Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Μετά από πολύ προσεκτικό διάβασμα όλων των παραπάνω, επιτρέψτε μου ήρεμα και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης να πώ μερικά πράγματα... Απλώς αυτό που πιστεύω...

 

1. Είναι αστεία από πλευράς σοβαρών ανθρώπων που θέλουν να λέγονται επιστήμονες, η αναφορά στις πανελλαδικές και στο αν κάποιος πέρασε στα Πανεπιστήμια ή όχι...

Δηλαδή αν ήταν ιδιωτικά και πληρώναμε θα είμασταν εντάξει και τώρα που στο όνομα της δωρεάν ( να γελάσω;) εκπαίδευσης κρίνεται η ζωή μας από ένα γραπτό, είμαστε ανίκανοι;

 

2. Τις μελέτες όπως ειπώθηκε δεν τις κάνουν επιστήμονες, δεν είμαστε στη ΝΑΣΑ, τις κάνουν σωστοί επαγγελματίες... Ας μου δείξετε μια μελέτη Η/Μ που εφαρμόστηκε ή που εκτελέστηκε με το να δει έστω μία φορά ο μηχανικός το κτίριο και θα τα πάρω πίσω αυτά που λέω...(Εννοώ για τις κατοικίες βέβαια...)

 

3. Δηλαδή, εσείς που μιλάτε για εξετάσεις είστε τόσο πια χαζοί, να σκίζεστε τόσα χρόνια και να δέχεστε μετά να σας κρίνουν άλλοι, εκτός του επίσημου όργανου της χώρας που είναι υπεύθυνο για τη μόρφωση και την επιστημονική σας κατάρτιση; Θεωρώ πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τη λογική των εξετάσεων για τη λήψη άδειας εργασίας σε κάτι που σπούδασες!!! Καλύτερα να βάλουν και στους Π.Ε. 1 εξάμηνο πρακτικής, να ξεστραβωθείτε πιο γρήγορα...

 

4. Το κείμενο όπως το διάβασα, δεν λέει τίποτε για τους υπάρχοντες ΤΕ απόφοιτους, τουλάχιστον όχι κάτι σαφές... Ολα τα πιτσιρίκια συνάδελφοι ή μή που πετάγονται και λένε να ξαναδώσουν εξετάσεις στο ΤΕΕ δεν ξέρουν ότι οι απόφοιτοι του μικρού Πολυτεχνείου εξισώθηκαν με αυτούς των ΕΜΠ, απόφοιτοι των ΚΑΤΕΕ με αυτούς των ΤΕΙ, και γενικά σε κάθε τέτοια αλλαγή, δεν εξετάζεται μόνο αν είναι καλή, αλλά και πως επηρεάζει τους παλιότερους...Δηλαδή μετά από 18 χρόνια δουλειάς θα με βάλεις να ξαναγράψω μπετό; Στο κάτω κάτω έχω τραβήξει ένα δρόμο που δεν μου χρειαζονται τα στατικά όπως πολοί π.μ., που δουλεύουν σε εταιρίες μονωτικών ή υλικών τύπου ΣΙΚΑ κλπ... Τί θα γίνει δηλαδή, θα χάσω τα δικαιώματά μου ή θα μου πάρουν το πτυχίο;

ΝΤΡΟΠΗ να σκέφτεστε έτσι... ΝΤΡΟΠΗ! Θα μου πούν μετά από 18 χρόνια αν μπορώ να ταϊσω τα παιδιά μου ή αν θα πρέπει να ανοίξω ψιλικατζίδικο;....Αυτό για όσους μιλάνε για τους παλιούς ότι πήραν νύχτα το πτυχίο...Στα Πολυτεχνεία και τα Πανεπιστήμια ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΤΥΧΙΑ κακομοίρηδες, όχι στα ΤΕΙ...

