Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

με συμβολαιογράφο που μίλησα επιμένει στην κατάτμηση. Μάλιστα, μου είπε πως πριν γίνει το οτιδήποτε θα πρέπει να πάρω μια βεβαίωση αρτιότητας από την πολεοδομία για δυο γήπεδα!!! Με την πολεοδομία δεν έχω καταφέρει καν να έρθω σε επικοινωνία. Μόλις καταφέρω θα επιστρέψω με παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

κληροτεμάχιο εμβαδού 300 τμ με πρόσωπο σε δρόμο 13μ. μπαίνει στο σχέδιο πόλεως έπειτα από την έγκριση της πολεοδομικής μελέτης το 2005. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει κάποια πράξη εφαρμογής. Τα γειτονικά κληροτεμάχια έχουν τις ίδιες διαστάσεις. Η αρτιότητα είναι Ε=200τ.μ. και Π=15μ (δεν αναφέρονται/υπάρχουν παρεκκλίσεις). Επίσης αναφέρεται: "τα οικόπεδα δεν δημιουργήθηκαν από κατάτμηση που έγινε κατά παράβαση των διατάξεων του 22-6-1983 Π.Δ. (ΦΕΚ 284/Δ/1983)" ως απαραίτητη προϋπόθεση για να είναι ένα οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο. Ανατρέχοντας στο προαναφερθέν ΦΕΚ, αναφέρεται σαν ελάχιστο όριο κατάτμησης τα 20στρ.

Ερωτήσεις πάνω στο θέμα:

1)Εφόσον έχω το απαραίτητο εμβαδόν, αλλά δεν έχω το πρόσωπο, είμαι άρτιος και μη οικοδομήσιμος; ή λόγω του άρθρου 24 του Ν.1577/1985 που εν ολίγοις αναφέρει πως δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμα και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο αν για οποιοδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων(που στην περίπτωση μας πάλι παρουσιάζουν θέμα με τις αρτιότητες), είμαι μη άρτιος και μη οικοδομήσιμος; 

2)Στο ΦΕΚ 33Α/1983 αναφέρεται πως τα οικόπεδα που δεν πληρούν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας, μπορούν κατ'εξαίρεση να οικοδομηθούν αν έχουν μια πλευρά 4m σε κοινόχρηστη οδό και αν μέσα σε αυτά μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικών ακάλυπτων χώρων, είναι δυνατή η ανέγερση κτιρίου με Ε=25τ.μ. και ελάχιστη πλευρά 4μ( τροποποιείται στη συνέχεια σε 50τ.μ. και 5μ πρόσωπο). Λειτουργεί το προαναφερθέν σαν παρέκκλιση;

3)Έστω ότι είμαι άρτιος και οικοδομήσιμος. Χάνω την αρτιότητα μου από ενδεχόμενη παράβαση των διατάξεων του 22-6-1983 Π.Δ. (ΦΕΚ 284/Δ/1983); Δηλαδή θα πρέπει να ανατρέξω στον αρχικό κλήρο για να δω αρχικό εμβαδόν πριν την κατάτμηση; (δεν αναφέρεται το αρχικό εμβαδόν σε κανένα συμβόλαιο)

4)Εφόσον δεν υπάρχει κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής, θα αναφαίνονται οι Ο.Γ. και οι Ρ.Γ. στο σχέδιο (προσεγγιστικά από την μελέτη), ή πρέπει να αναφερθεί η έλλειψη ΠΕ και να μην δειχθούν καν;

5)Υπάρχει περίπτωση να γίνει τακτοποίηση των αγροτεμαχίων με την Π.Ε. φέρνοντας και ριζικές αλλαγές στα ιδιοκτησιακά (πχ συνενώσεις οικοπέδων για αρτιότητες κλπ).

Η υπόθεση αφορά την σύνταξη Τοπογραφικού Διαγράμματος για συμβόλαια.

Συγγνώμη που πλατείασα αλλά η νομοθεσία είναι λίγο χαοτική και σαν νέος μηχανικός θα ήθελα μια καθοδήγηση.

 

Link to comment
Share on other sites

1)      Είναι μη άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την κύρωση και μεταγραφή της Π.Ε. Τα τελικά όρια και η επιφάνεια θα προκύψουν από την Π.Ε. (Προτείνω περισσότερη έρευνα για το αν υπάχουν παρεκκλίσεις.)

2)      Δεν είναι κατά παρέκκλιση αλλά κατ’ εξαίρεση οικοδομήσιμο.

3)      Θα πρέπει να ανατρέξεις κυρίως στους τίτλους (συμβόλαια) για το αν προέρχεται από κατάτμηση.

