Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέλετε η ιδιοκτησία του michanikos.gr να περάσει στα χέρια ενός διαδικτυακού συλλόγου


SIRADRAB

Θέλετε η ιδιοκτησία του michanikos.gr να περάσει στα χέρια εν  

83 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θέλετε η ιδιοκτησία του michanikos.gr να περάσει στα χέρια εν

    • ΝΑΙ, ιδιοκτήτης να είναι μη κερδοσκοπικός διαδικτυακός σύλλογος
      24
    • ΌΧΙ, να παραμείνει το ιδιοκτησιακό ως έχει
      51
    • ΛΕΥΚΟ
      8


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι ποιος ο λόγος της μεταβολής του forum σε σύλλογο.

 

Ως πολύ νεότερο μέλος από όλους σας μου φαίνεται πολύ παράξενο που κάθομαι και διαβάζω μηχανικούς οι οποίοι στα περισσότερα θέματα εκφράζονται σαν επιστήμονες και μετά να κάθονται και τσακώνονται για ανούσια (καθαρά προσωπική άποψη είτε είναι σωστή είτε λάθος) πράγματα, σαν μικρά παιδιά.

Για μένα ο erling τα λέει πολύ σωστά. Το forum ειναι απλά forum. Δεν είναι ούτε σύλλογος ούτε κόμμα να έχει 50-100 άτομα κεντρική επιτροπή και να το διαχειρίζεται. Αν θέλουν κάποιοι σύλλογο μακάρι να τον φτιάξουν αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει σχέση με το forum.

Αυτός που έφτιαξε το forum αυτός πρέπει να το διαχειρίζεται είτε είναι μηχανικός είτε είναι φούρναρης. Αυτός το σκέφτηκε, αυτός το δημιούργησε. Δηλαδή αν δε συμφωνούμε οι υπόλοιπο θα προσπαθήσουμε να του το πάρουμε?

Με κάθε σεβασμό προς όλους

Link to comment
Share on other sites

προτείνω χθές...

έχει λήξει δηλαδή? άρα αφού δεν έχετε διάθεση σαν διαχείριση γιατί γίνεται?

Αυτός που έφτιαξε το forum αυτός πρέπει να το διαχειρίζεται είτε είναι μηχανικός είτε είναι φούρναρης.

άμα ο ιδιοκτήτης της "Michanikos.gr: Ελληνικής Κοινότητας Μηχανικών" είναι φούρναρης τότε είμαστε ok

 

"O χαμός και το ξεκατίνιασμα θα σταματήσει εδώ και τώρα αλλά και στο μέλλον. Θα διαφυλάξω την ψυχική ηρεμία όλων σας bannάροντας όποιον πάει να την διαταράξει."

 

+1 warning... Στα 2 αποβολή.

acnt

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να "διαλύσετε" το forum?

 

Ποιόν και σε τι πειράζει το forum έτσι όπως είναι?

 

Και σε όποιον δεν του αρέσει, υπάρχει η γνωστή ατάκα: "να φύγετε, να πάτε αλλού"

 

Το forum, είναι ιδιοκτησία του engineer και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να το αλλάξει/τροποποιήσει/κλείσει κλπ

 

Θεωρώ άσκοπο το να γίνονται τέτοιες συζητήσεις ξανά & ξανά.

Link to comment
Share on other sites

έχει λήξει δηλαδή? άρα αφού δεν έχετε διάθεση σαν διαχείριση γιατί γίνεται?

Ο achille σου είπε τι προτείνει και όχι ποια είναι η απόφαση της ομάδας διαχείρισης!

Νομίζω είναι εύκολο να το κατανοήσει αυτό ο οποιοσδήποτε, αλλά εγώ δεν κατανοώ γιατί συνεχίζεις να προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις!

 

 

Σε σχέση με το θέμα τώρα:

 

1. Ψηφίζω φυσικά όχι! Το έχω πει και παλιότερα ότι όταν γράφτηκα και πήρα και έδωσα βοήθεια, δεν ζήτησα ούτε χαρτιά ιδιοκτησίας ούτε χαρτιά συλλόγου κ.τ.λ. Κανείς δεν με έφερε εδώ με το ζόρι, κανείς δεν μου απαγορεύει να φύγω όποτε γουστάρω! Αν δεν με εκφράζει αυτό που γίνετε ή αυτό που μπορεί να γίνει..........δρόμο! Αν έχω κάνει λάθος στις εκτιμήσεις μου να ξέρετε ότι έχω τη βούληση να το παραδεχτώ και να το διορθώσω! Μέχρι στιγμής όμως δε βλέπω κανένα πρόβλημα!

