Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Εγω εχω την εξης περιπτωση :

Ο Πελατης Α ειχε το 1/5 ενος χωραφιου (εξαδιεραιτου με τα αλλα 4 αδερφια του).

Εγινε πραξη εφαρμογης αλλα δεν εμαθε και δεν εκανε τιποτα τοτε. Ενας αδερφος του, ο Β, πηγε αργοτερα και εκανε διορθωτικη πραξη και παιρνοντας καποιες υπευθυνες δηλωσεις απο τα αλλα 3 αδερφια τους, καταφερε να γραφει ολο το οικοπεδο στο ονομα του 100 %. Λιγο αργοτερα το μεταβιβασε στην κορη του με γονικη παροχη.

Οταν πεθανε ο Α, η κορη εχοντας αγνοια αφου ζει μακρια, δεν εκανε τοτε αποδοχη κληρονομιας. Τωρα που καπως πηρε ειδηση τι εγινε, θελει να κανει αποδοχη κληρονομιας και να προχωρησει σε διορθωτικη πραξη εφαρμογης, για να της αναγνωριστει το 1/5 της ιδιοκτησιας.

Η κορη λοιπον τωρα, αφου ζητησε να μαθει τι θα της στοιχισει η ολη αυτη διαδικασια απο τη μεριας του δικηγορου, απευθυνθηκε και σε μενα για να της πω ποσο θα της στοιχισει και απο θεμα μηχανικου η ολη αυτη διαδικασια.

Γνωριζω οτι εχει πολυ τρεξιμο και χαρτουρα, αλλα δυστυχως, δεν εχω αρκετη εμπειρια ωστε να μπορω να της πω εκ των προτερων καποιο ποσο αμοιβης. Μπορει να βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα!Εχω την εξής ερώτηση, μπορεί να φανεί και λίγο κουτή... :| ...Έχω μια διόρθωση Π.Ε. σε μια συνοικία πόλης και σε μια στήλη μετά τη διεύθυνση του ιδιοκτήτη γράφει σε παρένθεση οικισμός: 202,86 (που είναι το εμβαδόν της αρχικής ιδιοκτησίας. Μπορεί να μου πει κάποιος τι σημαίνει αυτό; ότι έχει προκύψει από οικισμό;Θέλω να δω τις εισφορές σε γη και χρήμα, ισχύει ότι και στο πυκνοδομημένο ή ισχύει κάτι άλλο και πού θα το βρω...;;Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ως ιδιοκτήτες για τη διορθωτική πρέπει να εμφανίζονται όσοι ήταν νόμιμοι κληρονόμοι την ημερομηνία κύρωσης της Π.Ε. ανεξαρτήτως αν είχαν κάνει δήλωση αποδοχής κληρονομιάς μέχρι τότε.

Δική μου περίπτωση (όμοια μα αυτήν):

Ιδιοκτήτες το 1982 : Αδελφός και Αδελφή.Στην κυρωμένη πράξη εφαρμογής αναφέρονται αυτοί οι δυο.

Ο αδελφός πεθανε το 1996

Νόμιμοι Ιδιοκτήτες την ημερομηνία κύρωσης(1997) : 1. Αδελφή , 2. Σύζυγος Αδελφού και δυο τέκνα Αδελφού

Σύμφωνα με τα συμπεράσματά σας η διορθωτική θα γίνει στους νόμιμους κληρονόμους που ζούσαν την ημερομηνία της κύρωσης. Συμφωνώ και εγώ.

Η Αδελφή όμως πέθανε κι αυτή το 2005.

Χρειάζεται όμως δήλωση Ιδιοκτήτη και υπεύθυνη δήλωση για την Ιδιοκτησία της θανούσης ήδη(2005) αδελφής.Ποιός θα τις υπογράψει αυτές???

Edited by minosdam
Link to comment
Share on other sites

#54,

Είχες χωραφι, που ενταχθηκε στο σχεδιο, με ιδιοκτήτες αδελφή και αδελφό.

η αδελφη ειχε το δικο της ποσοστό, ζούσε οταν μεταγραφηκε η ΠΕ...στο δικό της όνομα και στο όνομα του αδελφού,

αρα οι δικοι της κληρονομοι εχουν κληρονομησει απο το 2005 το δικό της ποσοστό στο τελικό οικοπεδο.