 

5. Σχετικά με τα δικαιώματα... Σαφώς και δεν υπάρχει εξίσωση, σαφώς και ΕΠΡΕΠΕ να αφορά το μεγαλύτερο τμήμα των κτιρίων, αφού αλλιώς δεν θα είχε νόημα... Καταλαβαίνει κανείς ότι γίνονται μεγάλες αλλαγές στη χώρα και στον τεχνικό κόσμο, όχι απαραίτητα προς το καλύτερο αλλά γίνονται... Και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στις αλλαγές αυτές να μπορεί κάθε απόφοιτος ΤΕ ή ΠΕ να μπορεί να σταθεί στο χώρο αυτόνομα ως επαγγελματίας , ως εργαζόμενος, ως γονιός, ως άνθρωπος... Σπουδάζεις κάτι που εξ' ορισμού για τη χώρα μας (όχι απαραίτητα και για άλλες) είναι ελεύθερο επάγγελμα και το κράτος δεν σου δίνει δικαιώματα να εξασκήσεις το επάγγελμα... Αλλαξε το πρόγραμμα σπουδών, κλείστε τις σχολές, ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ αλλά εγώ θα πρέπει εφόσον υπάρχει η σχολή και λέγεται "...ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ...." να είμαι μηχανικός...!!!

ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ τίποτε άλλο και δεν πρέπει να με νοιάζει τίποτε άλλο από το πως θα βγάλω το ψωμί μου σύμφωνα με αυτό που λές ότι σπούδασα! Ολα τα άλλα είναι ευθύνη του κράτους, του υπουργείου και ΟΧΙ του ΤΕΕ... Μην έχετε το ΤΕΕ ως επιστημονικό όργανο στα θέματα παιδείας γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

 

6. Η αλήθεια είναι ότι τα εκπαιδευτικά ιδρύματα δεν βγάζουν επαγγελματίες, δίνουν θεωρητικές κατευθύνσεις και μετά, στη δουλειά και ανάλογα με το τί θα κάνεις αποκτάς γνώση, εμπειρία, κλπ... Για παράδειγμα, εγώ δεν κάνω στατικά, γνωρίζοντας τα ζητήματα που υπήρχαν όταν αποφοίτησα, αποφάσισα ότι δεν θα ασχολιόμουν αν και μου άρεσαν πολύ... Τώρα πια, είναι μια ανάμνηση, μετά τόσα χρόνια... Αντιθέτως ασχολήθηκα πολύ με αρχιτεκτονικά, έκδοση αδειών, επιβλέψεις, κατασκευή επαγγελματικών χώρων με εκατοντάδες υλικά που πολλοί από τους Π.Ε. ούτε που ξέρουν και βέβαια δεν χρειάζεται να τα ξέρουν οι άνθρωποι... όπως και εγώ, αφού δεν κάνω στατικές μελέτες δεν χρειάζεται τώρα πια να ξέρω...

Από εκεί και πέρα είναι θέμα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ το αν θα εκμεταλλευτώ ένα δικαίωμα και θα υπογράψω ενώ θα κανει άλλος τη μελέτη... Δυστυχώς όμως αυτό δεν μπορεί να το "πιάσει" κανένας νόμος και καμιά λογική, κάτι πρέπει να μένει και ως συνείδηση σε εμάς, επιστήμονες θέλετε να λέγεστε όλοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το λάθος σου είναι πως νομίζεις πως τη σωστή μελέτη την κάνουν απόφοιτοι συγκεκριμένων ιδρυμάτων. Η πραγματικότητα λέει πως τη σωστή μελέτη την κάνουν σωστοί επαγγελματίες. Δεν έχει σημασία ποιο ίδρυμα τελείωσαν, ή τι έγραψαν στα 18. Απλά να είναι σωστοί επαγγελματίες...

 

Έχει σημασία:

1. Να είναι σωστοί επαγγελματίες.

2. Να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.

 

Το ότι πέρασε καποιος σε ένα ΑΕΙ συνήθως σημαίνει ότι ήταν πιο συνεπής στι υποχρεώσεις του (διάβασμα) και ήταν καλύτερος από όσους περάσανε σε ΤΕΙ στο να διαβάζει και να αποδίδει τις γνώσεις του στο χαρτί.

 

Υπάρχουν πάντα και εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας είναι ότι ο απόφοιτος ΑΕΙ έχει καλύτερες προϋποθέσεις από τον απόφοιτο ΑΕΙ. Δεν διαφωνο ότι υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι ΤΕΙ άξιοι, αλλά ξέρω το επίπεδο σπουδών από πολλούς καθηγητές τους. Υπάρχει πίεση από την διεύθυνση να μην είναι αυστηροί στις εξετάσεις. Αν το επίπεδο των εξετάσεων ήταν αυτό που θέλουν οι καθηγητήες τους δεν θα τελείωνε ούτε το 10% (βέβαια τότε θα παραδεχόντουσαν όλοι αυτούς τους λίγους που θα πέρνανε πτυχίο).

