Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Recommended Posts

δλδ κι αν την "γλυτωνατε"

 

[ό,τι και   να εννοείς...]

 

πώς θα μπορουσατε αυριο να κανετε "συσταση" και μεταβιβαση  χωρις βεβαιωση????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προς το παρον να κοιταξουμε το σημερα. αυριο δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει. προφανως σε μετεπειτα μεταβιβαση οριζοντιας θελουμε βεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.

 

Έχω κάποιες γενικές απορίες ως προς την συμπλήρωση του πίνακα κατανομής χιλιοστών που απαιτείται για τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

 

1) Υπόγειοι χώροι, χαρακτηρισμένοι στην οικοδομική άδεια σαν αποθήκες, μπορούν να θεωρηθούν σαν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες και να πάρουν χιλιοστά δαπάνης και χιλιοστά στο οικόπεδο αν έχουν ανεξάρτητη είσοδο?

Αν δεν έχουν ανεξάρτητη είσοδο, τότε πάνε υποχρεωτικά σαν παρακολούθημα άλλων ιδιοκτησιών, σωστά?

Αν μιλάμε για υπόγειο καταστήματος, τότε πάει σαν παρακολούθημα του καταστήματος?

 

2) Ημιώροφοι καταστημάτων που δεν έχουν ανεξάρτητη είσοδο (είτε προβλεπόμενοι από την οικοδομική άδεια, είτε νομιμοποιημένοι με 4178) επίσης πάνε σαν παρακολουθήματα των ισογείων τους?

 

3) Ημιώροφοι με ανεξάρτητη είσοδο μπορούν να λογιστούν σαν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες?

 

4) Γενικά, τα παρακολουθήματα μετράνε στους συνολικούς όγκους αλλά σαν όγκοι βοηθητικών χώρων και δεν παίρνουν χιλιοστά, σωστά?

 

5) Παρακολουθήματα που έχουν πρόσβαση στον ανελκυστήρα ή έχουν θέρμανση, δεν παίρνουν χιλιοστά γιατί είναι βοηθητικοί χώροι?

    Κι αν τελικά παίρνουν, με τι συντελεστές?

 

5) Αίθριο που λειτουργεί σαν φωταγωγός λογίζεται στους κοινόχρηστους χώρους?

 

6) Στοά στο ισόγειο ενός κτιρίου λογίζεται σαν κοινόχρηστος χώρος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολλαπλή ερωτηση και με πολλά "αν"  και δεν παιρνει απαντηση με  την "μια"

 

Γνωμη μου ειναι οτι

συσταση ΟΙ μπορεις να κανεις στους νομιμους  με  βαση την  ΑΔ χωρους

επίσης μπορεις να συμπεριλαβεις   στην συσταση και τους τακτοποιημενους

Παρακολουθημα ειναι χωρος που απεχει απο τον κυριο χωρο που εξυπηρετει [πχ. αποθηκη, ΘΣΑ]

Τα παταρια δεν ειναι παρακολουθηματα,  απλα εχεις ενα καταστημα με παταρι....μεσα  στον νομιμο ογκο του καταστηματς....[και ποιον συντελεστη κοινοχρηστων να προσαυξησεις   για το παταρι...]

Ομοιως, η κατωθι καταστηματος αποθηκη με εισοδο απο το καταστημα ειναι "καταστημα μετα του κατωθι αυτου υπογειου που επικοινωνει με εσωτερικη σκαλα"

 

Υπογειος χωρος χρεωνεται κοινοχρηστα, [ είτε εχει χιλιοστα ειτε δεν εχει]

α] ανελκυστηρα αν κατεβαινει στο υπογειο και  β]  δαπανες ηλεκροφωτισμου και καθαριοτητας.

γ] το καταστημα δεν συμμετεχει σε τπτ "εντος" της οικοδομης...

