Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Κόστους Κατασκευής Οικοδομών


parist43

Recommended Posts

Στην οικοδομή κανένας δεν είναι παντογνώστης.

Απλά όταν έχεις απαιτήσεις από όσο το δυνατόν άρτιο έργο με συμπιεσμένο κοστολόγιο θα πρέπει ο επιβλέπων να είναι και εργοδηγός και γενικός εργολάβος και εργοταξιάρχης και να να ξέρει τα πάντα για όλες τις επιμέρους υπεργολαβίες.

Αλλά όταν υπάρχουν μηχανικοί οι οποίοι πρώτα πήραν δίπλωμα, πήγαν φαντάροι και μετά πρωτοπάτησαν σε έργο ως αφεντικά δεν μπορείς να περιμένεις ούτε οικονομία αλλά ούτε και ποιότητα.

Πως να επιβληθείς στον κάθε υπεργολάβο αν δεν ξέρεις 100% την δουλειά που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκεί που πάσχει ο συλλογισμός του Γιάννη (αγοράζει το οικόπεδο και μετά το δίνει αντιπαροχή) είναι στο γιατί δεν αγοράζει ο ίδιος ο εργολάβος το οικόπεδο ώστε να του μείνουν όλα τα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα χρήματα που θα δόση ο κατασκευαστής να αγοράσει το οικόπεδο, αν τα δώσει σε μεροκάματα και υλικά, θα έχει πάντα το ίδιο κέρδος. Δηλαδή τα διπλάσια. Το ίδιο είναι για τον κατασκευαστή χρηματικά, είτε αγοράσει είτε κατασκευάση

Link to comment
Share on other sites

erling δεν πάσχει ο συλογισμός του γιάννη -ετσι είναι.γιατί γίνεται αυτό?μα απλούστα γιατι ο εργολάβος δεν διαθέτει απεριόριστο ρευστό.Εχω δη (μικρούς) εργολάβους να ξεκινάνε με 0 κυριολεκτικα.Πραγματική ιστορία ξεκινήματος επιτυχημένου εργολάβου.

Πουλάει το διαμέρισμα του-παίρνει 200000-παίρνει και ένα δάνειο 200000 ,και ξεκινάει αντιπαροχή.πουλάει με κέρδος 100%+ και ξανά τα ίδια.

 

γιάννης-ιος

Και δεν είμαι μπάρμπα Γιάννης

καταρχας δεν είναι κακό να είσαι μπαρμπαγιάνης.

αλλά μην πτοείσαι απο την τοποθέτηση του ΒΑS.τοποθετείται λίγο επιθετικά ,μειώνονοντας τον άλλο.το έχω δή και στο θέμα "περι συντέλειας του κόσμου"

μετα την τοποθέτηση μου για το φαινόμενο του θερμοκηπίου,

στο post 8 ,ο BAS

Mε ενοχλεί όταν μία πεταλούδα που ζει 24 ώρες , ασχολείται και έχει άποψη γιά την 100 χρονη ζωή του ανθρώπου
.

και ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει ότι το φαινόμενο του θερμοκηπίου ωφείλεται στους

παγετώνες.Σεβαστή η άποψη,όμως ξενίζει η επιθετική συμπεριφορά χρησιμοποιόντας χαρακτηρισμους να μειώσει τον συνομιλητη.

ετσι εμένα τότε με παρομοιάζει με πεταλουδα-κάτι ασήμαντο,εσένα τώρα με μπαρμπα γιανη

κατα την γνώμη μου είσαι πολύ αξιόλογο ατομο και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνεις

Link to comment
Share on other sites

parist43, πάσχει στην αρχική παραδοχή πως θα αγοράσει οικόπεδο με την ίδια αξία ενός διαμερίσματος.

 

Αν έχω 200.000 ευρώ και πάρω ένα οικόπεδο,(αντί διαμέρισμα) και βάλω ένα κατασκευαστή με αντιπαροχή, θα πάρω πίσω την μισή πολυκατοικία.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω 200.000 ευρώ θα πάρω ένα διαμέρισμα από ένα κατασκευαστή. Αν έχω 200.000 ευρώ και πάρω ένα οικόπεδο,(αντί διαμέρισμα) και βάλω ένα κατασκευαστή με αντιπαροχή, θα πάρω πίσω την μισή πολυκατοικία.