προφανώς αυτοι δεν εχουν να διορθώσουν τίποτε...

Πριν την μεταγραφη της ΠΕ απεβιωσε ο αδελφός.

Οι δικοι του κληρονόμοι θα κανουν αποδοχη κληρονομίας για ποσοστό σε "χωραφι υπο ενταξη"

και θα κανουν διορθωτικη στο δικο τους ποσοστό...Θα την μεταγραψουν και ετσι θα εχουμε το 100% στο όλο οικοπεδο.

υγ

[επειδη απο την κυρωση μιάς ΠΕ, μεχρι την μεταγραφη της, περναει συνηθως ενα αρκετο διαστημα, ...ο χρονος της μεταγραφής ειναι που "μετραει."....για την "αποδοση" των οικοπεδων...οχι της κυρωσης...].]

 

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

προσεξε λιγο στην διορθωτική...

συνηθως γινεται το λαθος στην αποδοση των ποσοστων οταν εχουμε 100: 3, δηλ. οταν "βγαινει" καθε μεριδα 33,333 αλλα δεν "κλεινει" ποτε.

Αρα, αν εχεις τετοιο θεμα, να μετρησεις να βγαινουν συνολο "100", με απόδοση των ποσοστών σε 33,33+ 33,33 + 33,34.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα,

προσεξε λιγο στην διορθωτική...

συνηθως γινεται το λαθος στην αποδοση των ποσοστων οταν εχουμε 100: 3, δηλ. οταν "βγαινει" καθε μεριδα 33,333 αλλα δεν "κλεινει" ποτε.

Αρα, αν εχεις τετοιο θεμα, να μετρησεις να βγαινουν συνολο "100", με απόδοση των ποσοστών σε 33,33+ 33,33 + 33,34.

Πολύ σωστά!!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας και καλό μήνα!

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον που ξέρει περισσότερα από μένα....

Έχω μια περίπτωση ενός γηπέδου που ανήκει σε 10 συνιδιοκτήτες. Αυτό ήταν αρχικά εκτός σχεδίου και εκ των υστέρων μπήκε στο σχέδιο πόλης ως εξής: μετά τις απαραίτητες ρυμοτομήσεις, η αρχική ιδιοκτησία μοιράστηκε σε 3 Ο.Τ. Η Πράξη Εφαρμογής λοιπόν, έδωσε τα ποσοστά των ιδιοκτητών (βάσει των συμβολαίων που είχαν και των δηλώσεων ιδιοκτησίας που κάνανε) μια χαρά, αλλά τους έβαλε όλους και στα 3 Ο.Τ., κι αυτό δυσχεραίνει πάρα πολύ την αξιοποίηση του μεριδίου του καθενός....θα πρέπει να γίνουν συνεχείς αλληλομεταβιβάσεις, μέχρι να αποκτήσει κάποιος ένα αξιοποιήσιμο κομμάτι σε κάθε Ο.Τ.

Τέλοσπάντων, να μη σας κουράζω με λεπτομέρειες....εγώ έκανα μια συνεννόηση με όλους και έκανα μια διόρθωση στην πράξη, έτσι ώστε να μην είναι όλοι σε όλα τα Ο.Τ. και να γίνουν λιγότερες μεταβιβάσεις μετά την διόρθωση της πράξης. Από το σχέδιο πόλης όμως, δεν το δέχτηκαν αυτό, μου είπαν ότι θα πρέπει όλοι να έχουν μερίδιο σε όλα τα Ο.Τ.!Κι εγώ ρωτάω....από πού προκύπτει αυτό;....λέει κάτι ο 1337 και μου ξεφεύγει;.... :confused: . Από τη στιγμή που ο καθένας έχει τα ποσοστά που του αναλογούν, γιατί θα πρέπει να μοιράζονται αυτά σε χίλια κομμάτια ;(υπάρχει μια εξήγηση βέβαια....για να εισπράττει μερίδιο το κράτος από τις συνεχείς μεταβιβάσεις...αλλά τέτοιες ώρες,τέτοια λόγια! :-x )

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα να με διαφωτίσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις Π.Ε. οι εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες είναι συνιδιοκτήτες και στα τελικά οικόπεδα. Καμία πράξη δεν έδωσε διαιρετά οικόπεδα στις τελικές ιδιοκτησίες. Τζάμπα θα παν οι ενέργειες σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.