[συμμετεχει στις παγιες δαπανες...βαψιμο οψεων, επισκευή δωματος...] με βαση τα ποσοστα συνιδιοκτησιας στο οικοπεδο]

 

το  πρωτο "5" δεν το καταλαβα

το δευτερο "5"...ομοίως

 

για την στοα  ειναι κοινοχρηστη [οχι  της οικοδομης...]

 

υγ

θα κανεις ενα σχεδιο πινακα συστασης ΟΙ και δαπανων, αφου μετρησεις τα παντα... και θα τα μιλησεις με τον συμβ/φο σου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλό το ερώτημα, έχεις δίκιο αλλά προσπάθησα να μαζέψω λίγο τις απορίες μου.

Βέβαια μπερδεύτηκα λίγο και απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον το πρόβλημα είναι επί της αρχής, γιατί ίσως δεν έχω αντιληφθεί ακριβώς την έννοια του παρακολουθήματος. Πάντως θα τα ξαναπάρω από την αρχή...

 

1) Υπόγειες αποθήκες μπορούν να θεωρηθούν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες και επομένως μπαίνουν στη στήλη με τους κύριους χώρους και παίρνουν χιλιοστά ανεξάρτητα αν έχουν ξεχωριστή είσοδο?

Δεν αναφέρομαι σε υπόγειο με αποθήκες διαμερισμάτων αλλά για ενιαίο υπόγειο χώρο σε κτίριο π.χ. γραφείων.

 

2) Τα πατάρια δεν μπαίνουν σαν ξεχωριστή γραμμή/ ιδιοκτησία αλλά προστίθενται στον όγκο της αντίστοιχης ισογείου ιδιοκτησίας.

 

3) Απ'ότι καταλαβαίνω μπορούν

4) από εδώ ξεκινάνε όλα....

 

Ως προς το πρώτο 5 ( :smile: ) η ερώτηση έγκειται σε κάτι που εμένα μου φαίνεται αντιφατικό. Και η αντίφαση έχει να κάνει αφενός με το γεγονός ότι τα παρακολουθήματα δεν παίρνουν ποσοστά δαπανών ( αν έχω καταλάβει καλά) και αφετέρου ότι στην περίπτωση που αναφέρω παραπάνω θα έπρεπε να έχουν ποσοστά.

 

Ως προς το δεύτερο 5, κτίριο με αίθριο που διαπερνά όλους τους ορόφους και επομένως λειτουργεί σαν φωταγωγός, ο όγκος του αιθρίου συνυπολογίζεται στον όγκο των κοινόχρηστων χώρων όπως θεωρούνται γενικά οι φωταγωγοί?

 

6) Η στοά ανήκει εξολοκλήρου στο κτίριο με εκατέρωθεν καταστήματα. Ο όγκος της λοιπόν συνυπολογίζεται στους κοινόχρηστους χώρους.

 

Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, όχι μόνο στις δικές μου ερωτήσεις αλλά και των λοιπών. Ξεκαθαρίζεις αρκετά θέματα.

Σίγουρα θα τα συζητήσω και με τη συμβολαιογράφο, Απλά ήθελα και μια άλλη γνώμη.

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

"4) Γενικά, τα παρακολουθήματα μετράνε στους συνολικούς όγκους αλλά σαν όγκοι βοηθητικών χώρων και δεν παίρνουν χιλιοστά, σωστά?"

Σωστα...δεν   δινεις χιλιοστα, αλλά,

ειναι και το γνωστο θεμα, που αντιμετωπιζουμε σημερα ..με   τις αλλαγες χρησης σε αυτα τα παρακολουθηματα που εχουν δικα τους χιλιοστα...

δλδ. πουλήθηκε ενα  διαμεριδμα και στον αγοραστη "ειπαν" στο καφενειο να εχει χιλιοστα η ΘΣΑ...