 

Εδω κανεις ενα λαθος Γιαννη, που θα πρεπει να τονιστει. Δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση να παρεις οικοπεδο με 200,000 ευρω και να παρεις την μιση "πολυκατοικια"

 

Καταρχην δεν προκειται με οικοπεδο αγοραστικης αξιας 200,000 ευρω να καταφερεις να κατασκευασεις πολυκατοικια, ισως ενα διωροφο ναι (αντε 3)

 

Συνηθως η αξια της αντιπαροχης σε διαμερισματα φτανει την εμπορικη αξια του ακινητου (οικοπεδου) αλλα οχι πολυ παραπανω. Αν δεν το πετυχεις αυτο, τοτε εχεις δωσει υπερβολικο ποσοστο αντιπαροχης, το οποιο θα σημαινει και την αποτυχημενη επιχειρηματικη κινηση για τον κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ αυτό.Τα πράγματα είναι απλά. Το κόστος του οικοπέδου είναι π.χ 500.000 ευρώ. Το κόστος κατασκευής άλλες 500.000 ευρώ και η πώληση της κατασκευής είναι είναι 2000.000 ευρώ. Για τον λόγο αυτό είναι το ίδιο για τον κατασκευαστή αν αγοράσει ή κατασκευάσει Αν η πολυκατοικία είναι 5 όροφοι και 150 μ2 κάθε όροφος με 3000 το μέτρο, πάει 450.000 ευρώ x5 όροφοι=2250000 πήγαινε και πάρε το διαμέρισμα. Κατασκευαστικά 5 ορόφοι x 150 μ2 =750 μ2 x1000 ευρώ κατασκευαστικά=750000+το οικόπεδο 500000 =1250000 ευρώ κόστος. πωλείται 1000000 πάρα πάνω, και το οικόπεδο πρέπει να είναι στην Εκάλη για να κάνει 500000, που το μέτρο πουλιέτε 6000 με 7000 ευρώ το μέτρο Όταν πήγα στην οικοδομή ήμουν 11 χρονών. 13 χρονών έχτιζα πολυκατοικίες,που ο πατέρας μου Λυμπέρης Νίκος έκανε αντιπαροχή στον κουμπάρο μας Μπούτο που είχε σε οικόπεδα τον μισό Πειραιά. Για τον λόγο αυτό ξέρω τι λέω.

_________________

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπαροχή ουσιαστικά εξομοιώνει την πράξη της αγοραπωλησίας.

 

Πού ανεβαίνει το κόστος?

 

1.Στους φόρους με διάφορες κωδικές ονομασίες,που το κράτος βουτάει τα δαχτυλάκια του στο μέλι εις βάρος του μεροκάματου.

 

2.Στα λατομεία,που ανατιμούν όποτε τους @#$%σει,σε συνεργασία με τους άλλους νταβατζήδες,ξέρετε ποιούς.....από ένα εθνικό πλούτο που ανήκει στο ΛΑΟ ρε π@#$%δες...........

3.Στο χάλυβα,που μία 50άρα MILF κάνει κουμάντο σε ένα χρηματιστηριακό προϊόν σε ολόκληρη την επικράτεια!!!!!!ΑΙΣΧΟΣ,ΑΙΣΧΟΣ,ΒΡΩΜΑ!

 

4.Στο συνδικαλισμό,που ο κάθε εργατοπατέρας πρώην μεροκαματιάρης κομμουνίζεται και αποφασίζει αναπροσαρμογή των ΣΣΕ.Μεροκάματο + ΙΚΑ = 150 ευρώ,χαίρω πολύ,είμαι μηχανικός κ δεν βγάζω τόσα ούτε μετά από 11 χρόνια δουλειάς.

Ασφάλιστρα μή στεγασμένου τεχνίτη/'ετος~ 16.000 ευρώ (!!!!!!!)---->σύνταξη τεχνίτη/έτος ~12.000 ευρώ (στην καλύτερη,με τα δώρα μέσα......κ μετά μου βγαίνετε στα κανάλια να μου πείτε ότι ''δεν έχετε'' να τα δώσετε.......)

