Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση για μείωση ημερομισθίων από το ΙΚΑ


Recommended Posts

terry, μόνο στο 2β μπορώ να σου απαντήσω, σίγουρα, πως δεν χρειάζεται να κλείσει η καρτέλα στο ΙΚΑ για να ρευματοδοτηθεί.

Στα άλλα μόνο ικασίες μπορώ να κάνω και δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry, δεν μπορούν αν υπάρχουν δύο καρτέλες (δύο ΑΜΟΕ) για το ίδιο έργο. Μπορεί να γίνει το εξής:

Το αρχικό έργο "ανέγερση οικοδομής" να κλείσει με μειωμένα ένσημα, σύμφωνα με τις εργασίες που δεν εκτελέστηκαν. Χρειάζεται νέος πίνακας 1, 3, τεχνική έκθεση, αυτοψία, καμιά φωτογραφία κλπ.

Αργότερα, να ανοίξει νέο έργο "εργασίες αποπεράτωσης" ή όπως αλλιώς... με αριθμό ενσήμων που προκύπτει αναλόγως...

 

Καλύτερα μην κάνεις τίποτα αν δεν σου εξηγήσει ακριβώς την διαδικασία ο προϊστάμενος των οικοδομικών του αρμόδιου καταστήματος ΙΚΑ. 90% θα μπλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

terry πως δεν χρειάζεται να κλείσει η καρτέλα στο ΙΚΑ για να ρευματοδοτηθεί.

 

Σιγουρο αυτο???

 

Και με το ΕΚΚΟ τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ΕΚΚΟ με το ΙΚΑ?

 

Η εφορία θέλει Ο.Α. θεωρημένη από πολεοδομία και την κάλυψη του ΕΚΚΟ.

Αν δεν καλύψεις το ΕΚΚΟ όλου του έργου (παίζει μικρό ποσοστό να μην το καλύψεις) τότε, κάνεις νέο ΕΚΚΟ που μοιράζεις τα ποσά στις επιμέρους ιδιοκτησίες και σου θεωρεί για ρευματοδότηση τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία (το είχα κάνει παλιά, στις αρχές του ΕΚΚΟ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβή διαδικασία)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συναδεφλοι μια μικρη βοηθεια..

 

Περιπτωση διώροφου πετρινου κτηριου με εμφανη πετρα μεσα-εξω...

 

Εκανε αυτοψια το ΙΚΑ και ειπαν στον ιδιοκτητη να κανεις αιτηση για μειωση ημερομισθιων επειδη οι τοιχοποιίες εγιναν απο γυψοσανιδα (οι εσωτερικες..)

 

Δεν μου ειπαν να κανω Πινακα 3..

Απλα στην ΤΕ να γραψω το ποσοστο επι του συνολου.. (απο το ΙΚΑ μου το ειπαν...)

 

Ερωτησεις..

1. Γενικα οι τοιχοποιίες (και οι εσωτερικες) ειναι πετρινες και φερουσες.. (εκτος απ αυτες των wc εγιναν με γυψοσανιδα)

Αρα εγω κρινω οτι το ημερομισθια της κατασκευης αυτων των τοιχων πανε στη φαση "σκελετος κτηριου"...

Οποτε δεν πρεπει να αφαιρεθουν ολα τα ημερομισθια απο τη φαση "τοιχοποιίες"???

 

2. Αφου δεν εχει σοβατιστει τιποτα τοτε δεν πρεπει να αφαιρεθουν και ολα τα ημερομισθια απο τις φασεις "επιχρισματα" και "χρωματισμοι" ?????

 

Και κατι τελευταιο..

Αν παω με Πινακα 3 και τα ημερομισθια βγουν παραπανω απο αυτα του Πινακα 1 (για την φαση που με ενδιαφερει) τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος δεν μπορώ να σου απαντήσω χωρίς κάτοψη.

Για το δεύτερο όμως, στα επιχρίσματα εντάσσονται και τα αρμολογήματα, οπότε δεν τα γλιτώνεις. Οι χρωματισμοί θα πάνε αναλογικά με τις επιφάνειες, που βάφονται.

Link to comment
Share on other sites

To IKA ειναι για τα πανηγυρια..

Μου ειπαν οτι δεν θελουν Πινακα 3.... (στην ουσια το πιο λογικο για τον υπολογισμο των ημερομισθιων)

Θελουν το ποσοστο επι του συνολου...

 

Ερχομαστε στο ζητουμενο..

-Εχει νοημα τη φερουσα τοιχοποιία να την συμπεριλλαβουμε στη φαση "τοιχοποίες"????

Τοτε στην φαση "εκσκαφες-σκελετος" τι θα μπει??

-Ημερομισθια λεει για επιχρισματα και χρωματισμους ΔΕΝ αφαιρουνται γτ η φερουσα εχει αρκετη εργασια (!!!!!?????!!!!!!) αν και οι τοιχοπιίες εναι όλες ανεπίχριστες...

 

Οτι να ναι...

Εφαγε ο ανθρωπος 2 πρωινα για να βγαλλει ακρη και δουλεια δεν εκανε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και από μένα,

 

Έχω να σας κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κανείς, να μου την απαντήσει. Αφού καταλήξαμε με τον πελάτη μου και άπλα πρέπει να κάνει την έναρξη στο ΙΚΑ για να πάρουμε την αδεία στα χέρια μας, μου είπε ότι θέλει όλες τις τοιχοποιίες της μονοκατοικίας, να γίνουν από γυψοσανίδα. Για το ΙΚΑ μήπως χρειάζομαι μια τεχνική μελέτη που να αναφέρει και τμ. Η θα χρειαστώ και κάτι παραπάνω?:idea:

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

τεχνική έκθεση, κάτοψη με σημειωμένες τις τοιχοποιίες και στο τέλος για να γίνουν αποδεκτές οι μειώσεις τα τιμολόγια από τα υλικά και τον υπεργολάβο γυψοσανιδά στα οποία να αναγράφονται τα τ.μ!.

Μην το έχεις σίγουρο ότι θα στα δεχτούν, οι τύποι είναι άρρωστοι.

Link to comment
Share on other sites

Τί σημαίνει "οι τύποι είναι άρρωστοι";;;

Ας κάνουν αυτοψία.... γιαυτό πληρώνονται... Αν δεν τα δεχτούν - να τα κάνεις όμως - σπάσ'τους το μαγαζί, έτσι ν' αγιάσεις, εκπροσωπώντας όλους εμάς τους αγανακτισμένους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.