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση:

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

 

Δελτίο Τύπου 05/12/2010

Υπογραφή Προεδρικών Διαταγμάτων για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα

Από το γραφείο του Υφυπουργού Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Ιωάννη Πανάρετου, ανακοινώνεται ότι όλα τα σχέδια των Προεδρικών Διαταγμάτων για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα που εκκρεμούσαν και για τα οποία είχε προηγηθεί δημόσια διαβούλευση και συζήτηση στην κοινή συνεδρίαση των Συμβουλίων Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης και Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, εστάλησαν υπογεγραμμένα στη Γενική Γραμματεία της Κυβέρνησης, για να προωθηθούν στο Συμβούλιο της Επικρατείας για τον απαραίτητο νομικό έλεγχο.

Τα διατάγματα αυτά είναι τα εξής:

1. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων των Τμημάτων α) Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος, β) Τεχνολογιών Αντιρρύπανσης γ) Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος και δ) Οικολογίας και Περιβάλλοντος της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

2. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων των Τμημάτων α) Κλωστοϋφαντουργίας, β) Οχημάτων, γ) Τεχνολογίας Αεροσκαφών και δ) Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

3. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων των Τμημάτων α) Ηλεκτρολογίας, β) Μηχανολογίας, γ) Ενεργειακής Τεχνολογίας και δ) Αυτοματισμού της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

4. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων του Τμήματος Ναυπηγικής της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

5. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων των Τμημάτων α) Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου β) Αρχιτεκτονικής Τοπίου γ) Γεωργικής Μηχανολογίας και Υδάτινων Πόρων δ) Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος της Σχολής Τεχνολογίας Γεωπονίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

6. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων του Τμήματος Οινολογίας και Τεχνολογίας Ποτών της Σχολής Τεχνολογίας Τροφίμων & Διατροφής των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.)

7. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων των Τμημάτων α) Πολιτικών Δομικών Έργων, β) Πολιτικών Έργων Υποδομής, γ) Τοπογραφίας, δ) Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (T.E.I.)

8. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων του Τμήματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων των Ιδρυμάτων του Τεχνολογικού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης (Τ.Ε.Ι.)

9. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Πτυχιούχων των Τμημάτων Βιολογίας των Πανεπιστημίων.

10. Δικαίωμα πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες βάσει προσόντων των Διπλωματούχων της Σχολής Μηχανικών Μεταλλείων-Μεταλλουργών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το θέμα της αξιοκρατίας είναι ένα μεγάλο στοίχημα. Αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Τώρα, ότι κάποιοι θα καταφέρνουν να πιστοποιούνται "χωρίς να το αξίζουν", δεν το αμφισβητώ. Αυτά συμβαίνουν σε όλον τον κόσμο, πόσο μάλλον στην Ελλάδα. Αλλά μήπως τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα;

Τα πραγματα τωρα απο ποια αποψη ειναι καλυτερα; Χειροτερα ειναι και οσο περναει ο καιρος χειροτερευουν περισσοτερο απο αποψη διαφθοράς.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τη λογική των εξετάσεων για τη λήψη άδειας εργασίας σε κάτι που σπούδασες!!! Καλύτερα να βάλουν και στους Π.Ε. 1 εξάμηνο πρακτικής, να ξεστραβωθείτε πιο γρήγορα...

....Mάλιστα , δηλαδή οι διπλωματούχοι είναι και στραβάδια.

Στα Πολυτεχνεία και τα Πανεπιστήμια ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΤΥΧΙΑ κακομοίρηδες, όχι στα ΤΕΙ...

Τώρα γίναμε και κακομοίρηδες που αγοράσαμε τα διπλώματα μας !!!

.Δηλαδή μετά από 18 χρόνια δουλειάς θα με βάλεις να ξαναγράψω μπετό; Στο κάτω κάτω έχω τραβήξει ένα δρόμο που δεν μου χρειαζονται τα στατικά όπως πολοί π.μ., που δουλεύουν σε εταιρίες μονωτικών ή υλικών τύπου ΣΙΚΑ κλπ

...Από εκεί και πέρα είναι θέμα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΥ το αν θα εκμεταλλευτώ ένα δικαίωμα και θα υπογράψω ενώ θα κανει άλλος τη μελέτη..

