Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο αρχιτεκτονικό λογισμικό ΒΙΜ;


Recommended Posts

Σχετικά συνοπτικά:

 

1) Cadware: πολύ τίμιο πρόγραμμα, με αρκετές δυνατότητες για την συνήθη τρέχουσα δουλειά.

+: εργασία αμέσως-δεν χρειάζεται εκμάθηση, στην ουσία ένα menu στο autocad είναι.

όλα τα + του autocad.

Σκάλες-κουφώματα προσαρμοσμένα στα ελληνικά δεδομένα.

- : Η εργασία ανα "όροφο". Πρέπει συνέχεια να ανατρέχεις στις άλλες κατόψεις, να δημιουργείς το συνολικό μοντέλο με xref, κλπ.

Περιορισμενες βιβλιοθήκες.

Αν αλλάξεις κάτι στη μελέτη, πρέπει να ξανακάνεις όψεις τομές, ή να διορθώσεις χειροκίνητα τις υπάρχουσες.

Η ποιότητα των όψεων-τομών. Θέλει αρκετή επεξεργασία μετά.

 

2) Revit (περιορισμένη εμπειρία-δεν το συμπάθησα ιδιαίτερα):

+ : όταν αλλάζεις π.χ. ένα τυπο κουφώματος, αλλάζουν όλα τα αντίστοιχα κουφώματα αυτόματα.Κάτι που δεν συμβαίνει στο Archicad.

Πολύ καλός και γρήγορος αυτόματος φωτορεαλισμός.

-: περιορισμένες βιβλιοθήκες. Καμμία σχέση με του Archicad.

H όλη λογική σχεδίασης. Τα snap του, οι εξαρτήσεις των κουφωμάτων από τους τοίχους, γενικά ο τρόπος λειτουργίας του μου φαινόταν στρυφνός.

Δεν σχεδιάζει σκάλες με σφηνοειδείς βαθμίδες τύπου Π. Γενικά υπάρχει ένας περιορισμός στις σκάλες και στα κουφώματα (είναι όλα αμερικάνικα-συρόμενα γιοκ).

 

Archicad: μόνο σε συνδυασμό με τα Plugin της Cigraph:

+: Τα πάντα. Εκτός από τα παρακάτω - .

- : Στην αρχή μου φάνηκε "παιδικό". Χρειάστηκα πολλούς μήνες για να καταλάβω ότι είναι ακριβώς το αντίθετο. Χρειάζεται να "ξεχάσεις" το Autocad, και να μπείς σε μια άλλη φιλοσοφία εντελώς. Αυτό απαιτεί πολλούς μήνες εκμάθησης. Δεν συνιστάται αν η επόμενη δουλειά πιέζει.

Η διαστασιολόγηση. Αυτή είναι όντως παιδική.

Διάγραμμα κάλυψης-τοπογραφικό. Πάλι θα τα κάνεις σε Autocad.

Τιμή. Αν σκεφτείς ότι το Autocad θα το πάρεις έτσι κ' αλλιώς, ανεβαίνεις 2Κ πάνω από Cadware.

 

Σε γενικές γραμμές αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Στην ελλάδα δεν υπάρχει μεγάλο γραφείο που να δουλεύει BIM

BOBOTIS - Archicad

 

4. To Revit δεν κάνει καλό φωτορεαλισμό.

Τραπεζαρία

2) δηλαδή όλοι στο γρφείο δουλευουν BIM :?:

μήπως το δουλέυουν 2-3 άτομα και πολλά λέω που κάνουν μόνο φωτορεαλισμό;;;;

4) καλή η τραπεζαρία

αλλά στο revitcity.com μόνο "καλούς" φωτορεαλισμούς θα έβαζαν

 

εμένα προσωπικά με απασχολεί το θέμα της συνεργασίας των μελών μιας όμάδας πάνω σε ένα εργο και αν η ομάδα μπορεί να χρησιμοποιήσει BIM

 

το θέμα του υπερσχεδιασμού

δηλαδή οτι πχ από το 1/500 δεσμεύομαι-επιλέγω για το ποιό θα είναι το κούφωμα

ή βάζω τις προκθορισμένες σκάλες του προγράμματος

 

και τελικά πόσο το ίδιο το μέσο του σχεδιαμού ανάλογα με τις δυνατότητες που έχει επηρρεάζει τη λύση μου

δηλαδή αν μου κάνει ωραίες καμπύλες ή πτυχώσεις τελικά τις "αξιοποιώ" > οπότε το σχεδιαστικό πρόγραμμα καθορίζει τη λύση

Link to comment
Share on other sites

Το Αυτοδόμηση, που αν έχω καταλάβει καλά είναι πρόσθετο του Cadware και βγάζει σχέδια κάλυψης, κλπ τι λέει?

 

Είσαι εκτός θέματος αλλά το Autoδόμηση είναι εφαρμογή για το autocad και ανεξάρτητο από το CADware. Εκπληκτικό πρόγραμμα ιδανικό για κατασκευαστές που έχουν πολλές πολυκατοικίες και άρα πολλούς υπολογισμούς διαγραμμάτων. Παρόμοιες εφαρμογές υπάρχουν και σε BIM προγράμματα αλλά το Autoδόμηση είναι άψογα προσαρμοσμένο στα ελληνικά δεδομένα.

