Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

myri, ευχαριστω πολυ για την απαντηση. μηπως μπορεις να με παραπεμψεις σε καποια παλια προκυρηξη; εννοεις του 2006;

εννοεις ξεχωριστα τιμολογια εξοδων;

η προκυρηξη του2007 δεν αναφερει αναλυτικα τις προυποθεσεις για κοινο επαγγελματικο χωρο..ο καθενας πρεπει να εχει σε ξεχωριστο δωματιο το γραφειο του;τα μηχανηματα του;διαφορετικο χωρο υποδοχης(;;;;;;;);

υφισταται θεμα συστασης εταιριας;

υπαρχει καποιος που να εχει συστεγασει την επιχειρηση του;

πολλες οι ερωτησεις, συγγνωμη αν σας κουρασα..οποιος μπορει σας παρακαλω να μας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν κανεε συσταση ΜΙΑΣ εταιρείας τότε παίρνεται μια επιδότηση.Και αν δεν κάνω λάθος πλέον είναι 18000 ευρώ.δεν είμαι 100% σίγουρος για το ποσό της επιδότησης.

Επιπλέον ΤΙ μηχανικοί είστε???ΑΤΕΙ η ΑΕΙ???πα'ιζει ρόλο.και το γραφείο μελετητικό(μονο παροχής) η και εμπορικό???

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορώ να το επισυνάψω

για το 2006 ισχύουν αυτά:

δες αν το επόμενο πρόγραμμα έχει παρόμοιες προυποθέσεις

και προσοχή εξετάσετ όλες τις περιπτώσεις πριν ιδρύσετε εταιρία κλπ γιατί μπορεί να μην πληρείτε άλλες προυποθέσεις του προγράμματος

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ

ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ- ΝΕΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΤΟΥΣ 2006

σελ3 ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

Γ) Όσοι δημιουργούν επιχείρηση που έχει το ίδιο αντικείμενο δραστηριότητας με επιχείρηση που λειτουργούσε στον ίδιο χώρο από άλλο επαγγελματία μέσα στο τελευταίο εξάμηνο πριν από την ημερομηνία έναρξης εργασιών της νέας επιχείρησης στη ΔΟΥ.

 

Δ) Όσοι ζητούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. με δραστηριότητα όμοια με αυτή που είχε επιχείρηση η οποία διέκοψε τη λειτουργία της και ανήκε σε συγγενικό τους πρόσωπο εξ αίματος ή αγχιστείας Α΄ Βαθμού ή οι σύζυγοί τους κατά τους τελευταίους δώδεκα (12) μήνες πριν την έναρξη της επιχείρησης τους στη Δ.Ο.Υ.

 

σελ7

Δίδεται επίσης η δυνατότητα δημιουργίας επιχείρησης σε κοινό χώρο (που πληροί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις) με άλλους επαγγελματίες ίδιας κατηγορίας, με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχουν διακριτικά στοιχεία της επιχείρησης όπως, πινακίδα στην είσοδο της επιχείρησης, προσωπικό απασχολούμενο αποκλειστικά στην επιχείρηση, εξοπλισμός που αφορά μόνο τη συγκεκριμένη επιχείρηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι,είμαι φρέσκος στο site και ακόμα ψάχνομαι..

Έχω πάρει άδεια άσκησης επαγγέλματος το 2006 και έκανα έναρξη επαγγέλματος τον Μάρτη του 2008.

Για το πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ είχα ενημερωθεί από τους υπαλλήλους τον Δεκέμβρη του 2007 και μου είχαν τονίσει να περιμένω και να κάνω έναρξη μέσα στο 2008 γιατί τότε έλεγαν οτι θα έβγαινε καινουργιο.

Τώρα διαβάζω οτι βασική προυπόθεση είναι να κάνεις έναρξη μετά τις 2/1/09!!

Δηλαδή αυτοί που έκαναν έναρξη το 2008 μένουν απέξω?!

Είναι λογική αυτή?Μήπως υπάρχει κάτι που δεν το αξιολόγησα σωστά?

Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθει με το θέμα

Link to comment
Share on other sites

θα είσαι πολύ πιο σίγουρος αν κάνεις ένα κόπο και πεταχτείς μέχρι ένα γραφείο του ΟΑΕΔ.Η στην διεύθυνση http://www.oaed.gr αν βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΟΑΕΔ λένε οτι δεν έχουν ακόμα τα επίσημα φυλλάδια του προγράμματος του 2009 και δεν γνωρίζουν ακόμα με βεβαιότητα ποιές ακριβώς θα είναι οι προυποθέσεις.Ούτε στο site βρήκα κάτι.Από τις εφημερίδες και κάποια άλλα site διάβασα για έναρξη μετά τις 2/1/2009.Έχετε ακούσει αν έχουν γίνει παράπονα και αν έχουν διαμαρτυρηθεί συνάδελφοι γιαυτό το θέμα στα κατα τόπου γραφεία του ΟΑΕΔ?

Θεωρώ οτι πρέπει να υπάρξει μια γενικευμένη διαμαρτυρία για όσους αδικούνται από αυτή την πρακτική.

Παρακαλώ όποιος θέλει ας πεί την γνώμη του..

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρία? Σύμφωνοι! Όχι όμως με τηλέφωνα και mail. Συλλογικά και μόνο. Και όταν εννοώ συλλογικά εννοώ κυρίως μέσω Τ.Ε.Ε. Εγώ ήδη πήρα τηλ έναν γνωστό μου στο σύλλογο που ανήκω. Δυστυχώς δεν είχα κάποιον στο Τ.Ε.Ε. Πάντως ότι είναι να γίνει πρέπει να το κάνουμε σύντομα. Το πρόγραμμα θα αρχίσει να τρέχει σε λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι κυρίως αδικημένοι είμαστε εμείς που κάναμε έναρξη το 2008 και πρέπει να οργανωθούμε με κάποιο τρόπο για να παραπονεθούμε στα κεντρικά του ΟΑΕΔ και κατ'επέκταση στο αρμόδιο υπουργείο.

Θεωρώ οτι είναι κάπως δύσκολο..

Πάντως κάτι πρέπει να γίνει για να μην χάσουμε άδικα αυτή την επιδότηση.

Δεν μπορεί να το βγάζουν 2006,2007 και το 2009 με παύση το 2008.

Αγαπητοί συνάδελφοι κινητοποιηθείτε πριν είναι πολύ αργά..

Link to comment
Share on other sites

Από 'δω μέσα συνάδελφε είναι λιγάκι δύσκολο νομίζω. Εγώ πάντως ήδη έχω βρει το τηλ του Τ.Ε.Ε. στα κεντρικά, στην Καραγιώργη Σερβίας, όπως επίσης και το τηλ του περιφερειακού τμήματος στο οποίο ανήκω. Αύριο κιόλας πρωί πρωί θα ξεκινήσω με το δεύτερο να δούμε τι θα μου πούνε, εκτός κι αν προτείνει κάποιος εδώ μέσα κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Μη στειλετε μαιλ....Η απαντηση που θα παρετε εχει ανακοινωθει κ σε αυτο το τοπικ σε προηγουμενο ποστ.....Εγω μαζι σας...Απλα διαβαζοντας την απαντηση που πηρα μου φαινεται οτι ειναι τελικη η αποφαση χωρις βεβαια καμια λογικη εξηγηση..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.