Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

 

υ.γ.εχω βρει ενα γραφειο 18 τ.μ., τουαλετα, αιρ-κοντισιον, μερικα επιπλα μεσα, με 200 ευρω το μηνα...πιο κατω δεν μπορεσα να βρω...καλα δεν ειναι? περιοχη μαρουσι

 

μια χαρα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

anka,

Ευχαριστώ..(τσατίστηκα αρκετά η αλήθεια είναι με αυτή την ιστορία-αισθάνομαι πραγματικά αδικημένη-δεν έχω ακούσει άλλο άτομο να το έχουν απορρίψει από τα χαρτιά και μόνο!!!)

ΕΝΣΤΑΣΗ

και προσοχή να παραβρίσκεσαι κατά την ακρόαση

Link to comment
Share on other sites

Από το ενημερωτικό φυλλάδιο του ΟΑΕΔ για το πρόγραμμα του 2007:

"...ι) Η επιχείρηση να λειτουργεί ανεξάρτητα και σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο (εκτός του χώρου της κατοικίας του επαγγελματία), κατά τρόπο ώστε να εξυπηρετεί ικανοποιητικά το σκοπό της. Επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση η λειτουργία της επιχείρησης σε χώρο εντός της οικίας (κατάλληλα διαμορφωμένο) στις περιπτώσεις: α) μητέρας παιδιού σε προσχολική ηλικία, β) γυναίκας που φροντίζει στην οικία της, συγγενείς α΄ βαθμού ή σύζυγο με αναπηρία, άνω του 70%. Για τις περιπτώσεις αυτές οι ενδιαφερόμενες απαιτείται να προσκομίζουν βεβαιώσεις, πιστοποιητικά κ.λπ. από δημόσιους φορείς...."

 

Άρα εκτός από τις δύο περιπτώσεις που αναφέρονται πρέπει όντως να υπάρχει:

α) κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος,

β) εκτός του χώρου κατοικίας του επαγγελματία και

γ) χώρος που να εξυπηρετεί ικανοποιητικά το σκοπό της.

 

Για κάποιον που δουλεύει με κινητό, φορητό Η/Υ και αυτοκίνητο και που θα μπορούσε να είναι και σε τροχόσπιτο δεν υπάρχει πρόβλεψη ούτε από τον ΟΑΕΔ ούτε και από την εφορία για το τελευταίο.

Μου έρχεται στο μυαλό διαφήμιση εταιρείας κινητής τηλεφωνίας που ζητάει ο υπάλληλος της τράπεζας αριθμό σταθερού τηλεφώνου και ο πελάτης του δίνει το κινητό. :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλά, άμα ψάξεις όλες τις επιδοτήσεις γραμμή γραμμή σε κάθε τελεία θα βάζεις 1 :D

 

δηλαδή αν κάποιος άνδρας είναι πατέρας ή αν έχει συγγενή μα αναπηρία τι πειράζει να την πάρει;

πόσοι άνθρωποι τηρούν όλες τις υπόλοιπες προϋποθέσεις και έχουν τέτοια προβλήματα 2-3 ανά την Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

επισης νομιζω χωρος οπου υπηρχε μεχρι πριν απο ενα χρονο ιδια δραστηριοτητα απορριπτεται.

 

ισως και χωρος συγγενικου προσωπου.δεν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι διότι το πρωί με πέταξε και όλως παραδόξως το μήνυμα στάλθηκε. Λοιπόν φρόντισα ο χώρος να είναι καινούριος και έτσι πήρα τιμολόγια για τα κουφώματα,για τα πλακάκια,για τα είδη υγιεινής και για υπολογιστή και εκτυπωτή.Τα μόνα που ξόδεψα ήταν το γραφείο,η καρέκλα και η βιβλιοθήκη απο τα ΙΚΕΑ.Και η ταμπέλα φυσικά. Το μισθωτήριο ΑΝΚΑ το έκανα αλλά έβαλα ημερομηνία προγενέστερη της προέγκρισης( η ΔΟΥ δέχεται ημερομηνία ως έναν μήνα πριν). Όλα έγιναν απολύτως νόμιμα και με υπάλληλο με τον οποίο τα είχαμε τσουγκρίσει παλαιότερα για κάποιον υπάλληλο που έχουμε στο γραφείο..Οπότε καταλαβαίνεται τι είχα να αντιμετωπίσω. :evil: :evil:

 

chnasos έκανα έναρξη δηλώνοντας το σπίτι μου και όταν ήρθε η προέγκριση έκανα μεταφορά επαγγελματικής στέγης στον χώρο που βρήκα.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

chnasos έκανα έναρξη δηλώνοντας το σπίτι μου και όταν ήρθε η προέγκριση έκανα μεταφορά επαγγελματικής στέγης στον χώρο που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

anka,

Ευχαριστώ..(τσατίστηκα αρκετά η αλήθεια είναι με αυτή την ιστορία-αισθάνομαι πραγματικά αδικημένη-δεν έχω ακούσει άλλο άτομο να το έχουν απορρίψει από τα χαρτιά και μόνο!!!)

ΕΝΣΤΑΣΗ

και προσοχή να παραβρίσκεσαι κατά την ακρόαση

 

Τι εννοείς να παραβρίσκομαι στην ακρόαση?

Link to comment
Share on other sites

να παραβρίσκεσαι κατά την ακρόαση της ένστασης στην Επιτρπή Ενστάσεων και να εξηγήσεις σύντομα και περιεκτικά το πλάνο σου

 

και να επικεντρωθείς πχ στο πόσο ακριβά είναι τα λογισμικά και πόσο σου χρειάζεται η επιδότηση

και πες και ένα οτι δεν μπορείς να λάβεις επαγγελματικό δάνειο διότι είσαι κάτω από το αφορολόγητο και δεν έχεις σταθερό εισόδημα

σκέψου και οτι άλλο νομίζεις

Link to comment
Share on other sites

να παραβρίσκεσαι κατά την ακρόαση της ένστασης στην Επιτρπή Ενστάσεων και να εξηγήσεις σύντομα και περιεκτικά το πλάνο σου

 

και να επικεντρωθείς πχ στο πόσο ακριβά είναι τα λογισμικά και πόσο σου χρειάζεται η επιδότηση

και πες και ένα οτι δεν μπορείς να λάβεις επαγγελματικό δάνειο διότι είσαι κάτω από το αφορολόγητο και δεν έχεις σταθερό εισόδημα

σκέψου και οτι άλλο νομίζεις

 

Tην ένσταση την υπέβαλλα στον ΟΑΕΔ και αυτοί την μεταβιβάζουν στην τριμελή επιτροπή στην Αθήνα η οποία παίρνει τις αποφάσεις για το ποιοι θα πάρουν επιδότηση κλπ.Δεν ξέρω αν γίνεται να είμαι στην ακρόαση και αν ισχύει αυτή η διαδικασία στην περίπτωση αυτή.

Δεν έχω ξανακάνει ένσταση βέβαια ποτέ... :???:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.