Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΕΙ στην Κοζάνη


stamatiskal

Recommended Posts

Εννοείται θες παραδείγματα?

η μηχανολόγοι στον βόλοι πέταξαν έξω το "βιομηχανίας"

 

Οι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών και δικτύων στο Βόλο άλλαξαν σε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών

http://www.inf.uth.gr//index.php?option=com_content&task=view&id=773&Itemid=422

 

Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί & μηχανικοί υπολογιστών στα χανιά θα κάνουν ακριβώς το ίδιο

 

ΑΥΤΟΜΑΤΑ οι παραπάνω υπάγονται στον νόμο του 34 και γίνονται ηλεκτρολόγοι -μηχανολόγοι :razz:

 

Στους μηχανικούς παραγωγής (Χανιά και Ξάνθη) έλεγαν μην προσπαθείτε να πάρετε δικαιώματα μετανομαστείτε σε μηχανολόγους βάλτε και 5-6 μαθήματα να τελειώνουμε

 

Το σκανδαλώδες που το βλέπεις?

 

Για τις υδραυλικές που λες όσοι έρχονται απο το εξωτερικό έχοντας τελειώσει μηχανικοί περιβάλλοντος από Civil & Environmental Engineering τμήμα δεν έχουν κανένα πρόβλημα

 

Ακόμα και εδώ στο ΜΗΠΕΡ Χανίων έχει συζητηθεί 2-3 φορές η πρόταση αφού το υδραυλικό κομμάτι είναι υπερπλήρες να βάλουμε άλλα 3 μέλη ΔΕΠ--> 6- 8 μαθήματα (2 γεωτεχνικά πχ 2 στατικές ακόμα 2 οδοποιίες κ οτι άλλο λείπει) να βάλουμε τα μαθήματα διεργασιών "επιλογής" και να γίνει Civil & Environmental ,με >75% ΙΔΙΑ μαθήματα θα λυθεί το θέμα των δικαιωμάτων :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

<<"Greek Statistics" και στη Παιδεία>> που λέει και η Διαμαντοπούλου :P

Πάντως,οι παραπάνω τακτικές ελπίζω να εκλείψουν αν εφαρμοστεί όντως το σχέδιο για μείωση των ΑΕΙ,ΤΕΙ στο μισό και συγχώνευση τμημάτων μέχρι το 2011 που συζητάται εντός του προσεχούς 3μήνου.. Ίδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών και δικτύων στο Βόλο άλλαξαν σε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών

http://www.inf.uth.gr//index.php?option=com_content&task=view&id=773&Itemid=422'>http://www.inf.uth.gr//index.php?option=com_content&task=view&id=773&Itemid=422

 

Δεν άλλαξαν. Το συμβούλιο ανώτατης πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, αποφάσισε ότι μπορούν να αλλάξουν. Με απλά λόγια από τις "10 άδειες" που πρέπει να πάρουν για να αλλάξουν, πήραν την "1", την οποία έχουν πάρει εδώ και 2 χρόνια (30/03/2009)....

Όπως βλέπεις και εσύ, από τα επίσημα site δεν έχουν αλλάξει:

http://www.uth.gr/spoudes

http://www.inf.uth.gr/

Τμήμα Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων....

Τις υπόλοιπες "9 άδειες" δεν πρόκειται να τις πάρουν με τίποτα, όπως μου είπε ένας καθηγητής μου αν συνεχίσουν έτσι. Αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να σοβαρέψουν και να φέρουν τουλάχιστον 2 καθηγητές ενεργειακούς, να διδάσκουν. Αυτή την στιγμή έχουν 0 τέτοιους καθηγητές (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

http://www.inf.uth.gr//index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=68&Itemid=306

 

