έχει εγκριθεί το προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Εχω εγκριθεί και εγώ για την επιδότηση.

 

Για τις πληρωμές ισχύει το εξής:

 

Παραστατικά άνω των 1500 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και μέχρι 15000ευρώ (με ΦΠΑ) εξοφλούνται μόνο με επιταγές της επιχείρησης ή μέσω τραπεζικών λογαριασμών (σελ.25 του ενημερωτικού οδηγού του προγράμματος).

 

 

Καλές αγορές

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε απαντηση απο το εσπα

 

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την επίσημη ιστοσελίδα για το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) http://www.espa.gr.'>http://www.espa.gr.

 

Σχετικά με το ερώτημα που θέσατε για τα αποτελέσματα του Προγράμματος για την ενίσχυση Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών του Υπουργείου Οικονομίας, σας πληροφορούμε τα εξής:

 

 

 

Η περίπτωση μείωσης μιας δαπάνης και αύξησης μιας άλλης είναι εφικτή, εφόσον δεν υπερβαίνετε το συνολικό κόστος της πρότασης και οι δαπάνες δεν έχουν άλλα χαρακτηριστικά.

 

 

 

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το http://www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

 

 

 

INFOESPA

 

 

τελικα τι γινεται?????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Το θέμα είναι τι εννοούν λέγοντας "μικρή απόκλιση" και "οι δαπάνες δεν έχουν άλλα χαρακτηριστικά". Σε τι κλίμακα μπορούν να είναι οι αλλαγές που εννοούν?δηλαδή αν ένα laptop έχει εξαντληθεί και δεν βγαίνει πλέον με τον τάδε επεξεργαστή και βγαίνει με έναν άλλον, αυτό θεοωρείται "μικρή αλλαγή"?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι πάλι...μέχρι να καταλήξουν θα περάσει κανάς μήνας ...πάντως κυκλοφορεί και το τελευταίο σενάριο του συνάδελφου apos1982 .....όπως είπα όμως σενάριο προς το παρόν.......περιμένουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.