4)      Οι ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές έχουν ήδη οριστεί από την ένταξη και πρέπει να εφαρμοστούν στο Τοπογραφικό. Θα περιγραφεί η κατάσταση του οικοπέδου σήμερα: Αρχικό, ρυμοτομούμενο, τελικό, αρτιότητα κ.λ.π.). Οι ρυμοτομικές και οικοδομικές δεν θα αλλάξουν με την Π.Ε. αλλά θα οριστούν με συντ/νες, μέχρι τότε μπορούν να εφαρμοστούν με αρκετή ακρίβεια.

5)      Αυτό ακριβώς παραγαματεύεται κυρίως η Π.Ε. την «τακτοποίηση» των οικοπέδων ώστε να είναι όλα οικοδομήσιμα και να έχουν κανονικά σχήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν καταλαβαίνω το κομμάτι με τα bold, μήπως είναι εύκολο να δώσεις το ΦΕΚ για να το ελέγξουμε?

Επίσης, θα χρειαστεί και απόσπασμα του ρ.σ. (με τη θέση του οικοπέδου)

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 284Δ'/1983: Ελάχιστο όριο Κατάτμησης 20.000 τ.μ. για όλη την Αττική  (εκτός Τριζοινίας).

Edited by sdtopo
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, sdtopo said:

ΦΕΚ 284Δ'/1983: Ελάχιστο όριο Κατάτμησης 20.000 τ.μ. για όλη την Αττική  (εκτός Τριζοινίας

Ακριβώς. Είναι από κατάτμηση κατά 99%, καθώς από έναν αρχικό κλήρο έχουν προκύψει 9 κληροτεμαχια με ίδιες διαστάσεις. Το παλιό τοπογραφικό που έχω στην διάθεσή μου είναι σκισμένο και φθαρμένο και δεν φαίνεται ακριβώς το νούμερο του αρχικου κλήρου, υπολογίζω κάπου στα 3 στρέμματα. Η λωρίδα που βρίσκεται το οικόπεδο φαίνεται σαν Κλήρος Χ στο παλιό τοπογραφικό, η από κάτω λωρίδα σαν κλήρος Χ+1 κ.ο.κ. 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως εμπίπτει στα κατ' εξαίρεση διότι θα έπρεπε να είχε δημιουργηθεί πριν το 77 

Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του Ν-651/77 "περί καταργήσεως του ΝΔ-349/74 κλπ" μπορεί κατ' εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:....

(άρθρο 25 παρ 1 Ν 1337/83)

συμπληρ.

επίσης, ακόμη κι αν αποδειχθεί ότι προϋφίσταται του 1977 (κι εμπίπτει στο άρθορ 25), στη δήλωση 651 θα πρέπει να αναγραφεί η επιφύλαξη της οικοδομησιμότητς λόγω αντισυνταγματικότητας (κατά την κρίση του ΣτΕ) της συγκεκριμένης διάταξης

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, tetris said:

δεν νομίζω πως εμπίπτει στα κατ' εξαίρεση διότι θα έπρεπε να είχε δημιουργηθεί πριν το 77 

Οικόπεδα εντός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων που δεν καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής και που έχουν δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του Ν-651/77 "περί καταργήσεως του ΝΔ-349/74 κλπ" μπορεί κατ' εξαίρεση να οικοδομηθούν εφόσον:....

(άρθρο 25 παρ 1 Ν 1337/83)

Υπάρχει συμβόλαιο αγοράς το 1975. Επομένως η κατάτμηση έχει γίνει σίγουρα πριν. Βέβαια τότε η περιοχή δεν ήταν στο σχέδιο πόλης. 

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε ενα κληροτεμαχιο.

Κατατμηθηκε νομιμα το 1975.

Ενα απο τα τμήματα αγορασε ο πελατης σου.

Εχει προσωπο σε δρομο 13 μ. Προφανως αυτος ο δρομος δεν ειναι της διανομης αλλά "προβλεπεται" να γινει απο το σχεδιο ενταξης.....

  Η περιοχη ενταχθηκε σε  σχεδιο, αλλα με ποιες διαταξεις;

 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Υπηρχε ενα κληροτεμαχιο.

Κατατμηθηκε νομιμα το 1975.

Ενα απο τα τμήματα αγορασε ο πελατης σου.

Εχει προσωπο σε δρομο 13 μ. Προφανως αυτος ο δρομος δεν ειναι της διανομης αλλά "προβλεπεται" να γινει απο το σχεδιο ενταξης.....

  Η περιοχη ενταχθηκε σε  σχεδιο, αλλα με ποιες διαταξεις;

 

Η κατάτμηση είναι πριν το 1975. Υπάρχει τίτλος κτήσης από το 1963. Παρ'όλα αυτά γιατί είστε σίγουρος για την νόμιμη κατάτμηση; Ο δρόμος αυτός περιγράφεται στην διανομή σαν ιδιωτική οδός, και στα μετέπειτα συμβόλαια σαν αναγνωρισμένη αγροτική οδός. Παραθέτω το ΦΕΚ της έγκρισης της πολεοδομικής μελέτης.

687Δ_2005.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.