Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριζόντια ιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου με αποκλειστικές χρήσεις


Recommended Posts

@toposa @dimitris GM @Pavlos33 Το έχω ψάξει κι εγώ το θέμα και με συμβολαιογράφους... Ισχύουν όσα λέει ο Δημήτρης και ακριβώς αυτά που είπε και ο συμβολαιογράφος και τελικά όλο το ζουμί είναι η τελευταία φράση του Παύλου.

Τελικά εκτός σχεδίου για τα νέα κτίρια επιτρέπεται μόνο ΜΙΑ σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και τίποτα άλλο.

Δεν αποκλείεται και η απαγόρευση διάσπασης όγκου στις κατοικίες να έχει σκοπό τον περιορισμό του κατακερματισμού των αγροτεμαχίων. 

Η αλήθεια είναι ότι αν επιτρεπόταν η δόμηση πολλών κτιρίων στα εκτός σχεδίου, τότε η εκ των υστέρων πολεοδόμηση με την ένταξη στο σχέδιο θα ήταν σχεδόν αδύνατη, πολύ δύσκολη και πολύ άδικη για κάποιους, αφού άλλος θα έχανε γη και άλλος σπίτι μέσα στο ίδιο αγροτεμάχιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2023 at 9:31 AM, ppanag said:

@toposa @dimitris GM @Pavlos33 Το έχω ψάξει κι εγώ το θέμα και με συμβολαιογράφους... Ισχύουν όσα λέει ο Δημήτρης και ακριβώς αυτά που είπε και ο συμβολαιογράφος και τελικά όλο το ζουμί είναι η τελευταία φράση του Παύλου.

Τελικά εκτός σχεδίου για τα νέα κτίρια επιτρέπεται μόνο ΜΙΑ σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και τίποτα άλλο.

Δεν αποκλείεται και η απαγόρευση διάσπασης όγκου στις κατοικίες να έχει σκοπό τον περιορισμό του κατακερματισμού των αγροτεμαχίων. 

Η αλήθεια είναι ότι αν επιτρεπόταν η δόμηση πολλών κτιρίων στα εκτός σχεδίου, τότε η εκ των υστέρων πολεοδόμηση με την ένταξη στο σχέδιο θα ήταν σχεδόν αδύνατη, πολύ δύσκολη και πολύ άδικη για κάποιους, αφού άλλος θα έχανε γη και άλλος σπίτι μέσα στο ίδιο αγροτεμάχιο!

Έχω πάλι μία σχετική περίπτωση. Υπάρχει στο γήπεδο μονάχα μία εξ ολοκλήρου τακτοποιημένη κατοικία, η οποία είναι και εντός των 15 μέτρων (πλάγια απόσταση εννοώ - κατά κανόνα άρτιο). Οπότε έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να κάνω επέκταση του υφιστάμενου.

Αν με την υπόλοιπη δόμηση χτίσουμε άλλες δύο κατοικίες (ως ένας όγκος όπως αναφέραμε πριν) και με την υφιστάμενη κατοικία να προϋπάρχει του 2011, μπορώ να κάνω σύσταση οριζοντίου σε 3 κατοικίες σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σύσταση Ο.Ι μπορεί να γίνει σε κτίριο με ενιαίο Φ.Ο. Σε κτίρια, τα οποία είναι κολλητά, αλλά στατικά ανεξάρτητα, δεν μπορεί να γίνει Π.Σ.Ο.Ι ακόμη και αν αποτελούν ενιαίο αρχιτεκτονικό σύνολο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Σύσταση Ο.Ι μπορεί να γίνει σε κτίριο με ενιαίο Φ.Ο. Σε κτίρια, τα οποία είναι κολλητά, αλλά στατικά ανεξάρτητα, δεν μπορεί να γίνει Π.Σ.Ο.Ι ακόμη και αν αποτελούν ενιαίο αρχιτεκτονικό σύνολο.

Pavlos33, εγώ παντως εχω κάνει σύσταση οριζόντιας σε εκτός σχεδίου με αντισεισμικό αρμό ανάμεσα. Ένα ενιαίο αρχιτεκτονικά κτίριο αλλά με αρμό στη μέση. Δεν θυμάμαι όμως αν η θεμελίωση ήταν κοινή.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει μερικα ποστ πιο πριν. Συνήθως, συνδέαμε τα δυο κτίρια με κοινό υπόγειο και στο ενδιάμεσο δεξαμενή ύδατος από Ο.Σ και στο ισόγειο Η.Χ (συνέχιση δοκών προς το άλλο κτίριο) κλπ. Στη δική σου περίπτωση, λογικά θα είχες αυτό που αναφέρεις. Σε κτίρια στατικά ανεξάρτητα μόνο κάθετη (αν επιτρέπεται) και  μικτή κάθετη (οριζόντιες επί καθέτων).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα απαγορεύεται σύσταση καθέτων εκτός σχεδίου, αλλά παλιότερα επιτρεπόταν, οπότε υπάρχουν υφιστάμενες κάθετες εντός των οποίων επιτρέπεται να γίνει νέα ΣΟΙ.

Επίσης επιτρέπεται και σήμερα σύσταση καθέτων σε αυθαίρετα κτίσματα εκτός σχεδίου βάσει Ν. 4495/17, άρθρο 98.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και αν θυμάμαι καλά το νόμο ακόμη και στην περίπτωση που συνυπάρχουν νόμιμα και αυθαίρετα, προϋφιστάμενα του 2011.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 σωστα,

 με το αρθρο 98 παρ. 1

 

Απαραιτητη προσθηκη:

Υπο τον ορο οτι ολοι οι συνιδιοκτητεςς  εχουν χτισει

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα! Ως νέος στο κουρμπέτι θα ήθελα να ρωτήσω τα φώτα σας για μια περίπτωση ειδικού κτιρίου που προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου με 4 ιδιοκτήτες έχει χτιστεί το 1991 επαγγελματικό ακίνητο με παρεκκλίσεις στη δόμηση (του ΠΔ Δ'538/1978) σε 12 ισόγειους, ξεχωριστούς όγκους. Το 1996 έβγαλε άδεια αλλαγής χρήσης για ένα τμήμα του (σε 2 από τους 12 όγκους). Τέλος το 2012 έβγαλε άδεια με τον 4014 και νομιμοποίησε όσες υπερβάσεις που είχε και είναι πλέον καθ' όλα νόμιμο.

Σήμερα θέλουν να χωρίσουν τα κτίσματα σε ξεχωριστές ιδιοκτησίες προκειμένου να αξιοποιηθούν και να πάρουν τα τμήματα το δικό τους ρολόι ΔΕΗ.

Ήθελα να ρωτήσω:

  • Εφ' όσον εχει γίνει ηδη νομιμοποίηση με τον 4014, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο 4495 (αρ.98) για τη σύσταση καθέτου;
  • Ειδάλλως, αν προχωρήσω με σύσταση Ο.Ι., ο ειδικός χαρακτήρας του ακινήτου αλλάζει κάτι τη συνήθη διαδικασία σύστασης (βλ. πίνακας αναλογισμού -> σχέδια -> συμβολαιογράφος);
  • Στο μέλλον σκέφτονται να αλλάξουν χρήση και στους υπόλοιπους 10 όγκους. Αν πλέον υπάρχει Ο.Ι. εμποδίζει κάτι στη διαδικασία αλλαγής χρήσης στο μέλλον;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.