Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Οι ενέργειες σου πρέπει να στραφούν στην προσπάθεια με ανταλλαγές ποσοστών να περιοριστούν εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες μέσα στα όρια ενός Ο.Τ. και από εκεί και πέρα με κατατμήσεις (εάν γίνονται) και σύσταση καθέτων να πάρει ο καθένας το τμήμα που του αναλογεί. Δεν είναι θέμα διόρθωσης, η πράξη ορθά τους είχε συνιδιοκτήτες στο σύνολο της έκτασης που μοιράστηκε στα 3 Ο.Τ. και δεν χρήζει διόρθωσης εκεί. Είναι θέμα συμβολαιογράφου και μηχανικού ώστε να γίνει μια ορθή διανομή οικοπέδων και τμημάτων.

Στις Αχαρνες είναι η ιδιοκτησία ? Εκεί έχει πολλές τέτοιες περιπτώσεις..

Link to comment
Share on other sites

στον 1337 υπαρχει σχετικη προβλεψη "εφοσον αιτηθουν ολοι οι συνιδιοκτητες"...ενος ΟΤ...να γινει αποδοση σε "αυτοτελη" οικοπεδα..

πλην μεχρι σημερα δεν εχω δει να γινεται κατι τετοιο..

οπως και ο nbr ανεφερε πιο πανω...

 

Επομενως σας εχουν αποδοσει διαφορα οικοπεδα σε τρια ΟΤ...σε ολους....

 

Απομενει αυτο που ανεφερε ο διμιτρις80

 

Να κανετε μεταξυ σας ανταλλαγη διαφορων ποσοστων, ωστε να βρεθουν οσο το δυνατον λιγωτεροι ανα οικοπεδο...

Δυστυχως ....εχει εξοδα....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. Αν το θελήσει ο μελετητής ΔΥΝΑΤΑΙ να δώσει αυτοτελή οικόπεδα σε κάθε ένα από τους συνιδιοκτήτες. Λέω δύναται και όχι ότι στο 99% των περιπτώσεων γίνεται.

2. Δε προκύπτει φόρος (τουλάχιστο σημαντικός) αν οι ανταλλαγές είναι ίσης αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο καθένας έχει τα ποσοστά που του αναλογούν, γιατί θα πρέπει να μοιράζονται αυτά σε χίλια κομμάτια ;(υπάρχει μια εξήγηση βέβαια....για να εισπράττει μερίδιο το κράτος από τις συνεχείς μεταβιβάσεις...αλλά τέτοιες ώρες,τέτοια λόγια! :-x )

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα να με διαφωτίσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ενώ οι (συν)ιδιοκτήτες που δεν έκαναν σύσταση για να γλυτώσουν τα λεφτά του συμβολαίου και της μεταγγραφής...

Εμένα μου έχει τύχει περίπτωση υποθηκοφύλακα που απείλησε μηχανικό ότι θα προσφύγει εναντίον του για τους φόρους.

 

Πρόταση: σύσταση τώρα και διορθωτική στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μία διορθωτική Π.Ε. στην οποία ο ιδιοκτήτης είναι άγνωστος. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: η πράξη κυρώθηκε το 2005, ο ιδιοκτήτης κ.Δ πέθανε το 1994, και οι κληρονόμοι του έκαναν αποδοχή κληρονομιάς το 2007.

Οπότε ποιόν βάζω σαν ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον ο θανατος εγινε το 1994, δλδ π ρ ι ν μεταγραφει η ΠΕ

την δηλωση κανουν οι κληρονομοι του...

 

Δες τι αποδοχη εχουν κανει... και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

και να δεις το αρθρ. 8 παρ. 5 του 1337

για τον υπολογισμό της εισφοράς..

οχι με τον ιδιοκτητη του ετους 1982

αλλά, επι αποβιωσεως μεχρι την ημερομηνια δημοσιευσης στο ΦΕΚ της Πολ.Μελετης]...

με όλους τους κληρονομους..

Link to comment
Share on other sites

στον 1337 υπαρχει σχετικη προβλεψη "εφοσον αιτηθουν ολοι οι συνιδιοκτητες"...ενος ΟΤ...να γινει αποδοση σε "αυτοτελη" οικοπεδα..

πλην μεχρι σημερα δεν εχω δει να γινεται κατι τετοιο..

οπως και ο nbr ανεφερε πιο πανω...

 

Επομενως σας εχουν αποδοσει διαφορα οικοπεδα σε τρια ΟΤ...σε ολους....

 

Απομενει αυτο που ανεφερε ο διμιτρις80

 

Να κανετε μεταξυ σας ανταλλαγη διαφορων ποσοστων, ωστε να βρεθουν οσο το δυνατον λιγωτεροι ανα οικοπεδο...

Δυστυχως ....εχει εξοδα....

Οι ενέργειες σου πρέπει να στραφούν στην προσπάθεια με ανταλλαγές ποσοστών να περιοριστούν εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες μέσα στα όρια ενός Ο.Τ. και από εκεί και πέρα με κατατμήσεις (εάν γίνονται) και σύσταση καθέτων να πάρει ο καθένας το τμήμα που του αναλογεί. Δεν είναι θέμα διόρθωσης, η πράξη ορθά τους είχε συνιδιοκτήτες στο σύνολο της έκτασης που μοιράστηκε στα 3 Ο.Τ. και δεν χρήζει διόρθωσης εκεί. Είναι θέμα συμβολαιογράφου και μηχανικού ώστε να γίνει μια ορθή διανομή οικοπέδων και τμημάτων.

Στις Αχαρνες είναι η ιδιοκτησία ? Εκεί έχει πολλές τέτοιες περιπτώσεις..

Δεν ξέρω αν έγινε ακριβώς σαφές αυτό που λέω....η πρόθεσή μου δεν είναι να δώσω αυτοτελείς ιδιοκτησίες στον καθένα...Εγώ στην διόρθωση που κάνω, δίνω το ποσοστό που αντιστοιχεί στον καθένα, επί της αρχικής ιδιοκτησίας, αλλά δεν τους βάζω όλους και στα 3 Ο.Τ. που δημιουργεί το σχέδιο πόλης, γιατί μετά, για τις μεταβιβάσεις των ποσοστών, γίνεται χαμός...Βάζω πχ, τους 6 στο 1 Ο.Τ., τους 2 στο άλλο Ο.Τ. και τους άλλους 2 στο άλλο Ο.Τ...., αλλά με τα ποσοστά που τους αναλογούν επί της αρχικής ιδιοκτησίας, όπως είπα!Ο σκοπός μου είναι, όταν θα γίνει η διορθωτική, να κάνουν μεταβιβάσεις ποσοστών, όπως λέτε, αλλά με λιγότερες μεταβιβάσεις και εκ των υστέρων σύσταση καθέτων!

Η διαφωνία μου με το σχέδιο πόλης, είναι ότι δεν δέχονται να μην μπουν όλοι, με τα ποσοστά τους δηλαδή, σε όλα Ο.Τ...και δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει αυτό!ευχαριστώ όλους παντως και για το χρόνο και για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.