Πάντως το πρόβλημα είναι ότι επειδή έχει ήδη πολλούς καθηγητές αυτή η σχολή πρέπει να φύγουν 2 για να έρθουν οι 2 ενεργειακοί.... Αυτός είναι ο βασικός λόγος που δεν προχωράει η κατάσταση, που δεν παίρνουν τις υπόλοιπες "9 άδειες"...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που καθυστερεί η μετονομασία είναι οτι δεν προκηρύσσονται νέες θέσεις ΔΕΠ λόγω μνημονίου και καθυστερουν οι διορισμοί αυτών που έχουν ήδη εκλεγεί (το ξέρω και από γνωστό μου μέλος ΔΕΠ υπο διορισμό) ,όπως και να έχει αν δεν γίνει στο επόμηνα εξάμηνο και γίνει σε 2 χρόνια πάλι η ουσία είναι ίδια , θα γίνει

 

Εξάλλου έχει γίνει ήδη η προεργασία και ξέρουν πόσα μέλη ΔΕΠ να πάρουν και τι να αλλάξουν στο πρόγραμμα σπουδών που προφανώς ΔΕΝ το αποφάσισαν μόνοι τους (επιτροπή παιδείας ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

"Εννοείται θες παραδείγματα?

η μηχανολόγοι στον βόλοι πέταξαν έξω το "βιομηχανίας" "

 

Λίγη ιστορία για το συγκεκριμένο τμήμα του οποίου τυχαίνει να είμαι απόφοιτος.

Η λογική την δεκαετία του 80' ήταν να ιδρυθεί μία σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών στο Βόλο για να ενισχυθεί η τοπική βιομηχανία (και η τοπική οικονομία φυσικά από τους φοιτητές...)

Μέχρι να ιδρυθεί το τμήμα την δεκαετία του 90' μεγάλες βιομηχανίες στον Βόλο είχαν κλείσει. (Nissan κλπ.)

Το "Βιομηχανίας" προέκυψε και για να μην υπάρχουν αντιδράσεις από το ΕΜΠ.

Στην πράξη το αρχικό πρόγραμμα σπουδών δημιουργήθηκε σε αντιστοιχία του προγράμματος του ΑΠΘ με περισσότερη έμφαση σε μαθήματα τομέα παραγωγής (λόγω "Βιομηχανίας").

Στα μέσα της δεκαετίας του 90', με την εκλογή μελών ΔΕΠ και την σχετική αυτονόμηση του τμήματος το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε προς ένα κλασσικό πρόγραμμα Μηχανολόγων Μηχανικών με ισορροπία μεταξύ των τριών τομέων (ενεργειακός, κατασκευαστικός, παραγωγής)

Ποτέ δεν υπήρχε νομικό πρόβλημα με το "Βιομηχανίας" του τίτλου αφού τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ήταν ίδια με αυτά των Μηχανολόγων του ΕΜΠ,ΑΠΘ και Πάτρας. Αυτό μπορούσες να το δεις τα προηγούμενα χρόνια (και πιθανώς και τώρα) σε προκηρύξεις δημοσίου όπου αναφέρονται στην ίδια κατηγορία με τα παραπάνω τμήματα.

Πρόβλημα υπήρχε στον ιδιωτικό τομέα, γιατί έπρεπε να πείσεις τον κάθε εργοδότη ότι το τμήμα είναι ισότιμο με το ΕΜΠ (υπήρχε στο site της σχολής σχετικό απόσπασμα της νομοθεσίας που αποδείκνυε την ισοτιμία για χρήση από τους αποφοίτους....)

Η αλλαγή της ονομασίας έγινε λοιπόν μετά από αρκετά χρόνια και αφού είχε γίνει ήδη η μετατροπή του προγράμματος σπουδών ώστε να ανταποκρίνεται στον τίτλο "Μηχανολόγων Μηχανικών" και όχι "Βιομηχανίας"

Αυτά σε γενικές γραμμές...