........Δε σου χρειάζονται , δε ξέρεις αλλά θέλεις να έχεις το δικαιώμα υπογραφής. Διαφωνώ σε αυτή τη λογική. Πρέπει να υπογράφουμε μόνο όσα ξέρουμε.

Ολα τα άλλα είναι ευθύνη του κράτους, του υπουργείου και ΟΧΙ του ΤΕΕ... Μην έχετε το ΤΕΕ ως επιστημονικό όργανο στα θέματα παιδείας γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! .

Οι επαγγελματικοί σύλλογοι δίνουν άδειες ασκήσεως επαγγέλματος.

Αν δεν είσαι γραμμένος στο δικηγορικό σύλλογο μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα του δικηγόρου; Ομοίως για τον ιατρικό σύλλογο.

Link to comment
Share on other sites

sdim γιά τους μισούς και πλέον συναδέλφους σου που δεν περάσανε ούτε σε τει , αλλά πήγαν στο εξωτερικό , έχεις να πεις τίποτα ?

 

Εγώ προσωπικά γνωρίζω και πολύ καλούς και άσχετους με χαριστικά πτυχία από το εξωτερικό , αλλά δεν τους ισοπεδώνω όλους .

Και ξαναθυμίζω , τα παλιά χρόνια δηλαδή 20 χρόνια πριν οι εισακτέοι σε ΑΕΙ ΤΕΙ στην Ελλάδα ήταν το 25 % των αποφοίτων λυκείου και το 10 % των παιδιών κάθε γενιάς .

Και η βάση σε δυσκολότερες εξετάσεις δεν έπεφτε ποτέ κάτω από το 12-13 γιά καμμιά σχολή ούτε και τους δασκάλους .

 

Σταματήστε το παραμυθάκι των τελευταίων χρόνων .

Link to comment
Share on other sites

@sdim από τα 18 μέχρι τα 36 είναι άλλη τόση ζωή. Σε αυτήν πολλά μπορούν να αλλάξουν. Στα 18 αστέρι δε σημαίνει πάντα αστέρι. Όπως και το αντίθετο βέβαια. Για αυτό και παντού στην Ε.Ε. δεν κολλάνε εκεί. Έχεις BSc έχεις επ. δικαιώματα, τα αναπτύσσεις όταν είσαι σωστός επαγγελματίας ακόμα και αν αυτό επιρρεάζει μόνο το prestige σου και ελέγχεσε όταν κάνεις παρασπονδίες. Εδώ κάνεις αμαν αμαν να πάρεις ΕΔ και μετά δε παει να πέσει και το εργοστάσιο στο 1ο σεισμό, κάποιος εμπειρογνώμονας θα σε καλύψει, κάπου το ΤΕΕ θα κάνει πλάτες, κάπου θα τα φορτώσουμε όλα σε κάποιον που έχει πεθάνει ήδη κτλ (βλ ΡΙΚΟΜΕΞ).

 

Στον Καλλικράτη για την Παιδεία προβλέπεται ένα ΑΕΙ ανά περιφέρεια. Πιστεύω είναι πολύ καλό γιατί έτσι μπορεί να γίνει προγραμματισμός στο πόσους απόφοιτους θέλουμε από κάθε ειδικότητα κτλ. Φυσικά οι πανεπιστημιακοί/καθηγητές ΤΕΙ λυσσάνε. Εγώ προτείνω να τους ρίξουμε φόλα...

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι αστεία από πλευράς σοβαρών ανθρώπων που θέλουν να λέγονται επιστήμονες, η αναφορά στις πανελλαδικές και στο αν κάποιος πέρασε στα Πανεπιστήμια ή όχι...

Προφανως. Σε ολους τους αγωνες εχω ακουσει μεριδα αυτων που δεν κερδισαν να σνομπαρουν ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ τον αγωνα και να μιλουν για στημενα παιχνιδια.

