Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

  Κατ' αρχας, χρειιαζεσαι

- ετος δημιουργιας οικοπεδου

- την αποφαση μεταγεγραμενη [δεν ξερουμε το περιεχομενο της.... Πιθανον να αποδιδει κυριοτητα...πιθανον δουλεια....]

-  Πρεπει να μεταγραφει η αποφαση

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Κώστας_τοπο said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση οικοπέδου (700 τ.μ.) στον οποίο καταλήγει ένας δρόμος πλάτους 1.9 μέτρα. Ο δρόμος αυτός σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη υφίσταται από πάντα και μάλιστα έχει γίνει δικαστήριο και το κέρδισε ώστε να υφίσταται ο δρόμος αυτός (δεν έχω ακόμα στα χέρια μου την απόφαση του δικαστηρίου). Μετά από αυτοψία μου ο δρόμος αυτός έχει γεμίσει με βλάστηση και δεν είμαι σίγουρος αν όντως υφίσταται δρόμος. Επίσης ο δρόμος αυτός δεν έχει περαστεί στο Κτηματολόγιο αλλά αποτελεί τμήμα του κάτωθεν ακινήτου (με το οποίο έγινε το δικαστήριο). Εγώ καλούμαι σήμερα να συντάξω τοπογραφικό προς μεταβίβαση και ταλαιπωρούμαι ως προς την 651. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

plot.pdf 88.82 kB · 2 downloads

Μην ανεβάζεις σκαριφήματα. Κανονικά το τοπογραφικό σου ανέβασε. Όπως είπε και ο Δημήτρης, χωρίς να έχεις την απόφαση δεν έχει κανένα νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση. Επανέρχεσαι όταν έχεις πλήρη στοιχεία να μας παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 9/28/2019 at 10:40 AM, Pavlos33 said:

Aν το δικό σου είναι άρτιο δεν σε ενδιαφέρει τι κάνει το όμορο. Αυτό ενδιαφέρει αν υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο.

Σε περίπτωση που στον οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων υπάρχει διανομή συνοικισμού του υπουργείου γεωργίας, ή οποία θεωρείται ρυμοτομικό σχέδιο, σε ενδιαφέρει αν ο διπλανός σου είναι άρτιος και οικοδομήσιμος για να είσαι και εσύ?

Link to comment
Share on other sites

τα οικόπεδα αυτών των διανομών είναι άρτια και οικοδομήσιμα ως παραχωρήθηκαν. Αν το όμορο είναι διαφορετικό από αυτό που παραχωρήθηκε (πχ λογω κατάτμησης η δικαστικής απόφασης) δεν επηρεάζει την δική σου αρτιότητα και οικοδομησιμότητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.