Γιατί τα υπόλοιπα κατέληξαν στο γάμο στο Παρίσι..........ΒΡΩΜΟΓΙΔΟ,Ε ΒΡΩΜΟΓΙΔΟ ΤΣΟΓΛΑΝΑΡΙΑ.........

 

5.Στα ΟΚΩ.Είναι αδιανόητο να εισπράττει ο δήμος από ακίνητο ημιτελές!Άααααααααααααλλοι νταβατζήδες αυτοί.

 

6.Στο Φ.Π.Α.

Θές κύριε να εισπράξεις φόρους κ να βουτήξεις τα χοντρά σου δαχτυλάκια στο μέλι?Άσε την προμήθεια εργοταξιακών υλικών εκτός ΦΠΑ κ ζήτα τα από τον εργολάβο στο τέλος,αναγνωρίζοντας το ΕΚΚΟ που ΕΣΥ επικύρωσες και άσε την εργασία μαύρη.Μην αγχώνεσαι,δεν θα τα πάρεις από τους μεροκαματιάρηδες γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτοί που πρέπει να στα σκάσουν.

 

7.Από την υπεραξία της γής.Έχει ξεπεράσει τα όρια πλέον,αν δεν υπάρξουν άλλοι τρόποι για περεταίρω ανατίμηση εκτός του γελοίου συστήματος ''αντικειμενικών αξιών'',τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για επιπλέον υπεραξία,όσο θέα και να έχει το ''μπαλκόνι''..........

 

8.Από τη μείωση του Σ.Δ. μετά το 1997.Είναι αδιανόητο να εντάσσονται περιοχές σε Σ.Π. με Σ.Δ. 0.80 με μοναδική δικαιολογία την έλλειψη Εθνικού Χωροταξικού.Αυτός ο Σ.Δ. αντιστοιχεί σε U.S. suburbs,όχι σε ελληνική πραγματικότητα.........ΓΕΛΟΙΟΙ,Ε ΓΕΛΟΙΟΙ!!!

 

9.Από την απουσία του ΜΗΚΙΕ.Μή πιστοποιημένα ΒΡΩΜΟΓΙΔΑ ''κατασκευαστές'' κατασκευάζουν αθλιότητες που τις λανσάρουν ως ''πολυτελείς κατοικίες'',ενίοτε ''ΥΠΕΡπολυτελείς'' κ στον ακάλυπτο αγναντεύεις το βρωμερό εσώρουχο του βρωμόγιδου γείτονα.Με κατασκευαστικές κακοτεχνίες πληρώνεις όσο-όσο,αρκεί να υπάρχει κεραμίδι ''δικό σου''..........Νομοθετικό πλαίσιο για πιστοποίηση ποιότητας κατασκευής ΟΛΟΙΔΙΟ με τις οικιστικές ανάγκες της εποχής του Τρικούπη (του Χαρίλαου)...........ε,βέβαια,στο να βρούμε τρόπο να εισπράξουμε ξέρουμε τα κόλπα,στο να βρούμε τρόπο να μη χάσουμε τις ψήφους,εκεί τα βρίσκουμε σκούρα........ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ,Ε ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!

 

10.Από τα επιτόκια αποπληρωμής των στεγαστικών.ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ βέβαια,οι πιό χοντροί παίκτες θα έμεναν εκτός παιχνιδιού?

 

Αξιότιμε Κύριε Αντινομάρχα που τα διαβάζετε αυτά,μην τα αγνοήσετε,κ ας κάνετε ό,τι μπορείτε.Η προσπάθειά σας αναγνωρίζεται όπως βλέπετε,αλλά δεν αρκεί.Χθες ανακοίνωσαν ΝΕΟΥΣ φόρους για πρώτη κατοικία...........

 

@mods:Ευχαριστώ για την κάρτα εκ των πρωτέρω,τουλάχιστον το απόλαυσα,και ξέρω επίσης εκ των έσω ότι το θρεντ διαβάζεται από κάποιους που ΠΡΕΠΕΙ να διαβαστεί..........

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.