Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση subrosaval

Βέβαια είναι λίγο αστείο σαν ιδέα γιατί είναι σαν να σου λένε "εφάρμοσε με ακρίβεια το διοικητικό όριο μεταξύ δύο Δήμων" το οποίο χωρίς να έχω ψάξει ποτέ για τέτοια στοιχεία θεωρώ πως εάν δεν υπάρχει κάποιο φυσικό χαρακτηριστικό όπως κάποιος δρόμος, ποτάμι κλπ., στην καλύτερη περίπτωση να εφαρμοστεί από κανά διάγραμμα 1 : 10.000 :)

Αλλα anyway, αφού καταλήξαμε στο ουσιασικό..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις !

 

Ενημερωτικά αναφέρω και για οποίο συνάδελφο συναντήσει ανάλογο πρόβλημα οτι :

μετά απο συνεννόηση και με τα 2 υποθηκοφυλακεία μου είπαν και οι 2 υποθηκοφύλακες οτι το συμβόλαιο θα μεταγραφεί και στα 2 υποθηκοφυλακεία . Το κάθε ένα θα μεταγράψει τα τετραγωνικά του ενιαίου οικοπέδου που ανήκουν στον αντίστοιχο δήμο .

Και αναλογικα θα αποδοθεί ο φόρος στην Εφορια .

 

 

 

πολυ σωστα...

 

[την λειτουργία των Υποθηκοφυλακείων προβλέπει και ρυθμίζει το Κανονιστικό Διάταγμα της 19ης/23ης Ιουλίου 1941 “περί Οργανισμού των Υποθηκοφυλακείων του Κράτους” καθώς και άλλοι μεταγενέστεροι νόμοι.]

 

 

“ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ” ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΘΗΚΟΦΥΛΑΚΕΙΩΝ.

1.           Όταν το ακίνητο βρίσκεται στις περιφέρειες δύο Υποθηκοφυλακείων, η καταχώριση πρέπει να γίνει και στα δύο για το τμήμα του ακίνητου που βρίσκεται στο καθένα

Υποθηκοφυλακείο, ώστε να καλύπτονται και τα δύο τμήματα του ακινήτου. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση, κατά την οποία τα όρια των δύο Υποθηκοφυλακείων δεν έχουν επακριβώς καθοριστεί, και υπάρχει αμφισβήτηση για την τοπική τους αρμοδιότητα.

 

 

Στην περιπτωση μας η συμβ/φος θα γραψει οτι το ακινητο αυτο ανηκει κατα εμβαδον  "Χ" τμ....αξιας...ευρω στο ταδε υποθηκοφυλακειο  και κατα το τμημα....εμβαδου....τμ....αξιας....ευρω στο   Β υποθηκοφυλακειο

και  θα γινουν δυο μεταγραφες ...καθεμια θα πληρωσει  αναλογικα δικαιωματα με βαση την αξια του "τμηματος"

 

και βεβαια...δεν ειναι κατατμηση.

 

Απλα, ο ιδιοκτητης θα εχει ενα συμβολαιο και δυο πιστοποιητικα μεταγραφης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris80 το καλό με την περίπτωση μου είναι οτι υπάρχει ΣΧΟΟΑΠ και στους δυο δήμους και το όριο τους υπάρχει σε ΕΓΣΑ 87 .

Έχω και κάποιο DWG με όλους τους Καλλικρατικός δήμους σε ΕΓΣΑ . Δεν ξέρω αν υπάρχει στο forum , αν είναι να το ανεβάσω .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι έχω Αγροτεμάχιο εμβαδού 5400τ.μ. σύμφωνα με υφιστάμενη κατάσταση, και εμβαδού 6300τ.μ. σύμφωνα με το Κτηματολόγιο.Το Αγροτεμάχιο στην ενιαία μορφή που βρίσκεται αποτελείται απο δύο τμήματα όμμορων κληροτεμαχίων και συνορέυει και με δρόμο ΕΚ αναγνωρισμένο απο το Κτηματολόγιο.Βρίσκεται εκτός ΖΟΕ, εκτός ΝΑTURA και ατκτίνα 500μ. απο οικισμό.Το ερώτημα είναι αν μπορώ να κάνω κατάτμηση του γηπέδου σε δυο διαιρετά τμήματα εμβαδού 2700τ.μ. το καθένα  έστω μη άρτια και μη οικοδομήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα να δεις γιατι προκυπτει τοση διαφορα...διοτι   τα 700 τμ ειναι πολλα

δευτερον ή ειναι ενα ενιαιο γηπεδο με ενα ΚΑΕΚ ή δυο  γηπεδα με ξεχωριστα ΚΑΕΚ  και δεν λες σε ποιους/ποσους  ανηκουν, τι εννοεις "σε ενιαια μορφη"...

οπότε αναλογη θα ειναι και η περαιτερω αντιμετωπιση του θεματος.

Αρα να δεις το ιδιοκτησιακο.

 

κατα τα λοιπα, αν δεν εχεις αλλες απαγορευσεις,

μπορεις να το κοψεις σε οσα θες...

