Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ’ ύψος & απόσταση Δ σε υφιστάμενο με προηγούμενο ΓΟΚ


Recommended Posts

μηχανικος εχει εκδοσει αδεια το 2010 . σε οικοπεδο 1000 προβλεπε 2 συγκροτηματα μαιζονετες.κατασκευασε το ενα. θελω να παρω ολο το συντελεστη του 2 συγκροτηματος (ολο το οικοπεδο που αντιστοιχη )αλλα απο το συγροτημα που ειναι δυο συμμετρικα κτισματα 100 περιπου μετρων , να κτισω το μισο 100 μετρα και να μηδενισω το συντελεστη του αλλου καθως  δε μου χρειαζεται (θελω αυλη). υπαρχει προβλημα σε αυτο? γινεται αναθεωρηση αδειας με μηδενισμο του ενος κτισματος, και προσθηκη 10 τμ στο αλλο? (10 τμ ειναι ημιηπεθριος αλλα θελω να μπει στο συντελεστη). ο μηχανικος μου λεει οτι γινεται αλλα μιας και δεν ειμαι γνωστης, καθε συμβουλη δεκτη

Edited by xoisnic
Link to comment
Share on other sites

Άκου τον μηχανικό σου. Τι να σου πούμε εμείς χωρίς να δούμε τους όρους δόμησης, το οικόπεδο, τα συμβόλαια και άλλα στοιχεία?!!

Link to comment
Share on other sites

Άκου τον μηχανικό σου. Τι να σου πούμε εμείς χωρίς να δούμε τους όρους δόμησης, το οικόπεδο, τα συμβόλαια και άλλα στοιχεία?!!

το ερωτημα ειναι αν επιτρεπεται σε αναθεωρηση μειωση συντελεστη δομησης

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ήταν να κτίσεις 2 κτίρια από 100τμ, έχεις κάνει το 1. Και θες αντί να κάνεις το 2ο να κάνεις 1 ημιυπαίθριο που μεγαλώνει τη δόμηση του 1ου. Γίνεται. Ο ΣΔ δεν μειώνεται επειδή δεν τον εξαντλείς. Είναι συγκεκριμένος και άνω όριο του πόσο κτίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το υπάρχον κτήριο τριώροφο είναι απολύτως νόμιμο έχει Δ=4,10. Θέλω να κάνω προσθήκη Δ΄ ορόφου  και απαιτείται Δ =4,37 μπορώ να κάνω υποχώρηση στον Δ’ όροφο η όχι. Κάνεις δεν μου έχει δώσει μια σαφή απάντηση ακόμα και στην πολεοδομία.

 

Το λογικό θα ήταν, να μπορούσες με υποχώρηση -που θα έπρεπε να ορίζονταν από το ΓΟΚ ή ΝΟΚ

Αλλά δυστυχώς νομίζω, ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο

Καλημέρα, το ίδιο ερώτημα απασχολεί κι εμένα,μετά απο τροποποίηση σχεδίου πόλης, μηπως υπάρχει κάτι νεότερο?

Edited by leoth
Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή "πυραμίδας" δεν επιτρέπεται ούτε με ΓΟΚ ούτε με ΝΟΚ...

 

 

 

 

ΥΓ. Επιτρέπεται με ΒΒΟ δηλαδή με τον Βαυαρικό Οικ. Κανονισμό!!!  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να περάσεις την κατασκευή πυραμίδας ως τάφο Αιγυπτιακής θρησκείας. Και αν τον κόβει ο ΝΟΚ, το επιτρέπει το Σύνταγμα, νομίζω. Αν κάποιος θέλει να ταφεί σε πυραμίδα αρκεί να δηλώσει ότι είναι γόνος αρχαίου Αιγύπτιου βασιλιά.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τις ευνοικές διατάξεις του νομίμου περιγράμματος,τις καρπούται η

'άδεια νομιμοποίησης με 4014 (όχι προσθήκης)αυθαίρετης επέκτασης  νομίμου δώματος κατά ΓΟΚ 73' ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σε οικοπεδο σε οριοθ οικισμο <200κατ υπαρχει ισογειο πετρινο σπιτι προ55 το οποιο απεχει 2 μ απο το οριο

Σε προσθηκη καθ υψος τηρειται αποσταση υποχρεωτικα 2.50μ η μπορουμε να αξιοποιησουμε ολη την επιφανεια της κατοψης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.