 

Υ.Γ. Πριν την ίδρυση του τμήματος των Μηχανικών Τηλεπικοινωνιών δεν επαρκούσαν τα τμήματα για ίδρυση "Πολυτεχνικής Σχολής", με συνέπεια μαζί με τα τμήματα γεωπονικής να ανήκουν στην "Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών" (ή κάπως έτσι) που παρέπεμπε απευθείας σε ΤΕΙ. Μέχρι τις αρχές της δεκαετίας που άλλαξε ο τίτλος πολλοί Βολιώτες νόμιζαν ότι τα τμήματα στο Πεδίο του Άρεως ήταν ΤΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το παραπάνω αλλά δεν υπήρξε παράδειγμα επειδή εμπεριέχει τον τίτλο μηχανολόγων μηχανικών , γι αυτό μάλιστα και ο αντίστοιχος τίτλος που συζητούσαν για τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης ήταν Μηχανολόγοι μηχανικοί παραγωγής

Δεν διαφωνώ γιατί πέταξαν έξω το βιομηχανίας στον βόλο , είναι ακριβώς αυτός ο λόγος τα περιγράφεις πολύ σωστά.

 

Μόνος σου όμως το λες οτι αρχικά δεν υπήρχε ισορροπία μεταξύ των τομέων και οτι ΠΡΙΝ αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών είχε ήδη τα δικαιώματα του μηχανολόγου μηχανικού λόγω του ονόματος αυτοδίκαια

 

Δεν είναι η ίδια περίπτωση με την Κοζάνη αλλά πάλι επανερχόμαστε σε αυτό που υποστηρίζω (μετράει το"όνομα"

 

 

Με τα παραπάνω δεν θέτω προφανώς κανένα ζήτημα δικαιωμάτων κλπ για συναδέλφους αφού όπως έχω ξαναγράψει πχ αν οι μηχανολόγοι μηχανικοί του ΑΠΘ με κατεύθυνση παραγωγής παίρνουν όλα τα δικαιώματα μηχανολόγου ανεξαρτήτου κύκλου σπουδών πρέπει να έχουν και τα ίδια πχ οι μηχανικοί παραγωγής

(ανεξάρτητα οτι θεωρώ οτι και στις δύο περιπτώσεις κακώς γίνεται ειδικά χωρίς εξετάσεις κατά την γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η αλλαγή του προγράμματος σπουδών των Μηχανολόγων του Βόλου έγινε στα πρώτα 2-3 χρόνια πριν βγουν οι πρώτοι απόφοιτοι.

 

--------offtopic---------

 

Γενικότερα πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η ανάπτυξη της οικονομίας μας, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει εργασία σε τόσους μηχανικούς. Κατά συνέπεια καθόμαστε και "τσακωνόμαστε" για τα επαγγελματικά δικαιώματα του κάθε τμήματος, των ΑΕΙ-ΑΤΕΙ κλπ. (δεν "φωτογραφίζω" κανέναν συγκεκριμένα, η γενικότερη εικόνα, που έχω αποκομίσει από διάφορα θέματα του forum, είναι αυτή)

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα της μετανάστευσης, έχω διαβάσει στο site της FEANI για το επάγγελμα του μηχανικού σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες. Πολλές χώρες δεν έχουν αυστηρά νομοθετημένο το επάγγελμα του μηχανικού και δεν υπάρχουν καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Εφόσον υπάρχει εμπειρία από συναδέλφους στο εξωτερικό καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα καινούριο topic με το τι ισχύει σε άλλες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελε την βοηθεια σας αν γινεται.ηθελα να ρωτησω εσεις ου περασατε στην σχολη σαν ενεργειακων πορων και τωρα αλλαξε η σχολη θα παρετε πτυχιο μηχανολογων ε?σας παρακαλω αν μπορειτε απαντηστε μ

 

 

Όχι, η αναγραφή στο πτυχίο είναι μηχανικός διαχείρισης ενεργειακών πόρων. Ωστόσο τα δικαιώματα είναι πλέον ισότιμα, δηλαδή τα πλήρη μηχανολόγου μηχανικού.

