Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

ολοι θα ειμασταν το ιδιο ευχαριστημενοι με αυτο το bosch αν ειχε καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

αν πεσει κατω κανα 2 φορες θα σκορπισει.ηδη τα πλαστικα του εχουν φθαρει,με χρηση σε περιπου 30 αποτυπωσεις.

η μπαταρια κραταει αρκετα,με εχει βγαλει 10 αποτυπωσεις χωρις φορτιση,αλλα σε καμια περιπτωση δεν αγγιζει τις 25.000 μετρησεις

η ραγα στην ουσια ειναι ενα ψηφιακο αλφαδι ακριβειας,ισως μπορει να φανει χρησιμη σε τεχνικες εργασιες αλφαδιασματος,σε καμια περιπτωση δεν ειναι απαραιτητη στις αποτυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για το Stanley TLM 210i τι λετε? Δεν υπαρχουν πολλες λεπτομερειες στο ιντερνετ. Μεταξυ αυτου και του GLM 80 Professional? Ξερω μονο οτι μετραει μεχρι 100m, εχει καποια χαρακτηρηστικα του GLM 80 και παρομοια τιμη με προσφορα. Τι ακριβια εχει ομως στην μετριση των μοιρων? Τι ποιοτητας και αντοχης ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το d8 που έχω πάντως δεν βγάζει την ακρίβεια που θα περίμενα στην οριζόντια μέτρηση απο απόσταση με χρήση τριπόδου (συγκεκριμένα η εφαρμογή που χρησιμοποιεί το πυθαγόρειο), π.χ πλάτος παραθύρου 1.5 μ. το μετράω από τα τέσσερα μέτρα και το βγάζει 1.47μ . Σε όλα τ΄άλλα είναι κορυφαίο, ειδικά στη μέτρηση υψών από απόσταση με τρίποδο!

Link to comment
Share on other sites

Η ακρίβεια της οριζόντιας μέτρησης με την χρήση του Πυθαγορείου δεν μπορεί ποτέ με ένα αποστασιόμετρο (ακόμη και με το D8) να έχει την ακρίβεια της αντίστοιχης κάθετης μέτρησης. Κατά την μέτρηση της οριζόντιας απόστασης με Πυθαγόρειο, 1cm διαφορά μπορεί να έχει τελική απόκλιση 5cm για μία οριζόντια απόσταση έστω και 2 μέτρων. Οριζόντια μέτρηση με ακρίβεια (και όχι μόνο) κάνει το 3D DISTO.

 

Σχετικά με τον φίλο που ρωτάει για το STANLEY και το BOSCH θα πρότεινα να δει το DISTO X310 (http://www.barberis.eu/leica/reps.asp?lng=1).

IP65, κλισίμετρο 360 μοίρες και το σημαντικότερο, ακρίβεια 1mm σε πραγματικές συνθήκες μέτρησης και πιστοποιημένο με το νέο ISO που πιστοποιεί την ακρίβεια στην μέτρηση με τα νέα standards.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ αγόρασα πρόσφατα το Spectra Precision HD100 και έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Αρχικά ο μόνος λόγος για τον οποίο πήγα σε μια κάπως πιο ακριβή επιλογή ήταν η δυνατότητα μέτρησης κλίσεων, ωστόσο αποδεικνύεται εξαιρετικά χρήσιμη η δυνατότητα που έχει να παίρνεις συνεχείς διαδοχικές μετρήσεις και να καταγράφονται η μέγιστη και ελάχιστη αυτών. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο όταν μετράς διαγωνίους και δεν είναι εύκολο ή δεν είσαι σίγουρος αν σημαδεύεις απόλυτα σωστά. Κατα τ'άλλα στα συν βάζω τη μεγάλη οικονομία στην κατανάλωση των μπαταριών, το ότι είναι ελαφρύ και ανθεκτικό και ότι μπορείς να κάνεις και υποτυπώδεις χαράξεις. Κατα τ' άλλα διαθέτει τις στάνταρ σε γενικές γραμμές δυνατότητες (μέτρηση με χρονοκαθυστέρηση, εφαρμογές πυθαγορείου, μέτρηση και σε πόδια-ίντσες, υπολογισμός όγκων-εμβαδών, προσθαφαίρεση μετρούμενων μηκών, αποθήκευση μετρήσεων κ.τ.λ.) Η τιμή (σχετικά πάντα) καλή, δεν ξέρω μήπως απ'το πουθενά βρω το μπελά μου και γι' αυτό δεν την αναφέρω. Το μόνο αρνητικό κατα τη γνώμη μου είναι πως αυτά τα μηχανήματα παρόλο που μετράνε και κλίσεις, από πλευράς πρακτικότητας δεν θα ήταν κακό να είχαν πάνω τους και δυο αεροστάθμες.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Ilias φαίνεται πως έχεις δίκιο! Και έχει και αεροστάθμη επάνω και επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου. Αυτή είναι μια πολύ καλή value for money επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.