αφου  πρωτα τους εξηγησεις οτι θα εχουν πλεον μη αρτια και μη οικοδομησιμα γηπεδα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα 700τ.μ, όντως ειναι μεγάλη διαφορά και ετός ορίων αναχής (έχω ενημερωσει τους ιδιοκτήτες) αλλά αυτό οφείλεται στα τραγικά λάθη του Εθνικού Κτηματολγίου κατά την συνταξή και αυτό είναι γνωστό σε αρκετές περιοχές ανά την επικράτεια.Πρόκειται για ένα γεωτεμάχιο με ένα ΚΑΕΚ.Αρχικά όμως υπήρχε διανομή Αγροκτήματος του ετους1962 με δύο όμμορα κληροτεμάχια που ανήκουνε στο ιδιο πρόσωπο.Το συγκεκριμένο γεωτεμάχιο όπως αυτό απεικονίζται τώρα στο κτηματολόγιο αποτελέιται απο το ενα κληροτεμάχιο και τμήμα απο το δέυτερο όμμορο κληροτεμάχιο.

 

Αυτό είναι το ιδιοκτησιακό όσο μπερρδεμένο κ αν σου φένεται, συμβαίνει πολλές φορές αγροτεμαχια στην σημερινή τους μορφή να αποτελούνται απο τμήματα όμμορων κληροτεμαχίων, το έχω συναντήσει αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

α]  εννοεις "εκτος" οριων ανοχης....

β]  αν το ενα  ειναι μαζι με "τμημα " απο το αλλο, προφανως κατι δεν παει καλα

τα γηπεδα ή συνενωνονται ή οχι, ολοκληρα  οχι κατα τμηματα

γ] αν ηταν και τα δυο του ιδιου ιδιοκτητη θα μπορουσε να ισχυρισθει συνενωση σε ενα "τοις πραγμασι", αλλα οχι συνενωση του ενος με το μισο του άλλου γηπεδου

και δεν λες ποιοι ειναι ιδιοκτητες στο καθε ενα...

 

εσυ λες οτι ειναι ενα ενιαιο που αποτελειται απο ενα ολοκληρο και ενα "μισο" απο  διπλανο  και μενει ενα κοματι απο το διπλανο...

 

αφου προκειται για δυο γηπεδα, πρεπει να γινει διορθωση στα ΚΑΕΚ

υγ

τραγικα μπορει να ειναι τα λαθη του κτηματολογιου -και ειναι και τραγικα και πολλα..

 

αυτο, όμως, δεν σημαινει οτι ο ενδιαφερομενος δεν θα ακολουθησει την νομιμη διαδικασια διορθωσης...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα γράφει παραπάνω ο Δημήτρης έχει δίκαιο. Όταν το κτηματολόγιο μας δίνει λιγότερα μέτρα τρέχουμε για διόρθωση όταν μας δίνει παραπάνω ...μας αρέσει. Παρατήρηση: Όταν λέμε "κληροτεμάχιο" εννοούμε τις διανομές του Υ.Γ. Αυτές οι διανομές συνοδεύονται ΠΑΝΤΑ  απο διαγράμματα και κτηματολογικούς πίνακες βάσει των οποίων δόθηκαν και τα "παραχωρητήρια". Το Κτηματολόγιο ήταν & είναι υποχρεωμένο να εφαρμόσει αυτά τα σχέδια. Αν δεν τα εφαρμόσει σωστά τα διαγράμματα αυτά(????) πρέπει να ζητήσουμε διόρθωση (υπάρχουν τρόποι). Επειδή η γη δεν είναι λάστιχο αυτά τα 700μ2 (είναι πολλά) σίγουρα λείπουν από κάποιον άλλον. Πρώτα λοιπόν θα ζητήσεις τις μεταβολές αυτές από το κτηματολόγιο (αυτό εννοεί ο Δημήτρης στην τελευταία αράδα) και μετά κάνεις την κατάτμηση (ποια όμως κατάτμηση αφού είναι δύο "ΚΛΗΡΟΤΕΜΑΧΙΑ"). Πάντως αυτό που γράφεις "Το συγκεκριμένο γεωτεμάχιο όπως αυτό απεικονίζεται τώρα στο κτηματολόγιο αποτελείται απο το ενα κληροτεμάχιο και τμήμα απο το δέυτερο όμορο κληροτεμάχιο" , αν τα βάλεις, μάλιστα και κατά 700 μ2 περισσότερα δεν θα βρεθεί υποθηκοφύλακας να στο μεταγράψει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα!

Εχω το εξής θέμα:

Σε αγροτεμαχιο 14 στρ. εκτός σχεδιου, στο οποιο διερχεται απο μεσα του ασφαλτόδρομος και ο οποιος το χωρίζει σε 2 τμηματα, πανε το 2009 και κανουν γονικές παροχές στα 2 παιδια τα 2 ξεχωριστα τμήματα (το ενα παιδι το ενα κομματι, το αλλο παιδι το δευτερο κομματι) γραφοντας οτι ειναι αρτια και οικοδομησιμα και οτι συνορευουν με αγροτικό δρομο! Σημείωση οτι δεν επισυναπτονται τοπογραφικα διαγραμματα. Στο αρχικο συμβολαιο του 1960 που περιγραφεται η ιδιοκτησια αναφερει οτι μεσα απο αυτο διερχεται ΚΑΡΟΔΡΟΜΟΣ. Στην αεροφωτογραφια του 1945 φαινεται ο δρομος.

Τι τους λένε τώρα; 

Εγω πιστευω οτι δεν οικοδομουνται γιατι δεν μπορουμε να αποδειξουμε οτι ο δρομος ειναι προ του 1923. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.