Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σε όλους! είμαι νέος μηχανικός κ εγώ. Εχθές πήγα στον ΟΑΕΔ για να γραφτώ στο πρόγραμμα επιδότησης, μου βγάλανε κάρτα ανεργείας κ πρέπει να παρακολουθήσω ένα 3ήμερο σεμινάριο.Η απορία μου είναι στο αν πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Γνωρίζει κανείς επ'αυτού ?

 

Sirter πως εβγαλες καρτα ανεργιας, αφου το ΤΕΕ δεν το επιτρεπει σε κανενα μηχανικο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,είμαι νέα μηχανικός και έκανα τα χαρτία μου για το πρόγραμμα στα μέσα του Μαίου.Μπήκα στο πρόγραμμα τώρα τον Οκτώβρη.Η διαδικασία είνα: έναρξη στην εφορία και την επόμενη μέρα αίτηση στον οαεδ.τίποτα άλλο!Ούτε καρτες εργασίας ούτε τίποτα.το μονο που θέλει είναι προσοχή στο έτος που έχεις κάνει την έναρξη να έχεις κάνει και την αίτηση.Τρέχει ακόμη το πρόγραμμα του 2007 αλλά δεν ξέρω μέχρη πότε.Στην επαρχία δεν κάνουν σεμινάρια όπως στην Αθήνα. Στην Σπάρτη όπου έκανα τα χαρτία μου μου είπαν ότι "μάλλον¨ θα κοπεί το πρόγραμμα για να βγούν άλλα για αυτό και ειναι ακόμη του 2007.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως την κατάσταση.....

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι μήπως πρέπει να καθιερώσουμε μια Πανελλαδική μέρα εναντίον του ΟΑΕΔ;;;; για να μην πώ κάθε μέρα.

είναι δυνατόν να λένε τόσο διαφορετικά πράγματα στον καθένα;;; :evil:

 

(το ερώτημα είναι ρητορικό...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Και εγώ έκανα τα χαρτιά μου μέσα στο 2008 για την υπαγωγή στο Πρόγραμμα Νέων Ελευθέρων Επαγγελματιών (εξυπακούεται πως η έναρξη επιτηδεύματος έγινε μέσα στο 2007). Προσωπική μου γνώμη (μετά από ΟΟΟΛΗ αυτή την ταλαιπωρία με τα γραφειοκρατικά και τους τόννους χαρτούρας που παρουσιάζει κανείς ως δικαιολογητικά) είναι ότι ενδεχομένως υπάρχει κάποιος καταμερισμός ανάλογα με τις περιοχές. Δηλαδή, στην Αθήνα το πρόγραμμα "τρέχει" ακόμη επειδή οι θέσεις δεν έχουν εξαντληθεί ακόμη. Ωστόσο, σε κάποιες μικρότερες πόλεις πιθανότατα αυτό να έχει "κλείσει". Άλλωστε, μην ξεχνάτε ότι δεν απευθύνεται αμιγώς σε μηχανικούς αλλά και σε άλλους κλάδους (δικηγόρους, ιατρούς κλπ κλπ). Αν μπορώ πάντως να βοηθήσω σε κάτι, ρωτήστε με !

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς την "ευτυχία" απορριπτικής απόφασης του προγράμματος?

 

Εγώ έλαβα κανονικά τις δύο πρώτες δόσεις της επιχορήγησης, αφού νοίκιασα επαγγελματική στέγη και εμφάνισα έξοδα 4.500 ευρώ, αλλά στο τελευταίο τρίμηνο, λόγω ανειλειμμένων υποχρεώσεων έλειπα σε τρεις συνεχείς αυτοψίες και χωρίς κανείς να με ενημερώσει σχετικά, έγινε διακοπή της επιχορήγησης και αίτηση για επιστροφή εξ' ολοκλήρου του ποσού.!

 

Έχω κάνει ένσταση στα κεντρικά και αναρωτιέμαι εάν έχει κάνει κάποιος εκδίκαση αντίστοιχης υπόθεσης και μπορώ να ελπίζω..

 

Εν ολίγοις, χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά ΚΑΝΕΙΣ (μα ΚΑΝΕΙΣ) δεν σε πήρε τηλέφωνο να σου πει ότι σε αναζητούν ;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Όσους δεν βρίσκουν, συνήθως τους παίρνουν ένα τηλέφωνο για να ενημερώσουν... Είσαι σίγουρος ότι δεν επιχείρησαν να σε πάρουν τηλέφωνο ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάγομαι στον ΟΑΕΔ Παλλήνης και υποτίθεται ότι είχα και την υπάλληλο στο πλευρό μου. Δηλάδη ήταν πάντα πολύ ευγενική μαζί μου.. μέχρι που μου ήρθε η απόρριψη.!

 

Κάνεις δεν με πήρε τηλέφωνο, μα κανείς και όταν τους είπα Δεν μπορούσατε να μου κάνετε ένα τηλέφωνο πρώτα, μου είπαν Όχι, τότε θα ήταν σαν να κλείναμε ραντεβού..

 

Γενικά, το δυσάρεστο στην υπόθεση είναι ότι υποτίθεται ότι είναι ένα πρόγραμμα υποστήριξης των νέων επαγγελματιών και το μόνο που φαίνεται να κάνουν είναι να σου βάζουν παγίδες.

 

Κ το θέμα είναι ότι α) ποντάρεις σε αυτά τα χρήματα και β) ρισκάρεις.

 

Τέλος πάντων, δεν έχει κάποιος αντίστοιχο παράδειγμα απορριπτικής απόφασης στο τρίτο στάδιο? Είμαι μοναδική?!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μηχανικός, οπότε :

 

α) Μπορεί να έλειπες στην επαρχία για κλείσιμο κάποιας δουλειάς,

β) Μπορεί να έκανες αυτοψία κάπου,

γ) Μπορεί να αρρώστησες (χρειάζεται χαρτί γιατρού) και να έκλεισες την επιχείρηση για κάποιες μέρες,

δ) Μπορεί να είχες πάει για εκτυπώσεις, πληρωμές λογαριασμών, ψώνια και άλλα πολλά,

ε) Μπορεί (επειδή ειναι δική σου η επιχείρηση) να είχες κάποιο οικογενειακό πρόβλημα ή να αποφάσισες να κάνεις ένα ταξίδι και να την έκλεισες για κάποιες μέρες.

 

 

Τι σου απαντούν σε όλα αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.