Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

Είδα σήμερα στο site της acehellas ότι δίνουν δωρεάν το archline για 3 μήνες!!! Εγώ βέβαια το έχω αλλά πιστεύω ότι είναι ευκαιρία σε συναδέλφους που δεν το έχουν δοκιμάσει να "παίξουν" λίγο μαζί του. Παιδιά το πρόγραμμα τα σπάει!!!

Παρατήρηση: Μη νομίζετε ότι έχω καμιά σχέση με την acehellas, οι παλιοί με ξέρουν, απλά είμαι ικανοποιημένος με την εταιρεία πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρησιμοποιώ το AutoCAD architecture 2011. Πολύ καλό, αλλά μου φαίνεται κάπως "βαρύ" σε κάποια θέματα.

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το ArchiCAD. Eίναι πιο "απλό" και φιλικό σε σχεση με το Architecture, ειδικά στην παραγωγή των τομών?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θέλω να προχωρήσω στην αγορά σχεδιαστικού προγράμματος τι θα έπρεπε να επιλέξω Autocad 2014 & Cadware 2014 ή IDEA 14 της 4Μ? Αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάτι ανάλογο το οποίο μου διαφεύγει παρακαλώ να μου το επισημάνεται!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να βγάζω μία πολύ αξιοπρεπή δουλειά για την Έκδοση Άδειας Δόμησης και ένα καλό φωτορεαλιστικό, φιλικό πρόγραμμα όπως το Autocad που δουλεύω εδώ και καιρό. Έτσι λόγο αναβάθμισης όλων των προγραμμάτων στο γραφείων θέλω να προχωρήσω και σε μία τέτοια αγορά, αλλά το Autocad όπως πάντα είναι αρκετά ακριβό!!

Η ερώτηση είναι η εξής, μπορώ να βρώ κάτι ισάξιο Autocad + Cadware ή Autocad Architecture σε αρκετά πιο προνομιακές τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο archline. Διαφορετική φιλοσοφία από το autocad. Για autocad υπάρχουν πολλά και δωρεάν αλλά και με πολύ χαμηλή τιμή προγράμματα "κλώνοι", και μόνο για 2d και για 3d.

Τα προγράμματα που ανέφερες δεν τα έχω δουλέψει οπότε ότι και να σου πω δεν έχει νόημα. Από το archline είμαι πολύ ευχαριστημένος για αρχιτεκτονικό, όχι όμως για γενικό πρόγραμμα σχεδίασης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις ήδη το Autocad και το θέλεις για τη δουλειά που ανέφερες, τότε το Autocad + Cadware είναι πολύ καλός συνδυασμός. Διαχρονική αξία. Τα δουλεύω πολλά χρόνια. Το Autocad είναι ακριβό, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!!

Το Archicad έχει τελείως διαφορετικό περιβάλλον από του Autocad.

Μήπως έτυχε Τ-911 να ασχοληθείς ή να έχεις άποψη για το IDEA 14 της 4Μ και ο εξής λόγος που ρωτάω είναι ο παρακάτω:

1) Autocad 2014 περίπου 4.100,00/4.200,00 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α.

2) Autocad Architecture 2014 κόστος 4.400,00 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α.

3) Cadware 2013 κόστος 1.600,00 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α.

4) Αρχιτεκτονικό Πακέτο IDEA + PhotoIDEA + WalkIDEA (Ολοκληρωμένο περιβάλλον Αρχιτεκτονικής Σύνθεσης, Φωτορεαλισμού και Κίνησης με την πρωτοποριακή τεχνολογία BIM/IFC) κόστος 1.525,00 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με το IDEA αλλά ξέρω δυο πράγματα από φίλους. Στο πρώτο έχω και προσωπική εμπειρία.

Βγάζει ασυμβατότητες με το Autocad, δλδ αν ανοίξεις σχέδια του IDEA στο Autocad και το αντίστροφο.

Δεν έχει σε καμία περίπτωση τις δυνατότητες του Autocad και τη φιλικότητα του Cadware.

Η τιμή του Cadware που αναφέρεις δεν είναι σωστή. Από πρόσφατα διαφημιστικά μαιλ που μου έχουν έρθει είναι 1.390 χωρίς ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.