Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου


Recommended Posts

εσυ θα αποφασισεις...αυτο που θεωρεις πιο ορθό...

 

μια ομως και  σημερα ανεφερες  οτι σε αυτα τα 1500 τμ υπαρχει και  μια γεωτρηση

 

καλο θα ηταν να δεις την παρακατω αναφορά...

για πιστοποιητικο ή /και βεβαιωση απο μηχανικό...

 

http://www.michanikos.gr/topic/10042-Αδειοδότηση-γεωτρήσεων/?p=652117

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

το ειδα δημητρη και αυτο.

δεν ειναι η γεωτρηση στην συγκεκριμενη περιπτωση. αλλα θελω να δειξω οτι στις αγροτικες περιοχες οπως την δικη μου οπου χρησιμοποιουνται γεωτρησεις για αρδευση συνηθιζεται να δημιουργουνται αγροτεμαχια που περιεχουν μονο τη γεωτρηση ωστε να υπαρχουν πολλοι συνιδιοκτητες. αρα αναφερω κολυμματα που δημιουργουνται με τους νεους νομους. δηλαδη θελω αγροτεμαχιο 50 τ.μ. μονο με την γεωτρηση και επειδη ειναι νατουρα δεν πρεπει να το κανω. αστα εκει κολλανε οι δικαιοπραξιες .

Link to comment
Share on other sites

απλα

θα γινει συμβολαιο δουλειας χρησης ή συγχρησης γεωτρησης..

 

δεν χρειαζεται να γινει κατατμηση...

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Aγαπητοί τοπογράφοι και μη θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση κατάτμησης αγροτεμαχίου.

Το εν λόγω αγροτεμάχιο βρίσκεται εκτός οικισμού, ΖΟΕ, ΓΠΣ, έχει έκταση 7 στρέμματα (βάσει τίτλων) και συνορεύει με αγροτική οδό σε μια του πλευρά . Σήμερα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ως ενιαίο και ο ιδιοκτήτης θέλει να το κατατμήσει σε δύο ίσα μέρη.

 

Με τα παραπάνω στοιχεία (και δίχως να έχω κάνει δική μου αποτύπωση), θεωρώ αδύνατη τη κατάτμηση λόγω εμβαδού σε δύο άρτια και οικοδομήσιμα μέρη ακόμα και εάν η αγροτική οδός αποδειχτεί πως προυφίσταται του 1923. Τα λέω σωστά?

 

Επιπροσθέτως, διαβάζοντας τους τίτλους βλέπω ότι το αγροτεμάχιο προέρχεται από διανομή του 1933.

Επειδή με τις διανομές έμαθα να είμαι διπλά προσεκτικός,  η διανομή "απαγορεύει" ενδεχόμενες μελλοντικές κατατμήσεις ή όχι ακόμα και στην σπάνια  περίπτωση που κάποιος θέλει να καταστρέψει την αρτιότητά του και να δημιουργήσει δύο μη άρτια τμήματα ?

Το είδος της διανομής παραμένει προς το παρόν άγνωστο αλλά θα διερευνηθεί σύντομα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει απαγορευση απο ΓΠΣ, ΓΥΠ, ΝΑΤΟΥΡΑ, ΖΟΕ.............

μπορει να το κατατμησει

Επιτρεπεται, πλεον, η κατατμηση του κληρου, με τον 4061/12.

Τωρα,

γιατι αυτος θελει να παρει ενα αρτιο και οικοδομησιμο και  να το κανει δυο μη αρτια,

μονον αυτος το ξερει

Εσυ θα του το πεις...αυτος θα αποφασισει...

Ας κανει ό,τι θελει

Δικο του ειναι

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.