Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Mετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων υπάρχει κάποιο χρονικό διάτημα στο οποίο μπορούμε να κάνουμε τις αγορές.Δεδομένου ότι εγώ προσωπικά δεν έχω λάβει ούτε επίσημη επιστολή ούτε e mail αυτός ο χρόνος από πότε ξεκινά από τότε που θα λάβω την επίσημη απάντηση ή από τότε που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Το αργότερο μέχρι τις 30/6 πρέπει να έχουν ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ τα προϊόντα της επένδυσης.

Προσοχή στα παραστατικά αγοράς, αν είναι αγορασμένα με δόσεις να είναι με τρόπο που να μην φαίνεται στο παραστατικό (π.χ. δόση 1/36). Ότι δεν είναι εξοφλημένο μέχρι τότε δεν δικαιούται επιδότηση και πιθανόν να μπλέξεις επειδή στους όρους του προγράμματος ανέφερε την υποχρεωτική αγορά ΌΛΩΝ των προϊόντων της επένδυσης.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3 τηλ στο ΕΣΠΑ και στο πλαίσιο μου είπαν ότι:

α)Είναι δυνατή η αλλαγή προμηθευτή

β)Το κάθε προιόν της προσφοράς εξετάζεται ξεχωριστά

γ)Αν προσθέσεις προιόντα άλλου είδους που δεν αναγράφονται στην προσφορά το πιθανότερο είναι να στα ακυρώσουν και το σημαντικότερο,

δ)Κάθε προιόν θα πρέπει να είναι ίσης ή μικρότερης αξίας με αυτή την προσφοράς!

(δλδ αν είναι ακριβότερο πληρώνεις στο 100% το επιπλέον κόστος,

και εάν είναι φθηνότερο τα λεφτά που περισσεούν δεν μπορείς να τα χρησιμοποιείς αλλού)

Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς?Εγώ επιδοτήθηκα (και) για έναν υπολογιστή.Όμως ο υπολογιστής αυτός ανέβηκε σε αξία λόγω και του φπα(21 απο 19%).Παίζει πρόβλημα?Δέν ανέβηκε μόνο απο το φπα αλλα και κανα 20άευω έτσι αναίτια...
Link to comment
Share on other sites

Με το ΦΠΑ δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλες οι τιμές που έχεις βάλει στα έντυπα είναι χωρίς ΦΠΑ. Το ΦΠΑ το πληρώνεις από την τσέπη σου οπότε δεν επηρεάζει το ΕΣΠΑ.

 

Ξέρει κάποιος τι γίνεται αν έχει ανέβει πολύ η τιμή κάποιων προϊόντων; Μπορώ να πάρω κάτι λίγο χειρότερο με την ίδια τιμή;

 

Για παράδειγμα είχα πάρει προσφορά για κάρτα γραφικών ΑΤΙ 5850 με 199,92

Αυτή την στιγμή στο ίδιο κατάστημα ξεκκινάει από 236

Ομοίως ο εκτυπωτής από 449,58 ανέβηκε στα 500€.

Ο i7 920 είχε 210 ενώ τώρα που καταργήθηκε πάω στον 930 που έχει 234€.

Όλες οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Θα μου πείτε όταν παίρνω 80% επιδότηση δεν λέει τίποτα να γίνει 78%, αλλά στις εποχές που διανύουμε έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα στην τράπεζα που έχω δηλώσει αν έχουν καμία ενημέρωση για το τι κάνουμε τώρα και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα επίσημο ακόμα και ότι περιμένουν να τελειώσει η περίοδος των ενστάσεων και μετά να ξαναπάω να ρωτήσω.

Όταν τους ρώτησα αν μπορώ να πάρω δάνειο για το ποσό που μου εγκρίθηκε για να πάρω τον εξοπλισμό και τα υπόλοιπα να τα βάλω εγώ μου είπαν 2 απαντήσεις. Το παιδί που ήταν υπεύθυνο για τα ΕΣΠΑ μου είπε ότι δεν ξέρει και ότι ίσως να μπορώ να πάρω κάνα καταναλωτικό αλλά να πάω σε 10 μέρες να ξαναρωτήσω και ο διευθυντής μου είπε ότι μπορούν να μου εγκρίνουν ένα επιχειρηματικό με χαμηλό επιτόκιο για το ποσό που μου εγκρίθηκε. Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ πάντως θα περιμένω την έγγραφη απάντηση από το ΕΣΠΑ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για τις πληρωμές ισχύει το εξής:

 

Παραστατικά άνω των 1500 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και μέχρι 15000ευρώ (με ΦΠΑ) εξοφλούνται μόνο με επιταγές της επιχείρησης ή μέσω τραπεζικών λογαριασμών (σελ.25 του ενημερωτικού οδηγού του προγράμματος).

 

Καλές αγορές

 

Αν μια δαπάνη (πχ Η/Υ) ξεπερνάει το όριο των 1.500€, αλλά αγοράστηκε σε 2 τμήματα (Η/Υ, οθόνη ξεχωριστά) και τα επιμέρους τιμολόγια είναι <1.500€ ξέρει κανείς τι ισχύει? Μπορούν να εξοφληθούν τοις μετρητοίς?

 

Επίσης ο λογαριασμός που αναφέρει είναι οποιοσδήποτε τραπεζικός λογαριασμός του Πωλητή ή οπωσδήποτε λογαριασμός Όψεως?

Link to comment
Share on other sites

sdim Το αργότερο μέχρι τις 30/6 πρέπει να έχουν ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ τα προϊόντα της επένδυσης.

Συνάδελφε αυτό από που προκύπτει? Γιατί δεν το βρίσκω στον έντυπο οδηγό του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.