Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Όπως αντιλαμβάνεσαι τέτοιου τύπου ερωτήματα απαιτούν μελέτη και οπωσδήποτε θα πρέπει να ανεβάσεις τοπογραφικό αποτύπωσης και τοπογραφικό τίτλου (κάθετης). 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι το αντιλαμβάνομαι αυτό ακριβώς. Δε θέλω να ανεβάσω τοπογραφικό γιατί είναι άλλου μηχανικού και μπορεί να χει θέμα.

Ο μηχανικός που μίλησα σήμερα μου λέει ότι  έχουν μιλήσει με πολεοδομία και ότι θέλει διόρθωση του φεκ του οικισμού  και ότι μετά θα είναι όλο εντός οικισμού. Εκεί υπήρξε μια διαφωνία στο κατά πόσο μπορείς να περιγράφεις μια κατάσταση μελλοντική και όχι αυτήν που ισχύει σήμερα στο τοπογραφικό και να το πουλάς βάση αυτού πριν καν αρχίσεις την οποιαδήποτε διαδικασία.

Πάντως λογικά κάθετες δε μπορείς να δημιουργήσεις σε οικόπεδο που είναι εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οικισμού αφού κάποιες απ αυτές βρίσκονται στο κομμάτι εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση δεν πρέπει να συνεχιστεί χωρίς στοιχεία. Παραθέτεις μια κατάσταση πολύ σύνθετη για την οποία δεν μπορεί να εκφραστεί καμία ασφαλής άποψη από το διαδίκτυο. Κάθετες επιτρέπονταν ακόμη και σε εκτός σχεδίου περιοχές πριν το 1992.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω και εγώ το εξής: Σε οικόπεδο σε οικισμό κάτω των  2000κ με τμήμα εντός 220μ2 και εκτός 80μ2 με αρτιότητα 1000μ2  , οι όροι δόμησης στο εντός τμήμα θα είναι για οικόπεδο < 700μ2 ή για > 700μ2;

Αν πάω με την περίπτωση >700μ2 λόγω της θεωρητικής αρτιότητας των 1000μ2 , γίνεται πρακτικά αυτό για γήπεδο με επιφάνεια όπως εδώ 220+80=300μ2 < 700μ2 ; Πως θα επεκτεινε θεωρητικά κανείς το όριο αυτό μέχρι να αποκτήσει την αρτιότητα αυτή αφού το οικόπεδο είναι συνολικά 300μ2< 700μ2;

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα πρέπει να καταστεί σαφές για πολλοστή φορά ότι δεν γίνεται ουδεμία γραφική μετατόπιση ορίου οικισμού για να επιτευχθεί η αρτιότητα. Αναφέρεται ότι μιλάμε για θεωρητική αρτιότητα.

Τώρα, για το θέμα των πολεοδομικών μεγεθών, έχω την άποψη ότι θα εξεταστούν με βάση την δυσμενέστερη κατάσταση, ήτοι αυτή της κατά παρέκκλιση αρτιότητας (οικόπεδο με επιφάνεια μικρότερη των 700 τμ και δόμηση που αντιστοιχεί στην επιφάνεια εντός των ορίων-στο μόνο που διαφωνούμε με τον εξαιρετικό συνάδελφο @tetris)

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς, ισχύει ό,τι αναφέρει ο Παύλος (πλην του σημείου που διαφωνούμε🙂). Αν το γεωτεμάχιο προϋφίσταται (ως έχει) της 3-5-85, εμπίπτει στην παρέκκλιση και, εφόσον έχει πρόσωπο σε δρόμο (προϋφιστάμενο κι αυτόν), οικοδομείται.

Ως προς τη δόμησή του, θα ληφθεί υπόψιν η επιφάνεια που βρίσκεται εντός του ορίου του οικισμού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.Στο σκαρίφημα που επισυνάπτω έχω αγροτεμάχιο αναδασμού 7000 τμ εν μέρει τεμνόμενου από το όριο του οικισμού.το σκεπτικό ως προς την αντιμετώπιση δόμησης χωριστά για το τμήμα εντός και το τμήμα εντός είναι ορθό?Η κατά κανόνα αρτιότητα είναι Ε=800 τμ ενώ εμένα εντός οικισμού είναι τα 421,21 τ.μ.Κατα κανόνα εντός χτίζω 240 τ.μ. και εκτός 232, 42 τ.μ. Συμπληρώνω τη κατά κανόνα αρτιότητα κατά το τρόπο που έδειξα? Οι οικοδομές μπορούν να τοποθετηθούν έτσι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ENTOS-EKTOS SXEDIOU.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η γραφική μετατόπιση ορίου για να ληφθεί η θεωρητική αρτιότητα είναι λανθασμένη. Έχει άλλωστε επεξηγηθεί σε διάφορα έγγραφα κατά το παρελθόν. Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε οικισμό οριοθετημένο κάτω των 2000 κατοίκων (ΦΕΚ 181/Δ/85). Στο τρίγωνο (δηλαδή στο εντος οικισμού τμήμα) κάτω από την κόκκινη διακεκομμένη γραμμή θα ελέγξεις αν και εφόσον μπορεί να υπάρξει οικοδομησιμότητα. Έχεις ένα ακίνητο με δυο διαφορετικούς τομείς όρων δόμησης. Οπότε εξετάζεις για ανοικοδόμηση, ή στο εντός ή στο  εκτός οικισμού τμήμα. Η δόμηση δεν υπολογίζεται αθροιστικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.