Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Σου κάνει τα ίδια και στο "TEE KENAK MELETH"; Αν πας, ας πούμε, να δημιουργήσεις ένα νέο xml αρχείο ή ανοίξεις ένα από παλιά επιθεώρηση;

Απεγκατάσταση και επανεγκτάσταση έκανες, αλλά την registry την καθάρισες; Να κάνει σάρωση για ό,τι κατάλοιπο υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνει τα ίδια και στο "TEE KENAK MELETH"; Αν πας, ας πούμε, να δημιουργήσεις ένα νέο xml αρχείο ή ανοίξεις ένα από παλιά επιθεώρηση;

Απεγκατάσταση και επανεγκτάσταση έκανες, αλλά την registry την καθάρισες; Να κάνει σάρωση για ό,τι κατάλοιπο υπάρχει;

Και στο meleth το ιδιο μου κανει..

Πως καθαριzω την registry συναδελφε?

 

Το εχω κανει uninstall απο πινακα ελεγχου αφου προηγηθηκε η απεγκατασταση απο την εφαρμογη...αλλα τιποτα!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Π.χ. Revo Uninstaller (Freeware & Pro), CCleaner (Free & Pro) και άλλα. Δοκίμασε και καμιά επαναφορά  του συστήματος σε κάποια προηγούμενη χρονική στιγμή από τότε που σου παρουσίασε το πρόβλημα για πρώτη φορά.

Στο helpdesk δεν ξέρουν κάτι ή δεν σηκώνουν τηλέφωνα;

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. Revo Uninstaller (Freeware & Pro), CCleaner (Free & Pro) και άλλα. Δοκίμασε και καμιά επαναφορά  του συστήματος σε κάποια προηγούμενη χρονική στιγμή από τότε που σου παρουσίασε το πρόβλημα για πρώτη φορά.

Στο helpdesk δεν ξέρουν κάτι ή δεν σηκώνουν τηλέφωνα;

Στο helpdesk λενε οτι το προγραμμα δουλευει κανονικα και οτι κατι λειπει απο το λειτουργικο μου..Αλλα δεν ξερουν τι..

Link to comment
Share on other sites

Αν θα λείπει κάτι από το λειτουργικό σου, είναι το net-framework, κάποια έκδοση. Στα XP πέρναγα νομίζω το v.2.0. Σε μεταγενέστερες εκδόσεις των Windows είχε τύχει να έχω περασμένα το v.4.0 ή v.4.5, μάλλον γιατί το ήθελε άλλο πρόγραμμα. Ίσως από εκεί να μου έβγαιναν διαφορετικά αποτελέσματα που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post. #198

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, πως αν έλειπε το net-framework (για τα XP ζητά τουλάχιστον την v2.0) ή και η Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Package (x86), δεν θα μπορούσε να προχωρήσει στην εγκατάσταση. Εκτός κι αν για κάποιο λόγο, έχουν γίνει μπάχαλο τα παραπάνω. Έτσι νομίζω.

 

Κι εγώ, jedi, αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένο το net-framework 4.6.1. σε windows 7 64bit. Δεν έχω όμως πρόχειρο κάποιον άλλο υπολογιστή, με άλλη έκδοση του framework, ώστε να μπορώ να κάνω σύγκριση των αποτελεσμάτων. Όταν λες διαφορές στα αποτελέσματα, μιλάς για σημαντικές ή μηδαμινές; Διάβασα τα δύο σχετικά μηνύματά σου, το #178 και #198. Στο #178 φαίνεται πως είναι σοβαρά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει να κυμαίνονται οι διαφορές σε καταναλώσεις από 20-70% από υπολογιστή σε υπολογιστή. Μου έτυχε σε δύο δικά μου PC, μου είχε τύχει και στο σεμινάριο, όπου μας είχαν δώσει ένα XML και το περάσαμε σε όλα τα PC και είχαμε 10 PC κατηγορία Β, 3 PC κατηγορία Γ και 1 PC κατηγορία Δ. Το στικάκι το κάναμε πάσα εκείνη την ώρα.

Γνωρίζω από 1ο χέρι πώς η VB6 δεν αναγνωρίζει την ελληνική υποδιαστολή, από ένα μάθημα κώδικα που είχα κάνει σε μεταπτυχιακό. Έπρεπε να αλλάξω τα local settings για να γράψω το πρόγραμμα.

 

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έχει σίγουρα το ίδιο πρόβλημα, πέραν άλλων που δεν έχω ανακαλύψει. Επίσης δεν κάνει γραμμικές παρεμβολές στον υπολογισμό των δομικών στοιχείων σε επαφή με το έδαφος. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αλλάζει ριζικά πχ το δάπεδο του ισογείου και τα αποτελέσματα να μένουν ίδια.

 

Η ευθύνη μας περιορίζεται στο να συμπληρώσουμε σωστά τα κουτάκια βασικά. Ας αναλάβει και το ΤΕΕ να φτιάξει πρόγραμμα που να κάνει σωστά τις πράξεις.

 

Αν ήταν ανοιχτού κώδικα, θα μπορούσαμε να δούμε τι έχουν γράψει και να προτίνουμε διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα ως καθολου ξερω γιααυτα συναδελφοι.

 

Ομωςο συναδελφος getsakna με το προβλημα γραφει τοπο firenze

 

Mηπως εχει ιταλικο windows και κατι γινεται με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω windows 7 64bit & ειναι ενημερωμενο και το visual basic 2015 και το framework 4.61...

Ανεβαζω και μια φωτο να δειτε..

 

ΥΓ: Στο συγκεριμενο pc εχω ελληνικα windows! :smile:

post-13088-0-88160400-1474048397_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.