 

paktomenos...

Δεν σχεδιάζει σκάλες με σφηνοειδείς βαθμίδες τύπου Π. Γενικά υπάρχει ένας περιορισμός στις σκάλες και στα κουφώματα (είναι όλα αμερικάνικα-συρόμενα γιοκ).

 

Σκάλες Π1 Π2

 

Συρόμενα Σ1 Σ2 :wink:

 

Παρακαλω μην κανετε διαδοχικες δημοσιευσεις για οικονομια χωρου. Χρησιμοποιειτε την "επεξεργασια" ckiriako

Link to comment
Share on other sites

..Άρα προσθέτει άλλο ένα λόγο για χρήση Αutocad. Νομίζω είναι σημαντικό να κρίνουμε το κάθε λογισμικό και στις επιμέρους χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ Pakos M: Οι σκάλες είναι από τις έτοιμες, η με την γενική εντολή δημιουργίας σκάλας από γραμμές ?

Στα συρόμενα έχουν βάλει και κουφώματα με τζάμι και εξώφυλλο (παντζούρι)? απ' ότι βλέπω πρέπει να είναι η τελευταία έκδοση-2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι, είναι η έκδοση 2009 έχουν βάλει αρκετά αλλά θέλει δουλειά ακόμη.

Αυτό που μου αρέσει είναι η παραμετρικότητα των αντικειμένων σε συνδυασμό με την ευκολία να αλλάζει κανείς τις γεωμετρίες.

 

Αλλάζω το ύψος της στέγης με τις τεγίδες να ακολουθούν.

Στέγη1 - Στέγη2

 

Αλλά και σε πιο σύνθετες κατασκευές...βάζω γωνία 45 μοιρών στις κάσες,

κάνω τη στέγη δίριχτη και δίνω διαφορετικά υψόμετρα στις κορυφές του δαπέδου δημιουργώντας ένα στρεβλό σχήμα

και...ιδού..όλα παραμετρικά. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Πράγματι τα προγράμματα φιλοσοφίας ΒΙΜ είναι πιο δύσκολα στην εκμάθηση και ένας λόγος γι αυτό είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες προέρχονται από την σχολή autocad.

Αλλά, και το έχω ξαναπεί κάπου εδώ στο φόρουμ, πιστεύω ότι αν δεν το δεις το θέμα κοντόφθαλμα, και αποφασίσεις να ξεβολευφτείς απο το autocad που το ξέρεις και έχεις συνηθίσει την φιλοσοφία του, στο τέλος θα βγεις κερδισμένος. Νομίζω οι νέοι συνάδελφοι θα ήταν καλύτερο να ξεκινάνε από ένα πρόγραμμα ΒΙΜ και μετά στο autocad.Ακούγεται παράξενο, είναι σαν να λέμε μάθε πρώτα κινέζικα και μετά τα αγγλικά, αλλά το πιστεύω αυτό που λέω.

So true!!!

Παιδες, σημερα πρωτο μαθημα στο AutoCAD. Δεν το ειχα ξανακουμπησει.

Δουλευα καποιο ΒΙΜ μεχρι τωρα. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να μαθω να κανω αυτο που θελω, οπως το θελω (δεν ασχοληθηκα με φωτορεαλισμους κτλ, παραμονο με σχεδιαση χρησιμοποιωντας τα δομικα στοιχεια αλλα και με απλες γραμμες ποτε-ποτε) μου πηρε καποιο καιρο.

Σημερα που καθησα στο AutoCAD, εξοικιωθηκα κατευθειαν και αρχησα να σχεδιαζω (πολλες εντολες και εισαγωγη δεδομενων ειναι παρομοιες), αλλα μου φανηκε σαν να ειμαι στο σχεδιαστηριο παλι.

Για να κανω ενα τοιχο πηγαινα η γραμμη, της γραμμης, τη γραμμη, ω γραμμη και διαγραμμιση.

ΒΙΜ ftw.

O μονος λογος που θα ασχοληθω με το AutoCAD, ειναι επειδη ειναι διαδεμομενο πολυ (σε οποιο γραφειο και να πας, σε αυτο θα σε βαλουν να δουλεψεις), και επειδη ειναι μαθημα στη σχολη.

Βεβαια μη συγκρινουμε και ανομοια πραγματα. Το μεν AutoCAD ειναι γενικης σχεδιασης, ενω τα ΒΙΜ ειναι εξειδικευμενα.

Βεβαια στο ΒΙΜ που χρησιμοποιω, οποτε κρινεται αναγκαιο, μπορεις να σχεδιασεις με τη μεθοδο γραμμη-γραμμη, καθως εχει σχεδον ολες τις εντολες που χρειαζονται.

Αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους..

