Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

ΤΙ ΝΑ ΠΩ; Είμαι απογοητευμένος, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι. Δεν βγάζει κανείς άκρη μ΄αυτούς τους αλήτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον έχω πει τον πόνο μου? Που έχασα το πρόγραμμα επειδή έκανα έναρξη μέσα Δεκέμβρη...δεκαπέντε μόνο μερούλες νωρίτερα!

 

Αλλά να πιέσουμε το ΤΕΕ να συνεχίζει να ενοχλεί! Τουλάχιστον να τους σπάσουμε τα νεύρα!

Link to comment
Share on other sites

το εχασα επειδη μου εμενε μια ακομα εβδομαδα για να απολυθω απο φανταρος...

φυσικα την επομενη χρονια δεν με επιανε.

 

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, επισυνάπτω την απάντηση που πήρα από τον ΟΑΕΔ για την είσηγηση που έγινε σχετικά με την αναδρομική ισχύ του αναμενόμενου προγράμματος για το 2009. Δείτε το και βγάλτε τα συμπεράσματα σας....

 

Ακριβως την ιδια απαντηση ελαβα κ γω τωρα....Με μαζικα μαιλ πρεπει να τα στελνουν..Κ μου λετε μετα εμενα να κανουμε παραπονα για να ακουστει η αποψη μας...

 

Θυμαται καποιος τι εγινε με τα προηγουμενα προγραμματα??Αν θυμαμαι καλα το 2008 ελεγε η ανακοινωση οτι αναφερεται σε οσους εκαναν εναρξη απο 2007 κ μετα....Ειναι τουλαχιστον αστειο να σου λενε οτι μπορουν να ειναι δικαιουχοι οσοι εκαναν εναρξη απο το 2009 και μετα...Δλδ ο αλλος που εκανε μια βδομαδα πριν εναρξη δεν εχει αναγκη τηνν επιδοτηση...Κ στην απαντηση γραφει οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΟΥΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΕς ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.... μπραβο σε ολους του νεους συναδελφους που σε 15 μερες εκαναν δικη τους επιχειρηση..

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά λυπάμαι,

εγώ θα έστελνα την επιστολή και την απάντηση σε καμμιά εφημερίδα

μόνο συννενοηθείτε σε ποιά ή ποιές για να είναι επίσης μαζικό το ρεζιλίκι τους

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε glargkatzis

εμένα που έκανα έναρξη το 2006 αλλά δεν πήρα ποτέ τίποτα ούτε είχα μπάρμπα να με ενημερώσει αλλά δούλευα εργοτάξιο 75 ώρες την εβδομάδα με παροχή υπηρεσιών υποτίθεται ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ???

μονο όσοι έχουν κάνει έναρξη μετά απο την 1-9-08 έχουν δικαίωμα στα συγκεκριμένα προγράμματα του ΟΑΕΔ για όσους θέλουν να ανοιξουν επιχείρηση παροχής υπηρεσιών αλλα και εμπόριο μαζί.

Εδώ είναι το ΦΕΚ

http://www.oaed.gr/Pages/SN_810.pg

 

οσο για αυτό που ρωτάς φίλε ACHARISO το πιο πανω ΦΕΚ αναφέρει τις προυποθεσεις που πρέπει να πληρούνται.Ο χώρος δεν έχει σημασία.Απλά θα πρέπει να κάνεις στην αρχή μόνο έξοδα ίσα με το 40% της επιδότησης εφόσον πάρεις την προέγκριση.

Δλδ 40% *18.000 euro= 6.000 euro.ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ τα ενοίκια για την 1η δόση.

Στην συνέχεια για την 2η δόση τα έσοδα μαζί με τα έξοδα θα πρέπει να είναι ίσα με το μισό της δόσης (3.000 euro) όπου το ίδιο συμβαίνει και με την 3η και τελευταία δόση.

 

Τέλος τρέχουν προγραμματα για ΑΕΙ και ΑΤΕΙ (μόνο παροχής υπηρεσιών βιβλία) ανάλογα την περιοχή.πχ στα Ιωάννινα είναι ανοιχτό ακόμα το πρόγραμμα για επιστήμονες απο ΑΤΕΙ!μια βόλτα απο το ΟΑΕΔ όμως θα σας λύσει κάθε απορία.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια απάντηση από τον ΟΑΕΔ, καρμπόν μιλάμε, εκτός τόπου και χρόνου.

Εγώ είμαι μέσα να τους βγάλουμε στις εφημερίδες

Link to comment
Share on other sites

Κ γω φιλε μου...Αλλα πως θα το κανουμε....Εγω παντως ρωτησα μια ΑΣΧΕΤΗ στα παραπονα του ΟΑΕΔ και δεν ηξερε τι της γινεται....Της ειπα οτι κ αλλοι γνωστοι μου πηραν την ιδια απαντηση κ μου λεει.."Ε, θα ειχαν κ αυτοι την ιδια απορια με σας". Της λεω εμενα δεν με καλυψε η απαντηση.."Την λαβατε? Αυτη ειναι η απαντηση..."...............ELLADA

 

Φιλε jimevi13 για το προγραμμα που λες απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις την ιδιοτητα του ανεργου......Αρα ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ..............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει καποιος εαν γίνεται δυο μηχανικοι που θελουν να παρουν την επιδότηση των 12000 Ε να χρησιμοποιούν κοινο επαγγελματικό χώρο; αν γινεται ποιες είναι οι προυποθέσεις;
Link to comment
Share on other sites

διάβασε μια παλια προκύρηξη

από ότι θυμάμαι γίνεται αρκεί ο καθένας να έχει ξεχωριστά τιμολόγια

και θέλει προσοχή να τυρούνται και οι προυποθέσεις του χώρου για συναφή ειδικότητα,

δηλ πρακτικά να κάνετε μαζί αλλαγή επαγγελματικής έδρας

όπως το ερμηνεύω (με επιφύλαξη)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.