 

2. Τις μελέτες όπως ειπώθηκε δεν τις κάνουν επιστήμονες, δεν είμαστε στη ΝΑΣΑ, τις κάνουν σωστοί επαγγελματίες... Ας μου δείξετε μια μελέτη Η/Μ που εφαρμόστηκε ή που εκτελέστηκε με το να δει έστω μία φορά ο μηχανικός το κτίριο και θα τα πάρω πίσω αυτά που λέω...(Εννοώ για τις κατοικίες βέβαια...)

Επειδη δεν εφαρμοζονται οι μελετες πρεπει να γινονται απο ασχετους. Καλη αποψη. Για να μειωσουμε τα μεροκαματα να τις κανουν απο δω και περα αποφοιτοι δημοτικου.

Μηχανικος σωστος επαγγελματιας αλλα οχι επιστημονας τι ειναι; Μηπως εννοεις καποιον που εχει κονε στις υπηρεσιες και δημοσιες σχεσεις για να παιρνει πολλες δουλειες και να τις διεκπεραιωνει γρηγορα;

 

3. Δηλαδή, εσείς που μιλάτε για εξετάσεις είστε τόσο πια χαζοί, να σκίζεστε τόσα χρόνια και να δέχεστε μετά να σας κρίνουν άλλοι, εκτός του επίσημου όργανου της χώρας που είναι υπεύθυνο για τη μόρφωση και την επιστημονική σας κατάρτιση; Θεωρώ πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ τη λογική των εξετάσεων για τη λήψη άδειας εργασίας σε κάτι που σπούδασες!!! Καλύτερα να βάλουν και στους Π.Ε. 1 εξάμηνο πρακτικής, να ξεστραβωθείτε πιο γρήγορα...

Σιγουρα αυτος που θελει εξετασεις αντικειμενικες με κοινα θεματα ειναι χαζος. Στην Ελλαδα παντα ο εξυπνος δεν περναει απο εξετασεις, περναει απο δίπλα, με πλαγιο τροπο.

Στην Ευρωπη την αδεια ασκησης επαγγελματος την παιρνουν χωρις Εξετασεις;

 

4. Το κείμενο όπως το διάβασα, δεν λέει τίποτε για τους υπάρχοντες ΤΕ απόφοιτους, τουλάχιστον όχι κάτι σαφές... Ολα τα πιτσιρίκια συνάδελφοι ή μή που πετάγονται και λένε να ξαναδώσουν εξετάσεις στο ΤΕΕ δεν ξέρουν ότι οι απόφοιτοι του μικρού Πολυτεχνείου εξισώθηκαν με αυτούς των ΕΜΠ, απόφοιτοι των ΚΑΤΕΕ με αυτούς των ΤΕΙ, και γενικά σε κάθε τέτοια αλλαγή, δεν εξετάζεται μόνο αν είναι καλή, αλλά και πως επηρεάζει τους παλιότερους...Δηλαδή μετά από 18 χρόνια δουλειάς θα με βάλεις να ξαναγράψω μπετό; Στο κάτω κάτω έχω τραβήξει ένα δρόμο που δεν μου χρειαζονται τα στατικά όπως πολοί π.μ., που δουλεύουν σε εταιρίες μονωτικών ή υλικών τύπου ΣΙΚΑ κλπ... Τί θα γίνει δηλαδή, θα χάσω τα δικαιώματά μου ή θα μου πάρουν το πτυχίο;

Παντου στον κοσμο χανονται αδειες οταν αποδειχτει οτι καποιος ειναι ανεπαρκης. Μονο στην Ελλαδα δεν χανονται.

Αν ασχολεισαι με ασχετο αντικειμενο δεν χρειαζεσαι αδεια ασκησης επαγγελματος μηχανικου. Σου φτανει το πτυχιο που αποδεικνυει οτι σπουδασες. Η αδεια υπαρχει για να παιρνεις ευθυνες. Προφανως στο μπετο δεν πρεπει να παιρνεις ευθυνες αν δεν το γνωριζεις.

 

ΝΤΡΟΠΗ να σκέφτεστε έτσι... ΝΤΡΟΠΗ! Θα μου πούν μετά από 18 χρόνια αν μπορώ να ταϊσω τα παιδιά μου ή αν θα πρέπει να ανοίξω ψιλικατζίδικο;....Αυτό για όσους μιλάνε για τους παλιούς ότι πήραν νύχτα το πτυχίο...Στα Πολυτεχνεία και τα Πανεπιστήμια ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΤΥΧΙΑ κακομοίρηδες, όχι στα ΤΕΙ...