Κοβει  ο ο πωλητης απο τα 90 χιλιοστα που δικαιουταν τα 5 τα δινει στην ΘΣΑ και τα αλλα 85 στο διαμερισμα

Ουτε γατα ουτε ζημιά

 

Και μετά που εκλεισε αυτη την ΘΣΑ...εχει υπερβαση....πολυυυ ψηλα

[εκτος αν ισχυει η απαντηση του HD οτι μπορει να τα προσμετρησει "ολα" για να μειωθει ο συντελεστης υπερβασης...]

 

 

 

"6) Η στοά ανήκει εξολοκλήρου στο κτίριο με εκατέρωθεν καταστήματα. Ο όγκος της θεωρείται επίσης κοινόχρηστος?"

 

Αυτη ειναι αλλου ειδους  στοα...

οχι η "υποχρεωτικη"........ αλλά επιλογη του ιδιοκτητη

 

ειναι κοινοχρηστη και "μοιραζεται" στα  μικτα  τμ. καθε διηρημενης ιδιοκτησιας...[ετσι το θεωρω οτι πρεπει να γινει...]

 

 

Δεν αναφέρομαι σε υπόγειο με αποθήκες διαμερισμάτων αλλά για ενιαίο υπόγειο χώρο σε κτίριο π.χ. γραφείων.

δεν αλλαζει σε  τπτ αν ειναι οικοδομη κατοικιων ή γραφειων

 

το θεμα ειναι η "ιδιοκτησια"  των αποθηκων ή της αποθηκης

κι αν θα εχει/ουν χιλιοστα ή αν θα ορισθει/ουν εξ αρχης σαν  παρακολουθημα/τα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα μια μικρή διευκρίνηση για πίνακα αναλογισμού σε πολυκατοικία που έχει ήδη γίνει γιατί δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία στο αντικείμενο. Ο πελάτης μου σε 4όροφη πολυκατοικία έχει τρία διαμερίσματα στον 4ο, 3ο και 2ο όροφο, όλα από 109 τ.μ. περίπου και τα οποία έχουν και τα τρία 69 χιλιοστά "ποσοστό συνιδιοκτησίας και ψήφων (επί τοις 1000)", ενώ κάποια διαμερίσματα στους ίδιους ορόφους με επιφάνεια μεγαλύτερη, περίπου 111 τ.μ. έχουν αντίστοιχο ποσοστό 65 ή 66 επί τοις χιλιοίς. Αυτά ισχύουν σύμφωνα με τον πίνακα αναλογισμού που συνέταξε ο μηχανικός το 1997 που κατασκευάστηκε η πολυκατοικία. Υπάρχουν κάποιες παράμετροι πιστεύω που δεν τις γνωρίζει ο ιδιοκτήτης - πελάτης μου, οι οποίες υπαγορεύουν το "παράξενο" γεγονός ότι ενώ έχει μικρότερη επιφάνεια από άλλα διαμερίσματα παίρνει περισσότερα χιλιοστά. Μήπως μπορείτε να μου δώσετε τα "φώτα" σας ?? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πούμε ότι ονομάζεται πίνακας αναλογιών και όχι αναλογισμού.

Επίσης να πούμε ότι τα ποσοστά αποτελούν απόφαση του ιδιοκτήτη.

Υπάρχει η λογική των τετραγωνικών αλλά υπάρχει και η λογική του όγκου, της αξίας, του ορόφου που βρίσκεται κτλ.

Δεν αποκλείεται επίσης να έχουν ληφθεί υπ΄όψιν τυχόν η/υ οι οποίοι μεν δεν αναφέρονται στον πίνακα αλλά να ελήφθησαν υπ' όψιν στα ποσοστά.

Επίσης δεν θα απέκλεια την περίπτωση λάθους αν έχουν γίνει πολλές μεταβολές.

Σε σπάνιες περιπτώσεις δε, το άθροισμα μπορεί να έχει ξεφύγει και να μην βγαίνει 1000‰. Κάνε έναν έλεγχο χειροκίνητα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.