Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

σωστα οσα λες, απλά εγω αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι ουσιαστικα αν περασεις την προεγκριση εισαι μεσα στο προγραμμα (εφοσον βεβαια εισαι σωστος στον επαγγελματικο χωρο και δεν εχεις κανει καμια λαμογια)

Αυριο το πρωι θα παω να κανω την εναρξη επαγγελματος και στο καπακι να παω στον ΟΑΕΔ!

Απλά ηθελα να ρωτησω κατι, επειδη σκεφτομουν μετα από κανα 4μηνο να μεταφερω την εδρα μου σε αλλο επαγγελματικο χωρο (παλι εκτος οικιας κλπ) πιο κοντά στο σπίτι μου, θα πρεπει να το δηλωσω στον ΟΑΕΔ ε? Λετε να εχω προβλημα με αυτο?

Αν εχει κάποιος αναλογη περίπτωση θα βοηθούσε!

ευχαριστω!

 

υ.γ.εχω να δηλωσω πως ειμαι κατενθουσιασμενος με την αλληλεγγυη των συναδελφων και τις άμεσες απαντήσεις!!! :D :D :D

 

υ.γ.2.μπορει καποιος να μου δωσει πληροφορίες και για τα χρονικα σημεια στα οποια ερχεται η προεγκριση, γινεται ο ελεγχος, μπαινουν τα πρωτα χρηματα κλπ? ενα περίπου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την αλλαγή έδρας. Δε χρειάζεται να τους πεις τίποτα από τώρα, δεν χρειάζεται να τους μπερδεύεις με πολλά πολλά. Όταν μεταφερθείς, θα πας να κάνεις αλλαγή έδρας στην εφορία και θα το δηλώσεις και στον ΟΑΕΔ. Το έχω κάνει χωρίς πρόβλημα.

 

Εγώ έκανα αίτηση Μάρτιο, πήρα προέγκριση Ιούνιο, πρώτος έλεγχος έγινε μέσα Ιουλίου και τα χρήματα μπήκαν τον Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Λέει πως τα χρήματα τα παίρνουμε σε 3 δόσεις... βασικά επειδή θέλω να μείνω όσο το δυνατόν λιγότερο σε ενοίκιο, για πόσο καιρό πρέπει να λειτουργεί η επιχείριση εκεί? στο ΦΕΚ είδα ότι πρέπει για ένα χρόνο. επομένως για ένα χρόνο δεν μπορώ να μεταφερθώ στο σπίτι μου... ξέρει κανείς τίποτα?γιατί με βάση τα χρονικά σημεία που μου λες αν πήρες τα πρώτα χρήματα σε 6 μήνες τότε τα τελευταία τα πήρες μετά από ενάμιση χρόνο από την αίτηση....

λιγη βοήθεια ακόμη...

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αυτοψία γίνεται περίπου 1 χρόνο μετά την πρώτη (στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον) και πρέπει να σε βρει όπως είπαμε εκτός σπιτιού. Μετά είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ.2.μπορει καποιος να μου δωσει πληροφορίες και για τα χρονικα σημεια στα οποια ερχεται η προεγκριση, γινεται ο ελεγχος, μπαινουν τα πρωτα χρηματα κλπ? ενα περίπου...

 

Εγώ έκανα αίτηση αρχές Σεπτέμβρη 07, ήρθαν Ιανουάριο απροειδοποίητα Σάββατο :shock: και έλειπα. Ξαναήρθαν Μάϊο. Πήρα την 1η δόση Ιούνιο

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Κι εγώ έτυχε να λείπω σε μια ξαφνική αυτοψία αλλά με πήραν τηλέφωνο και το ξανακανονίσαμε μέσα στις επόμενες μέρες.

 

Σε ποιά περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Κι εγώ έτυχε να λείπω σε μια ξαφνική αυτοψία αλλά με πήραν τηλέφωνο και το ξανακανονίσαμε μέσα στις επόμενες μέρες.

 

Σε ποιά περιοχή είσαι;

 

Εκτός Θεσ/νίκης (1 ώρα). Την πρώτη φορά με πήρε ο ελεγκτής Σάββατο 3 το μεσημέρι και μου λέει: πού ακριβώς είναι το γραφείο; :shock: :shock: Τη δεύτερη φορά με παίρνουν και μου λένε "σε μία ώρα ερχόμαστε" :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα επαγγελματική στέγη στο Χαλάνδρι...!

Από όσο κατάλαβα δηλαδή δεν παίρνουμε τα χρήματα σε 3 δόσεις μέσα σε ένα χρόνο??? Ότι να ναι γράφει δηλαδή το ΦΕΚ?

Και επίσης αν θυμάμαι καλά μέσα λέει για έναν, το πολύ δύο ελέγχους...

Τέσπα...τώρα τον νοικιασα τον χώρο οπότε ότι είναι να γίνει θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!!

είμαι νέα μηχανικός, εργάζομαι σε ένα τεχνικό γραφείο (δεν υπογράφω καμιά μελέτη) και σκέφτομαι να ανοίξω βιβλία, για την απόδειξη εμπειρίας. Ρώτησα στην εφορία για το τι χαρτιά χρειάζονται αλλά μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πως γίνονται οι κρατήσεις τι πρέπει να δηλώνω σαν έσοδα έξοδα και τι αλλάζει με το θέμα μισθού μου κρατήσεις εφορία και τι αλλά με το αφεντικό μου!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.