Διαβάζω και πραγματικά μου έχει δημιουργηθεί μια απορία..Κανένας δεν έχει ανακαλύψει το IDEA; Ειδικά σε μας περίμενα να συζητείται παντού. Βέβαια είναι πολύ γνωστό και σε πολλές χώρες που κυκλοφορεί, αλλά και στα ελληνικά δεδομένα είναι πολύ διαδεδομένο.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να σας ενημερώσω, γιατί από τότε που το ανακάλυψα έχω ενθουσιαστεί.

Το IDEA είναι πρόγραμμα της 4Μ και είναι ένα full πακέτο, αφού περιέχει το IntelliCAD που είναι απλή σχεδίαση με γραμμούλες, τετράγωνα, επιφάνειες, στερεά κτλ (τύπου AutoCAD) και είναι πολύ περισσότερα από αυτά τα προγράμματα που περιγράφετε. Δηλ. είναι ένα πλήρες πακέτο που σας βοηθάει να ετοιμάσετε τα πάντα για το τοπογραφικό (διάγραμμα κάλυψης, κείμενο όρων δόμησης, εμβαδομέτρηση, εκσκαφές, ισουψείς κτλ +++ κάνει αυτόματα τριγωνισμό οικοπεδου και δε δίνεις τριγωνάκια), τα πάντα για την κατασκευή κτιρίου (αντιγραφές επιπέδων κτιρίων, εξαγωγή όψης και τομής που ενημερώνονται αυτόματα για τις αλλαγές που γίνονται σε κάτοψη κτλ) και τα πάντα για το φωτορεαλισμό και την περιήγηση στο χώρο (με menu σαν του AutoCAD και καλύτερο).

 

Το βασικό είναι πως για όποιον ξέρει AutoCAD είναι αστείο να μπει στο κλίμα του IDEA, αφού μοιάζει πολύ και είναι πολύ οικείο γα το χρήστη. Ακόμα και εντολές που πάντα τις πληκτρολογείς στο AutoCAD και ποτέ δεν ξέρεις που είναι, λειτουργούν το ίδιο στο IDEA. Δεν υπάρχει καμιά δυσκολία. Σκεφτείτε πως περιέχει εκτός από τα βασικά σχεδιαστικά menu (File, Edit,View, Insert, Format,Tools,Draw,Dimensio,Modify κτλ) και property panel που δουλεύει όπως το AutoCAD και με επιπλέον πολύ χρήσιμες λειτουργίες.

Έχει επιπλέον View Point Panel με το οποίο μεταβαίνεις μεταξύ κατόψεων, όψεων, τομών, προοπτίκών, αξονομετρικών κτλ, τα οποία κάθε φορά που τα καλείς έχουν ενημερωθεί αν έχει αλλάξει κάτι στο σχέδιο.

Έχει επίσης πλούσιες βιβλιοθήκες επίπλων (μέχρι και υδραυλικά) και πραγματικά κάθε λογής παράθυρα, εξώφυλλα (κυκλικά, τριγωνικά, με καιτια κτλ).

Το καλύτερο είναι πως όταν σχεδιάζεις τοίχους είναι τοίχοι ( με συντελεστές θερμοπερατότητας, του έχεις ορίσει ουσιαστικά τύπο, βάρος, πάχος, ύψος) και γενικά το ελέγχεις απόλυτα. Και παρόλο που είναι τοίχοι τους κάνει move, trim, copy, rotate κτλ σα να είναι γραμμές. Το ίδιο με όλα τα δομικά στοιχεία (πλάκες, δοκάρια, στέγες, κολώνες κτλ) και μετά μπορείς με το πάτημα ενός κουμπιού να συνδεθεί με άλλες εφαρμογές και να σου κάνει αυτόματα Προμέτρηση-κοστολόγη όλης της κατασκευής σου, να σου εισάγει τα στοιχεία σου στη θερμομόνωση, στην πυρασφάλεια κτλ...

Έχει επίσης στοιχεία όπως σκάλες (ότι είδους θες), ράμπες, αετώματα, σοφίτες-φεγγίτες, κάγκελα κτλ..

Με λίγα λόγια σου κάει εύκολο να κάνεις το σχέδιό σου και σε πάει και ένα βήμα παραπέρα...

Εμένα μου έχει λύσει τα χέρια και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Και επειδή θα αναρωτιέστε για το οικονομικό αφού κάνει τόσα πολλά πράγματα, σας λέω πως κοστίζει το 1/3 που θα έδινες να πάρεις το AutoCAD που σου κάνει γραμμούλες, γιατί με το IDEA μιλάμε πάντα για ΒΙΜ σχεδιασμό (και παίρνεις και το IntelliCAD μαζί) ...Αααααα...και κάτι επίσης σημαντικό..πως πίσω από αυτή την επιλογή έχεις μια εταιρία που σε στηρίζει και τηλεφωνικά και σε ότι θέμα αναβάθμισης και σε καθοδηγεί σε ότι χρειαστείς και ξέρεις με ποιούς έχεις να κάνεις..

 

Για πληροφορίες σας βάζω και το link από το οποίο είχα κατεβάσει κι εγώ το demo. http://www.4m.gr/idea.html To δουλεύω πολύ καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα..και με πολύ καλά αποτελέσματα..Δοκιμάστε και πείτε τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.