Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 10. Bugs


Alexios

Recommended Posts

Εχω το εξης θεμα...

 

Προσπαθησα να βαλλω το Topocad σε Autocad 2010...

Χαθηκαν ολα τα μενου και εμεινε μονο του Topocad..

 

Πως θα τα επαναφερω??

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να γράψεις οptions, μετά profiles (τελευταίο καρτελάκι δεξιά), στην λίστα αριστερά θα πρέπει να σου βγάζει unnamed profile, πάτα "set current" και δες αν επανέρχονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σωστε με γιατι εχω εκνευριστει πολυ..

 

Στο φορητο δεν μπορουσα να ανοιξω κανενα αρχειο εκτος αν το εκανα zip και το ανοιγα ως "μονο για αναγνωση"..

 

Εκανα φορματ προσφατα και το προβλημα λυθηκε..

 

Τωρα παλι τα ιδια..

 

Μονο dxf μπορω να ανοιξω..

Τα dwg μονο μεσα απο zip τα ανοιγω παλι, δαφορετικα κολλαει...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φορματ προσφατα και το προβλημα λυθηκε..

αφού λύθηκε με το format και μετά από λίγο ξαναεμφανίστηκε, θα ξανακάνεις format, τα updates των windows, εγκατάσταση autocad και μετά βήμα - βήμα κάθε τι που εγκαθιστάς, μετά θα τρέχεις το autocad να δεις αν παίζει ok μέχρι να βρεις τι είναι αυτό που σου το δημιουργεί το πρόβλημα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδια καλησπερα. Εχω ερωτηση.

Σημερα χρειαστηκε να δουλεψω στο λαπτοπ ενος συναδελφου που ειχε το autocad 2004 με το αντιστοιχο cadware (δε θυμαμαι ποιο) και εγινε το εξης.

Εκανα 2 τομες copy to cliboard και paste σε νεο αρχείο, και οι διαστασεις εφυγαν απ' τη θεση τους αλλες δεξιότερα κι αλλες προς αριστερα!

Το ψαξα λιγο το θέμα στο dimension style αλλά δεν βρηκα λύση.

Το ίδιο εκανε και κάθε φορά που μετακινουσα πχ. μια κάτοψη στο ίδιο αρχείο οπότε και το αφησα να το δουλεψω στο δικο μου υπολογιστη αλλά μια απορία την εχω.

 

Ξέρει κανεις γιατί το 'κανε αυτό και πώς διορθώνεται??

Link to comment
Share on other sites

Command entry: dimdisassociate

Select dimensions to disassociate: Select one or more dimensions and then press ENTER

 

μετά... copy / paste

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα γινει μία φορα και θα περαστεί σαν γενική ρύθμιση ή θα πρεπει να γινεται σε καθε νέο σχέδιο που θα χρειάζεται copy /paste?

Πάντως θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρία! Ευχαριστω πολύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή που προτείνει ο Στέφανος αφορά τα μόνο τα συγκεκριμένα dimension object που θα επιλέξεις.

Για γενική ρύθμιση πας tools -> options-> καρτέλα user preferences και ξετικάρεις το make new dimensions associative.

Aπο εκεί και μετά κάθε νέα διάσταση που φτιάχνεις στο σχέδιο σου ειναι non associative.

Την παραπάνω ρύθμιση μπορείς να την κάνεις και στο πρότυπο σου (.dwt) ωστε κάθε φορά που ξεκινάς νεο σχέδιο να

είναι default ρύθμιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ lou! :)

Το δοκιμασα το προηγουμενο του Στέφανου και καταλαβα οτι αφορουσε τις διαστασεις που επιλέγεις κάθε φορα, αλλά όπως και να'χει τουλαχιστον μπορούσα να κανω την δουλεια μου!

Και βασικά φανταζομουν οτι υπάρχει μια γενική ρύθμιση για να μη γινεται αυτο, γιατι στο δικο μου autocad δεν αντιμετωπιζα ποτέ κατι τετοιο, μάλλον την ειχε ως default ρυθμιση εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.