 

Για το σκανδαλώδες της κατάστασης που προαναφέρθηκε, μια και έτυχε να ήμουν από τις παλιές καραβάνες του τμήματος (2η χρονιά της λειτουργίας του πέρασα) να πω δύο λόγια.

 

Το τμήμα εξαρχής είχε ένα πρόγραμμα σπουδών το οποίο προσομοίαζε το αντίστοιχο των Μηχανολόγων του ΕΜΠ χονδρικά σε ένα ποσοστό περίπου 80%. Αυτό συνέβαινε από την πρώτη ημέρα λειτουργίας. Η αρχική ιδέα ωστόσο που ήταν να δημιουργήσουν μηχανολόγους μηχανικούς εξ' αρχής καταρτισμένους απόλυτα σε ενεργειακά θέματα (προφανώς για την κάλυψη των εγχώριων μονάδων ηλεκτροπαραγωγής) δεν "τραβούσε". ΣΤΑΔΙΑΚΑ λοιπόν (και όχι ταυτόχρονα με τη μετονομασία, ΑΥΤΟ είναι σκανδαλώδης δήλωση) το πρόγραμμα άλλαζε ώστε πλέον να είναι ένα πλήρες πρόγραμμα σπουδών μηχανολόγων μηχανικών με θεμιτά variations αντίστοιχα του τύπου ανάμεσα στους μηχανολόγους του ΑΠΘ - ΕΜΠ - Πάτρας (δηλαδή ελάχιστα διαφορετικά μαθήματα και μόνο διαφορές σε πιο εξάμηνο διδάσκεται τι).

 

Ως ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ όλων αυτών ήρθε και η (τυπική) μετονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα τρίτη χρονιά λειτουργίας στη σχολή (όταν είχε την ονομασία μηχανικών διαχείρισης ενεργειακών πόρων), για διάφορους λόγους περίμενα την μετονομασία κάνοντας ταυτόχρονα στρατιωτική θητεία καθυστερώντας διπλωματική ή απλά με το να μην παρακολουθώ (δεν ήμουν και υπόδειγμα) κτλ. και όταν ορκίστηκα το πτυχίο μου έγραφε κανονικότατα μηχανολόγος μηχανικός. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα με όσους ορκίστηκαν πριν την μετονομασία, εγώ πάντως για να ήμουν απόλυτα σίγουρος περίμενα με τον έναν τρόπο ή τον άλλον την μετονομασία.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με στον stratoz. Να προσθέσω για όποιον ενδιαφέρεται και δεν ξέρω πόση σημασία έχει αλλά όλα (μα όλα) τα μαθήματα από το πρώτο έτος μέχρι το τελευταίο είχαν εξετάσεις προόδων που μετρούσαν αρνητικά (δλδ, αν δεν έγραφες πάνω από βάση ή δεν πήγαινες στο τέλος απαιτούνταν βαθμός 7 για να πάρεις στο τέλος 5) το οποίο αν αναλογιστεί κανείς πως σε νεοσύστατη σχολή είχαμε πάντα αλλαγές και καθυστερήσεις σημειώσεων και βιβλίων σήμαινε πως χωρίς παρακολούθηση και τρελή προσωπική ενασχόληση δεν πέρναγες τίποτα. Απλά σκέφτηκα πως άξιζε να το επισημάνω τυπικά για όσον αφορά το επίπεδο της σχολής. Με αυτά και όσα είπε ο stratoz στο τέλος η μετονομασία ήταν ουσιαστικά τυπική.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως οι μηχανολόγοι μηχανικοί στην Κοζάνη οργανώθηκαν από τους μηχανολόγους του ΑΠΘ και ακολούθησαν το δικό τους πρόγραμμα σπουδών (του ΑΠΘ) και λιγότερο του ΕΜΠ. Γι αυτό για την μετονομασία δεν χρειάστηκε να αλλάξουν και πολλά μαθήματα στον οδηγό σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.