Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Με βάση λοιπόν το Στε, καταλαβαίνω ότι δεν είναι νόμιμη η έκδοση οικοδομικών αδειών για δόμηση σε γήπεδα που έχουν προκύψει από κατάτμηση ενιαίου γηπέδου,

ανεξαρτήτως του ιδιοκτησιακού καθεστώτος των δημιουργούμενων με την βούληση του αρχικού ιδιοκτήτη των νέων επί μέρους ιδιοκτησιών,

όταν με αυτήν καθίσταται δυνατή η άμεση ή η έμμεση δημιουργία οικιστικού συνόλου,

χωρίς την προηγούμενη έγκριση σχεδίου οργανωμένης δομήσεώς του.

Το τελευταίο όμως είναι ασαφές. Πως καθορίζει το Στε το οικιστικό σύνολο, θα πρέπει να το ξεκαθαρίσει. όταν έχω 3 ή 4 κατοικίες με 1-2 ιδιωτικές δουλείες διόδου είναι οικιστικό σύνολο?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου είναι προσπάθεια δημιουργίας ρυμοτομίας με ιδιωτική πρωτοβουλία.

Οσο για το θέμα των κατατμήσεων, συμφωνώ με τον Δημήτρη. Συναδελφε tetris έχεις δίκιο σε αυτό που λές, αλλά κι εγώ θεωρώ πως στην περίπτωση κατάτμησης δεν είναι δυνατό να γίνουν κατατμήσεις και να διατηρηθεί το ίδιο ιδιοκτησιακό στα προκύπτοντα. Αν και για να μιλάει ο anavatis για 10 συμβόλαια μάλλον έγιναν μεταβιβάσεις μη όμορων γηπέδων για να "προσπεραστεί" ο σκόπελος..Τώρα τι να πώ..Γενικά η όλη υπόθεση πάντως "μπάζει" κατά την γνώμη μου... Καλημέρα και καλό σ/κ σε όλους..

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος ή τη διατήρηση του ίδιου ιδοκτήτη αλλά με δημιουργία μή όμορων γηπέδων, θα το κοιτάξω και θα σας πω, αλλά νομίζω ότι πρόκειται για το 2ο...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

συναδελφοι σε αγροτεμαχιο με εμβαδον 4,5 στρεμματα υπαρχει μια τακτοποιημενη αποθηκη με τον 4014. μπορω εγω να κατατμησω το αγροτεμαχιο σε δυο . το ενα 3 στρεμματα και το αλλο 1,5 ?? ή με δεσμέυει σε κατι το κτιριο?

Link to comment
Share on other sites

κατ  αρχας,

πιθανον να εχει γινει νομιμοποιηση...αν ηταν αρτιο και οικοδομησιμο....

 

αλλά και τακτοποιηση να  εχει γινει,

 

εχει δειξει  τοπογραφικο για ενα γηπεδο εμβαδου 4,5 τμ...

 

Επομενως εχει "δεσμευθει" πολεοδομικα και ιδιοκτησιακα...

Link to comment
Share on other sites

αν εχει κανει θα εχει κανει τακτοποιηση . αλλα επειδη δεν υπαρχει καμια υποχρεωση σε τακτοποιημενο να εχει αρτιο και οικοδομησιμο αγροτεμαχιο , δεν ξερω εαν με δεσμευει ο 4014 ή ο 4178 ωστε να προχωρησω σε κατατμηση εστω και αν εχει δειξει στο νομο ολοκληρο το αγροτεμαχιο. το ψαχνω και θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

stvxri

συναδελφοι σε αγροτεμαχιο με εμβαδον 4,5 στρεμματα υπαρχει μια τακτοποιημενη αποθηκη με τον 4014. μπορω εγω να κατατμησω το αγροτεμαχιο σε δυο . το ενα 3 στρεμματα και το αλλο 1,5 ?? ή με δεσμέυει σε κατι το κτιριο?

 

Η δική σου περίπτωση μπορείς να πεις ότι είναι απλή διότι θα έχεις δύο τμήματα μη άρτια μη οικοδομήσιμα αφού τα γήπεδα είναι επιφάνειας μικρότερης των 4.000 τ.μ
Σε άλλη περίπτωση όμως που δημιουργούνται 2 τεσσάρια άρτια γήπεδα τι γίνεται με την οικοδομησιμότητα του τμήματος που περιλαμβάνει το ρυθμισμένο κτίσμα?
Καταρχάς όπως φαίνεται και σε παλιά μου δημοσίευση είχα δει θετικά μια κατάτμηση (με τον τότε ν. 4014) κρατώντας βεβαίως επιφυλάξεις. 
Ο αντίλογος όμως μπορεί να είναι ότι μια ρύθμιση ισχύει για συγκεκριμένα δεδομένα. Συγκεκριμένο γήπεδο, με συγκεκριμένες διαστάσεις και επιφάνεια που περιλαμβάνει τη θέση της αυθαίρετης οικοδομής συσχετιζόμενης με το αρχικό γήπεδο.
Η κατάτμησή δημιουργεί δύο γήπεδα, άρα το αρχικό ρυθμισμένο κτίριο, δεν εντάσσεται πλέον στο γήπεδο για το οποίο υποβλήθηκαν τα σχέδια και ρυθμίστηκε το αυθαίρετο.
 
Δύσκολο το ερώτημα, καθώς και οι προσεγγίσεις που δίνουμε-αρκετά αντιφατικές πολλές φορές- γιατί δεν έχουμε το υπόβαθρο ώστε να το στηρίξουμε σε κάποιο νόμο, διότι οι ρύθμιση αυθαιρέτων δεν σχετίζεται σε πολλά σημεία της με την πολεοδομική νομοθεσία και οι διατάξεις αλλάζουν.
 
Σαν κανόνας στις εποχές που ζούμε νομίζω ότι ισχύει ο αυτός του λιγότερο δυσμενούς και του περισσότερου ασφαλούς σε τέτοιες περιπτώσεις, που είναι το να μην γίνει κατάτμηση. 
 
ΥΓ. στη περιοχή υπάρχουν περιορισμοί αρτιότητας και κατάτμησης από ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ/ΝΑΤΟΥΡΑ κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει κτίσμα τακτοποιημένο ή μη θα πρέπει το προκύπτον από κατάτμηση νέο οικόπεδο ή γήπεδο να έχει την απαιτούμενη επιφάνεια και πρόσωπο ώστε το υπάρχον κτίσμα να μπορεί να νομιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για γνώμη τελικά. Ήμουν βέβαιος ότι το είχα λύσει το θέμα παλαιότερα αλλά ψάχνοντας στο αρχείο μου δεν βρήκα ρητή διάταξη για τα εκτός σχεδίου αλλά μόνο σημειώσεις για συνδυασμούς και ερμηνεία διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.