Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

δεν τον κλίκαρα σε δεη. αυτό συνήθως βγάζει αυτά(Θερμανση, ψύξη, ζνχ) πού σου υπολογίζει το πρόγραμμα ότι ξοδεύεις σύμφωνα με τα δεδομένα σου και ανάλογα πώς έχεις στήσει το κτίριο. Αν δηλαδη βάλω θερμοσίφωνα πίσω θα έχει κλικάρει τον ηλεκτρισμό ενώ αν βάζω λέβητα για τα ζνχ θα μου κλικάρει το πετρέλαιο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση ότι το πρόγραμμα έχει κανονικά υπολογίσει καταναλώσει ςφωτισμού και εγω έβαλα μόνο την ισχύ σε kw και΄τίποτα άλλο στο φωτισμό αφού δεν είχα εφεδρεία, ασφαλείας, αυτοματισμό φ.φ έκανα κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, τώρα που είδα το αρχείο μου, σε ΠΕΑ για κατάστημα και σε μένα δεν έχει κλικάρει τον φωτισμό όπως έχει κάνει δίπλα για ΖΝΧ και ψύξη....

Από κάτω στην ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας ανα τελική χρήση έχει υπολογίσει κανονικά τον φωτισμό

ευχαριστώ αυτό ήθελα να δεί κάποιος το δικό του. Παράξενο πάντως , θα μάθω γιατί συμβαίνει
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος άλλος συνάδελφος να το τσεκάρει και αυτός, γιατί τότε μάλλον μιλάμε για bug του λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και σε μένα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί είναι προφανές λάθος του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και γω το ίδιο πράγμα σε 3 καταστήματα που έχω κάνει

δεν υπάρχζει τσεκάρισμα στο φωτισμό

μονο Θ-Ψ-ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο κατοικίας στο ημιυπόγειο υπάρχει αποθήκη, απαιτείται ΠΕΑ για την ενοικίαση;

 

Στην εγκύκλιο που βγήκε 12/1/12 αναφέρει

  • εξαιρουμένων των βιομηχανικών και βιοτεχνικών εγκαταστάσεων, των κτιρίων αγροτικών χρήσεων (πλην κατοικιών), των εργαστηρίων, των κτιρίων αποθήκευσης, των πρατηρίων υγρών καυσίμων και των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έρχονται σε αντίθεση; Αφού στο (β) λέει μεγαλύτερα από 50μ² (δηλαδή 50,01μ²) και στο (γ) μικρότερα από 50μ².

 

Ο Ν3661/08 λέει

Άρθρο 11

Εξαιρέσεις

ε) Αυτοτελή κτίρια, με συνολική επιφάνεια κάτω των πενήντα (50) τ.μ..

Η ΕΓΚ 2279/10 λέει

10hvgag.jpg

Η ΕΓΚ 2366/11 λέει

1. Δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ στην περίπτωση κτιρίων, στο σύνολό τους ή σε τμήματα αυτών, με συνολική επιφάνεια κάτω των 50 τ.μ., όπως αυτά προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης, σύμφωνα με το Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό

 

 

Οι συμβολαιογράφοι με την εγκύκλιο που έχει εκδώσει η Συντονιστική Επιτροπή Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος λένε πως πρέπει να είναι 50,01 και άνω για να υπάρχει απαίτηση ΠΕΑ.

β) Απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ σε όλα τα αποπερατωμένα κτίρια ή τμήματα αυτών (π.χ. διαμερίσματα) συνολικής επιφάνειας του κτιρίου ή του τμήματος αυτού άνω των 50 τ.μ. (δηλαδή από 50,01 τ.μ.), ανεξαρτήτως έτους κατασκευής και παλαιότητας, πλην των προβλεπομένων εξαιρέσεων, ως προς τη χρήση κτιρίου, του άρθρου 11 του ν. 3661/2008, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 28 του Νόμου 3889/2010 (ΦΕΚ 182Α΄).

γ) Δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ στην περίπτωση κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων τα οποία έχουν συνολική επιφάνεια κάτω των 50 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

...Οπως τα λέει ο Faethon11.

Από κει και πέρα να συμπληρώσω, ότι το απαιτέιται δεν σημαίνει απαγορεύεται.... Συνεπώς αν κάποιος ιδιοκτήτης επιθυμεί ΠΕΑ για <50τμ μπορεί να το έχει....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.