Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Η αναλογία "ΠΕ"/"ΤΕ" θα έπρεπε να είναι 1/5 (για να μην πω 1/10). Από εκεί ξεκινάνε όλα. Βγάζουμε πολλούς διπλωματούχους μηχανικούς σαν χώρα.

 

Και λίγους ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στο Εξωτερικο παντου για να μπεις σε πολυτεχνικη δινεις εισαγωγικες που ειναι αυστηρες και σε πολλες επιπλεον χρειαζεται να εχεις υψηλο απολυτηριο λυκειου. Ελευθερη προσβαση σε πολυτεχνικες δεν υπαρχει. Αν μπει καποιος στο Cambridge θεωρειται επιτυχια. Απ' την αλλη τα polytechnics της Αγγλιας ηταν γεματα Ελληνες που δεν περναγαν εδω. βεβαιως αυτοι στο εξωτερικο θεωρουνται πολυ κατωτεροι απο τους αποφοιτους του Cambridge, μονο στην Ελλαδα θελουν να τα κανουν ολα ιδια.

Ο οποιοσδηποτε μπορει να νομιζει οτι αλλου (εκτος Ελλαδας) θα πηγαινε με ενα απολυτηριο λυκειου γυρω στο 14-15 σε οποιαδηποτε σχολή και θα τον δεχονταν ευχαριστως. Με 14-15 σε απορριπτουν απο τις καλες πολυτεχνικες. Αμα εχεις μεγαλο βαθμο στο απολυτηριο σε περνανε απο τη διαδικασια των εισαγωγικων τους εξετασεων και μετα αποφασιζουν αν κανεις για τη σχολη τους.

 

Τελος παντων, εγω τις αποψεις μου τις κατεθεσα, η συζητηση πηρε στροφη γι' αλλου, ειναι πλεον ασχετη με το θεμα της, δε νομιζω οτι πρεπει να συνεχισω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'το να χρησιμοποιειτε σαθρα επιχειρηματα, πειτε καλυτερα οτι σας βολευει η κατασταση που επικρατει. Τουλαχιστον ειναι πιο αντρικειο. Μην υποτιματε τη νοημοσυνη μας με επιχειρηματα της πλακας.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία ο κάτοχος πτυχίου Polytechnics όπως και ο από την Ελλάδα απόφοιτος ΤΕΙ (δεν υπάρχουν ΑΤΕΙ, το μόνο ΑΤΕΙ είναι το Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) γίνονται chartered engineers με τις ίδιες συνθήκες και απαιτήσεις για όλους τους υπόλοιπους. Μη λέμε ότι θέλουμε.

 

Όπως και να έχει αυτός που δε θέλει εξορθολογισμό του επαγγέλματος αλλα μόνο διαιώνισης του στρεβλού συστήματος, ειναι αυτος που δε μπορεί να σταθεί από μόνος του στα ποδιά του, παρά μόνο επιβιώνει παρασιτικά. Δε μπορώ να φανταστω πως ένας μηχανικός που εχει σημερα 100 δουλειες στο αντικείμενο του, οταν θα μπει κάθε κατεργάρης στο πάγκο του θα εχει λιγότερες από 100. Αντε να εχει 99, αλλά μάλλον θα καταλήξει με περισσότερες.

 

Για να μην λέμε μόνο για ΤΕ, για τις περιβαλλοντικες μελέτες που μιλάει και ο ZaHoYs, το ίδιο είναι να τις κάνει ένας περιβαλλοντολόγος και ένας τυχάρπαστος; Την ίδια ποιότητα δουλειάς θα κάνουν και οι 2; Έλα όμως που ο τυχαρπαστος στη λογική του "στις 3 μελέτες η μία δώρο" υπερτερεί επαγγελματικά. Αν κόψουν από τον τυχάρπαστο τα "εξτραδακια" και περιοριστεί στο αντικείμενο που σπούδασε, ο περιβαλλοντολόγος δε θα ανέλθει επαγγελματικά και θα ανταγωνίζεται πλέον επί ίσης όροις άλλους περιβαλλοντολόγους;

 

Όσο δεν μπαίνει τάξη, μόνοι μας θα βγάζουμε τα μάτια μας.

 

ΥΓ όσον αφορά τα ποσοστά ΠΕ/ΤΕ, ιδρύεται νέα σχολή αρχιτεκτονικής στα Ιωαννινα. Φαίνεται λόγο της "ερευνας" του ΤΕΕ για την ανεργία των διπλωματούχων. Περαστικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων, εγω τις αποψεις μου τις κατεθεσα, η συζητηση πηρε στροφη γι' αλλου, ειναι πλεον ασχετη με το θεμα της, δε νομιζω οτι πρεπει να συνεχισω.

 

και τις πήραμε σοβαρά υπόψην μας

Αν σου ξανάρθει καμιά τέτοια ιδέα να μας προειδοποιήσεις πρώτα, είμαστε και σε μια δύσκολη ηλικία

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και επίσης την επόμενη φορά κάντε μου τη χάρη. Το ζήτησα κι άλλη φορά.

 

ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ πόσα εγγεγραμένα μέλη έχετε στο ΤΕΕ από ξένες σχολές ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΕΙΧΑΝΕ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΤΟΥΣ. Α, και για να μην παραβλέψω το σκεπτικό του nikoskourtis, πείτε μας επίσης και πόσα από αυτά τα μέλη τελείωσαν το ...Cambridge.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ πόσα εγγεγραμένα μέλη έχετε στο ΤΕΕ από ξένες σχολές ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΕΙΧΑΝΕ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΤΟΥΣ. Α, και για να μην παραβλέψω το σκεπτικό του nikoskourtis, πείτε μας επίσης και πόσα από αυτά τα μέλη τελείωσαν το ...Cambridge.

 

και τις μετεγγραφές εξωτερικού, μην τις ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Kαί τις ιταλίες στο παρελθόν , να μην τις ξεχνάμε , κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια . Αλλά ξέρετε κάτι , οι περισσότεροι από αυτούς του εξωτερικού , ήταν κομματικά στελέχη τις δεκαετίες 70 και 80 . Γυρίζοντας πίσω τα κόμματα τους βόλεψαν καταργώντας ακόμα και τα οκτάωρα , και κάνοντας αυτήν την παρωδία εξετάσεων που ισχύει σήμερα . Είπαμε είμαστε μικρή χώρα και γνωριζόμαστε καλά μεταξύ μας .

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο! Αυτά τα 8ωρα ήταν τρόπος απόδοσης άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Θα ήθελα να ξέρω αν έστω οι μισοί απόφοιτοι σήμερα μπορούσαν να περάσουν τέτοια εξέταση...

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι εξω και τη βλεπουμε καθημερινα.

Δειτε το πολεοδομικο χάλι απ' ακρη σ'ακρη της επικρατειας, τους δρομους μας κτλ.

Μονο αυτοι οι παλιο-ΤΕΙτζηδες φταινε, οι επικινδυνοι και αγραμματοι. Ουτε το ΤΕΕ, ουτε οι Διπλωματουχοι.

Θα παρακολουθω τη συζητηση, αλλα θα γραψω μονο οταν ακουσω καποιο σοβαρο επιχειρημα-προταση απο πλευρας Διπλωματουχων.

Την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.