Τα παιδια σου ξερεις εσυ αν μπορεις να τα ταϊσεις. Ειναι δικο σου θεμα και δε θα στο πει καμια κρατικη διαπιστευση.

Το σιγουρο ειναι οτι στα ΤΕΙ πουλανε cd. Πτυχια δεν πουλανε γιατι τα χαριζουν δωρεαν.

 

Κάνετε πολλές γενικεύσεις και εκφράζετε απόψεις που σίγουρα θίγουν συναδέλφους. Δεν νομίζω ότι επιθυμούσατε κάτι τέτοιο.

 

 

Ελπιζω καποια στιγμη σε εξετασεις πραγματικες για την αδεια ασκησης επαγγελματος για παλιους και νεους αποφοιτους.

Μονο οταν πτυχιουχοι δε θα μπορουν να παρουν αδεια θα αρχισουν οι γονεις να μην στελνουν τα παιδια τους να γινουν μηχανικοι απο σχολες αμφιβολου ποιοτητας ειτε της Ελλαδας ειτε του εξωτερικου.

Γιατι οντως απο το εξωτερικο ερχονται κατα 80% πανασχετοι. Κυριως απο χωρες οπως Ρουμανια και Βουλγαρια εχουμε πολλες εισαγωγες "μορφωμενων".

 

Έχει τύχει να συναντήσετε μορφωμένους από τα εδώ πανεπιστήμια που για να τελειώσουν πέρασαν πολλάάά χρόνια ;

 

Και απ την πλευρα μου ολη η συζητηση γινεται για τους υπαρχοντες αποφοιτους. Απ το Καλοκαίρι τα αντιστοιχα των πολυτεχνικων ΤΕΙ θα εχουν βαση αντιστοιχη με των πολυτεχνειων. Για πολλους ειναι πιο δελεαστικο το ΤΕΙ οταν εχει πληρη επ. δικαιωματα απο ενα πολυετεχνειο. Και οι καθηγητες αντιστοιχα θα σφιξουν τις εξετασεις εντος των ΤΕι αφου θα αναβαθμιστει το υλικο των φοιτητων.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω καποια στιγμη σε εξετασεις πραγματικες για την αδεια ασκησης επαγγελματος για παλιους και νεους αποφοιτους.

 

Για παλιούς και νέους αποφοίτους ΤΕΙ μόνο ή γενικά; Γιατί για το γενικά δεν νομίζω να παίζει, ειδικά επειδή όπως λες παρακάτω η πλειοψηφία πλέον των μελών του ΤΕΕ προέρχονται από σχολές "αμφιβόλου" ποιότητος, σύμφωνα με το ελληνικό σκεπτικό πάντα.

 

Πάντως πραγματικές εξετάσεις υπήρχαν μέχρι το 1980, από ό,τι ακούω από παλιούς δηλαδή, με τα περίφημα οκτάωρα. Δεν νομίζω να θεωρείται σοβαρή εξέταση η ερώτηση "Πώς υπολογίζεται η ροπή αμφιέρειστης δοκού που υπόκειται σε ομοιόμορφη φόρτιση;". Ούτε επίσης είναι βέβαιο πως αν εξετάζονταν το σύνολο των μηχανικών της χώρας θα επιτύγχαναν έστω αυτοί που υπέστησαν τα οκτάωρα. Αυτό γιατί όπως και να το κάνουμε ο κάθε μηχανικός έχει τραβήξει τον δρόμο του. Άλλοι ασχολήθηκαν αποκλειστικά με κατασκευές με αποτέλεσμα να θυμούνται καλύτερα την πρακτική εφαρμογή και λιγότερο το θεωρητικό υπόβαθρο. Φαντάσου όμως να φτάσουμε στο σημείο να αφαιρούμε άδειες ασκήσεως επαγγέλματος από μηχανικούς (διπλωματούχους και πτυχιούχους) ηλικίας 50-60 ετών πχ. Θεωρητικά πάντως η άδεια ασκήσεως μπορεί να αφαιρεθεί ανά πάσα στιγμή εφόσον ο κάτοχός της υποπέσει σε βαρύ παράπτωμα. Κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στην χώρα μας ακόμα και όταν αποδεδειγμένα ο μηχανικός εγκλημάτισε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.