 

2. Ο engineer έχει ξεκαθαρίσει με δηλώσεις του το ιδιοκτησιάκο! Προσωπικά με έχει καλύψει και έχω αποφασίσει να στηρίξω την όλη προσπάθεια! Μου φτάνει ότι νομικά το Φόρουμ του ανήκει! Τα ηθικά τα αφήνω στην άκρη γιατί δεν μπορούν αποτελέσουν νομικό μοχλό πίεσης! Αν ο engineer δεν θέλει να πουλήσει δεν μπορεί να του το επιβάλει κανείς επικαλούμενος ηθική υποχρέωση!

3. Δεν είναι στις αρχές μου να πιέζω καταστάσεις! Το Φόρουμ ανήκει νομικά στον engineer και μόνο σ΄αυτόν και δεν μπορώ εγώ ή όποιοι άλλοι το θέλουν να τον βάλουμε με το ζόρι να κάνει κάτι! Αν το θέλει να το κάνει φυσικά και μαζί του! Όχι όμως έτσι, με πίεση!

 

Να ξέρετε ότι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί δεν αγγίζουν το μεγαλύτερο μέρος των μελών μας, τα οποία δεν κατανοούν γιατί γίνονται όλα αυτά!

Ας κρατήσουμε λοιπόν ένα επίπεδο στις αντιδράσεις μας για να μη χαλάσει και άλλο η εικόνα της κοινότητάς μας!

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφέρει σε ποιόν ανήκει το forum με ενδιαφέρει αν εκλπηρώνει τους στόχους του (τις προσδοκίες που έχω για ένα τέτοιο forum)

  • να προσφέρει βοηθεια στον νέο συνάδελφο
  • να "εκπαιδεύει" και να ενημερώνει την κοινωνία για το έργο, την επιστήμη και το λειτούργημα του μηχανικού
  • να συμβάλλει στην αλλαγή του κατεστημένου των "βρώμικων" μηχανικών (χρηματισμοί, εκπτώσεις, αντισυναδελφική συμπεριφορά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα κύρους της ψήφου,καθώς για το συγκεκριμένο θέμα η ψήφος έχει καθαρά δημοσκοπικό χαρακτήρα.

 

Οπότε δεν έχει κ σημασία η γνώμη του καθενός.Καμία σημασία.Συνεπώς δεν ψηφίζω,η ψηφοφορία είναι φιάσκο!!:lol:

 

Ασχολούμαστε με τα προσωπικά 2 ηγετικών φυσιογνωμιών,αυτό κάνουμε.Δεν έχει κανένα νόημα να ανταλλάσουμε απόψεις.Μεταξύ μας όλοι δίκιο έχουμε,πού θα το βρούμε είναι το θέμα.......

 

Τέλως πάντων όλη μέρα αυτά λέμε,άντε βράδιασε,νάνι όλοι τώρα,ξαναρχίζουμε το κουτσομπολιό αύριο.

 

Αγνοώ από τώρα κάθε απάντηση που θα δεχθώ,ως μη συνειδητοποιημένη.....συνεπώς άκυρη=χωρίς κύρος,όπως κ οι γνώμες μας.Τις αγνοώ.Κάντε το ίδιο κ εσείς κ θα λήξει όμορφα το θέμα.Εϊναι πιό χαλαρωτικό έτσι.Ο κακομοίρης ο rigid θα πάει από πίεση γιατί δεν τα καταφέρνει να αγνοεί........

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε εδώ είσαι πολύ φάουλ... Στο λέω με αγάπη...

Δεν μπορείς να βγάζεις 35 νοματαίους λάθος...

Ούτε η εγκυρότητα των απόψεων είναι θεόσταλτο δώρο για λίγους... Διότι βλέπω άτομα να συμμετέχουν πολύ πιό έγκυρα, συνειδητοποιημένα, σοβαρά και αμερόληπτα τόσο από εμένα όσο και από εσένα...

Μείνε στο θέμα, σε παρακαλώ, αν θες να μας πεις την άποψη σου, αν θες μη μας την λες. Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι όχι αν η ψηφοφορία είναι φιάσκο, αλλά τί θα γίνει αν αυτή βγάλει αποτέλεσμα "ΝΑΙ, ιδιοκτήτης να είναι μη κερδοσκοπικός διαδικτυακός σύλλογος" και δεν υλοποιηθεί... Οεο;

Έχεις σκεφτεί ποτέ πως θα αντιδράσουν κάποιοι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.