Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετικοί προσανατολισμοί και ασυμμετρία φάσεων


Dimitris!

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φορουμ!

Λοιπόν, έχω την εξής απορία:

Απ οτι γνωριζουμε, η ΔΕΗ για φ/β σε στεγη ως 5 kW σε συνδεει στο μονοφασικό κύκλωμα. Απο εκεί και πάνω σε πάει στο 3φασικό, σωστά?? Πείτε οτι έχω μια στεγη η οποια χωραει 8 kW τα οποια ομως μοιραζονται σε διαφορετικους προσανατολισμους, δυση, νοτο και ανατολη. Λογικα παμε να συνδεθουμε στο 3φασικο κύκλωμα. Θα υπαρχει προβλημα στη ΔΕΗ με την ανισοκατανομη των φασεων του δικτου??Εννοω οτι οταν ανατελει ο ηλιος, η δυτικη πλευρα δεν θα εχει σχεδον καθολου ηλιοφανεια , άρα και πολυ χαμηλη τάση σε σχέση με την ανατολικη η οποια θα είναι φουλ.Δεχεται η ΔΕΗ τετοιες ανισοκατανομες?

Υπαρχουν εταιρειες οι οποιες να εχουν 3φασικους inverter για μικρη ισχυ οι οποιοι να μπορουν να ρυθμισουν την κατανομη των φασεων ετσι ωστε οταν το βγαζει στο δικτυο να ειναι ισορροπημενες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ την χωροθέτηση θα την κάνεις συνολικά για τα 8KW και θα συνδεθείς στο τριφασικό.Δεν πάει σπαστά.Εκτός αν μιλάμε για διαφορετικούς μετρητές.Τώρα δεν νομίζω οτι σε συμφέρει να βάλεις πανέλα σε διαφορετικό προσανατολισμό απο το νότο,γιατί θα έχεις μειωμένη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν αναφερομαι σε αυτο. Πιστευω οτι το εχουμε δει κατα πολυ την τοποθετηση πανελ σε νοτιοδυτικους και νοτιοανατολικους προσανατολισμους, δεν ειναι λαθος.

Αναφερομαι στη συγκεκριμενη περιπτωση που αναγραφω παραπανω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν αναφερομαι σε αυτο. Πιστευω οτι το εχουμε δει κατα πολυ την τοποθετηση πανελ σε νοτιοδυτικους και νοτιοανατολικους προσανατολισμους, δεν ειναι λαθος.

Αναφερομαι στη συγκεκριμενη περιπτωση που αναγραφω παραπανω.

Ευχαριστω!

 

Υπάρχει Γερμανική εταιρία με τριφασικό inverter στα 4,2kw

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν τα 8 είνια π.χ 8,46 μπορεί να το δεις με 3 μονοφασικούς 3KW και ο καθένας να κάνει drive διαφορετικό πρσανατολισμό.

αν είναι. 8 παρά κάτι μπορείς με τρείς 2,5 KWp Με την ίδια λογική.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει τύχει δουλειά που η στέγη να είναι μοιρασμένη σε διάφορους προσανατολισμούς;

 

Στα πόσα χρόνια σου βγήκε η απόσβεση; Είσαι σίγουρος ότι θα γίνει απόσβεση όσων Φ/Β δεν κοιτάζουν νότια;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν τα 8 είνια π.χ 8,46 μπορεί να το δεις με 3 μονοφασικούς 3KW και ο καθένας να κάνει drive διαφορετικό πρσανατολισμό.

αν είναι. 8 παρά κάτι μπορείς με τρείς 2,5 KWp Με την ίδια λογική.

 

Τι γίνεται όμως αν η κάθε στέγη έχει διαφορετικό αριθμό panels? Μπορεί στον ίδιο inverter π.χ να είναι συνδεμένα όλα τα panel του νότου κ κάποια της ανατολής?

 

Έψαξα κ βρήκα την απάντηση: Μόνο σε multi string inverter μπορούν να συνδεθούν διαφορετικής κλίσης σειρές.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει μειωμένη απόδοση,

¨οχι περισσότερο απο την Γερμανία όμως που έχει την μισή ηλιοφάνεια και βλέπουν την εγκατάσταση Φ/Β σαν cash cow, παράγει λίγο πολύ δεν δίνουν σημασία, στην Ελλάδα το έχουμε παρααναλύσει το θέμα.

 

Επίσης έχω δει 10 αρια όχι με τον ιδανικό προσανατολισμό να παράγουν πολύ παραπάνω απο τις εκτιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τον προβληματισμό του Dimitri , αν τον κατάλαβα καλά, τον έχω και εγώ. Δηλαδή η ανοχή του 20% της ανισοκατανομής των φάσεων που απασχολεί τη ΔΕΗ , ελέγχεται μόνο ως προς τον αριθμό των πάνελ (με απλή πρόσθεση της ισχύος τους δηλαδή) σε κατάσταση μη λειτουργίας? Γιατί είναι προφανές ότι τόσο στη διάρκεια της ημέρας , όσο και συνολικά , οι διαφορετικοί προσανατολισμοί θα παράγουν , πιθανότατα , με διαφορές μεγαλύτερες του 20% από φάση σε φάση. Επίσης , μιά σχετική τεχνική ερώτηση: με 3φ inverter ξεπερνιέται το παραπάνω θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τριφασικό αντιστροφέα ξεπερνιέται το πρόβλημα. Η ΔΕΗ κοιτάζει την ισχύ σε κάθε φάση δεν την ενδιαφέρει π.χ. αν η ο αντιστροφέας της μίας φάσης παράγει το πρωί περισσότερο λόγω προσανατολισμού των αντίστοιχων πανέλων προς την ανατολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.