Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Και επανερχομαι να παραθεσω στοιχεια απο την αυτοψια με την αντλια θερμοτητας.

Προκειται για ενα συστημα 2 εξωτερικων μοναδων VRV 10hp εκαστης στο δωμα που καλυπτουν ενα τμημα του οροφου μου, στον οποιο βρισκεται το γραφειο.

Αυτο δινει σε 3 εσωτερικες μοναδες ψευδοροφης και οι αεραγωγοι που τρεχουν εντος αυτης δινουν στα στομια ψυξη και θερμανση.

 

Εχω τα στοιχεια καθε μοναδας που τοποθετηθηκε, ενω χρησιμοποιειται και για απαγωγη του αερα, αλλα οχι και για προσαγωγη νωπου απο εξω (ετσι μου ειπε ο κατασκευαστης τελοσπαντων)

 

Οι αποριες μου ειναι οι εξης :

α. Τι απωλειες δικτυου διανομης βαζω? Οι αεραγωγοι τρεχουν τοπικα πανω απο την ψευδοροφη και συνδεουν τις καναλατες με τα στομια

β. Τα στομια με τι αποδοση τερματικου πανε?

γ. Αν στον αερισμο βαλω τα του ΚΑ, ενεργο τμημα θερμανσης και ψυξης κλικαρω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να μπορεί να κάνει απαγωγή αέρα

για να κάνεις απαγωγή πρέπει να έχεις ξεχωριστό δίκτυο αεραγωγών, που μέσω ανεμιστήρα, οδηγεί τον αέρα προς τα έξω

καμιά φορά κάποιοι μπερδεύουν την επιστροφή του κλιματιζόμενου αέρα (από τον χώρο προς την μονάδα) με την απαγωγή προς το εξωτερικό περιβάλλον (εξαερισμός)

 

στο δίκτυο διανομής βάζεις ότι αφορά στο δίκτυο του ψυκτικού μέσου από την εξωτερική στην εσωτερική μονάδα (πίνακας 4.11)

εγώ όταν έχω φρέον χρησιμοποιώ την τρίτη κατηγορία τόσο για θέρμανση όσο για ψύξη

τα περί β.α. σε αεραγωγούς αφορά σε περιπτώσεις που έχεις ΚΚΜ με ενεργό τμήμα θέρμανσης - ψύξης, βλέπε παραπάνω post hkamp

δε θυμάμαι απ' έξω, αλλά στο αναφοράς νομίζω δε βάζουμε ενεργά τμήματα θέρμανσης/ψύξης

Edited by AristidisZ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που δεν προσεξα τις σωληνωσεις αν ειναι μονωμενες η αμονωτες η αν ειναι σε εσωτερικο η εξωτερικο χωρο

θεωρω πως για κατασκευη του 2007 μονωμενες θα ειναι.

Τα υπολοιπα νομιζω δε θα ειναι δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ανεπαρκης μονωση κατα 99 τοις εκατο

Μονωση ΚΑ δυσκολο

Αμονωτο το αποκλειω

Επισης δυσκολο να ειναι ανω του 20% σε εξωτερικο περιβαλλον

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως για κατασκευη του 2007 μονωμενες θα ειναι.

 

Ανεπαρκης μονωση κατα 99 τοις εκατο

 

Ανεπαρκης μονωση κατα 100000%

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση μου (όροφος κτηρίου για ΚΕΚ του 2009) με Α/Θ και κεντρικές σωληνωσεις για fun coils,  το πάχος της μονωσης ήταν 6mm για Φ54

Τι συζητάμε τώρα ....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

συνήθως στα VRV βάζουν armaflex (ή τύπου τελοσπάντων) 9άρι

τώρα αν η χοντρή σωλήνα είναι 5/8, αυτό πιάνει τα όρια του ΚΑ, φυσικά σιγά μην έχει βάλει κανείς 19άρα μόνωση στο εξωτερικό τμήμα

από την άλλη η διαφορά δεν είναι και τραγική, 2% απώλεια δίνει για ΚΑ στα ψυκτικά, 3% για ανεπαρκή

αλλά και εγώ κατά 99,9% ανεπαρκή μόνωση θα έλεγα (αμόνωτη χαλκοσωλήνα είχα δει μόνο μια φορά σε ένα σπλιτάκι ηλικίας μεγαλύτερης από εμένα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες!

Στο θεμα της προσομοιωσης του γυαλινου κτηριου με γυαλινη προσοψη εξ ολοκληρου, πειρμετρικα του φεροντος οργανισμου, εχει κανεις αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις δυο μοναδες που φαινονται στη φωτογραφια για θερμανση, που δινουν σε 3 καναλατες μεσα στο χωρο μου και αυτες σε αεραγωγους και στομια για θερμανση και ψυξη του χωρου

Μου ειπαν οτι η μοναδα κανει και απαγωγη νωπου αερα αλλα οχι προσαγωγη (η μηπως το αναποδο? :confused: )

Στην καρτελα του μηχανικου αερισμου κλικαρω το ενεργο τμημα θερμανσης και ψυξης η τα αφηνω κενα?

post-47080-0-54902400-1368971074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι καναλάτες μονάδες αέρα/αέρα μπορούν να κάνουν προσαγωγή νωπού σε κάποιο ποσοστό ή και 100%. Μπορούν να συνδυαστούν και με εναλλάκτες ανάκτησης αέρα/αέρα ο οποίος μπορεί να έχει και υγραντήρα. Αν είδες κανένα αεραγωγό (εύκαμπτο συνήθως) που να ξεκινά από κάποιο εξωτερικό στόμιο και να συνδέεται στο πίσω μέρος της μονάδας, τότε έχεις και προσαγωγή νωπού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.