Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

Ψαχνοντας στοιχεια Κτηματολογιο σε δημο με ΚΑΕΚ, εχοντας Ονοματεπωνυμο ιδιοκτητη και οχι το ΑΦΜ, βρηκαμε στη συγκεκριμενη οικοδομη πως δεν υπηρχε αυτη η ιδιοκτησια στο ονομα αυτο...

Οποτε ειτε δε δηλωθηκε ποτε ειτε εγινε καποια γονικη παροχη, καποια δωρεα και κατεχωρηθη στο ονομα του τωρινου κυριου...

Αν θελω να βγαλω το ΠΕΑ μεσα στο σκ χωρις να περιμενω να παει δευτερα να παρω το ΚΑΕΚ σε περιπτωση γονικης η δωρεας, μου αρκει το ΚΑΕΚ του οικοπεδου η χρειαζομαι και τον εκτεταμενο της οριζοντιου?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το ΚΑΕΚ του οικοπέδου και μηδεν στο πεδίο για της οριζοντίου, το σύστημα θα το δεχτεί, προφανώς και το ξέρεις από την εμπειρία σου, το έχω κάνει και δεν προέκυψε πρόβλημα, δεν ξέρω όμως αν είναι και ολόσωστο. Πάντως πιστεύω πως αρκεί το ΚΑΕΚ του οικοπέδου, γιατί μέσω αυτού και του αριθμού της ιδιοκτησίας εντοπίζεται άνετα και το μελετούμενο διαμέρησμα.

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

...να το ξαναδουμε λιγο ακομα.....

 

τα 12 νουμερα του ΚΑΕΚ αφορουν το οικοπεδο

η επομενη καθετη αφορα το διαμερισμα και η επομενη τον αριθμο του κτιριου...

Με μονον τα 12 νουμερα του ΚΑΕΚ προσδιοριζεις οικοπεδο χωρις κτισμα......

Αν το κτηματολογιο ειναι "κλεισμενο" πχ. Καλαμαριας..και δεν εχει δηλωθει....εχει προβλημα ο ιδιοκτητης...αφου το διαμερισμα δεν ταυτοποιείται ,....

αρα δεν υπαρχει ιδιοκτητης...

Αν θες το ΠΕΑ για μεταβιβαση...θα "κολλησει" το συμβόλαιο...

Αν το θες για ενοικιαση...καποιο συμβόλαιο κυριοτητας θα υπαρχει...εκει θα ελεγξεις και το ονομα του ιδιοκτητη...

Αν ειναι σε κτηματολογιο "υπο ένταξη" πρεπει ήδη να εχει καταθεσει σχετικη δηλωση...απαιτειται βεβαιωση..

 

υγ

δεν σου εχουν δειξει συμβόλαιο κτησης???....

τα λεμε

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μου εχουνε δειξει. Ενα του 1983.

Αλλα στο συγκεκριμενο κτηριο δεν υπαρχει δηλωμενο στο κτηματολογιο καμια ιδιοκτησια με τετοιο ονομα...

Οποτε ειτε δεν δηλωθηκε ποτε, ειτε υπαρχει κι αλλος τιτλος που δε μου εμφανισανε...

Link to comment
Share on other sites

για να μην παιδευεσαι,

και επειδη αντιλαμβανομαι οτι θα γινει "συμβολαιο"

αν ειναι σε "κλεισμενο" κτηματολογιο...θα χρειαστει να παρουν "αποσπασμα κτηματολογικου διαγραμματος " [15 ΕΥΡΩ]

χωρις αυτο δ ε ν γινεται συμβολαιο...

αυτο θα ειναι και ο οδηγος σου...

 

σε "μη κλεισμενο", παλι θα χρειαστει η βεβαιωση οτι κατατεθηκε σχετικη δηλωση...

αρα μιλας με τ συμβ/φο τι ακριβως εχει στα χερια του/ης

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μισθωτηριο ειναι αδερφε

Δε θα γινει συμβολαιογραφικη πραξη

Και σε τηεφωνικη επικοινωνια με το γαμπρο του ιδιοκτητη με ενημερωσαν οτι ο παππους δεν το εχει μεταβιβασει μεταγενεστερα πουθενα αλλου...

 

Αφου, για να φανταστεις, για να μπορεσουμε να βρουμε τα συμβολαια του σπιτιου, πηγαμε και ψαχναμε το σπιτι ολο και τελικα τα βρηκαμε κατω απο το στρωμα του κρεβατιου σε ενα τσαντακι της κακιας ωρας πατικωμενα....

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επομενως,

εισαι σε "κλεισμενο" κτηματολογιο

ο...παππούς δεν το δήλωσε...αρα πρεπει να αρχισει τις σχετικες διαδικασιες για να "καταγραφει" στο όνομά του...

αλλοιώς θα το " χάσει"...

Στο μεταξυ θελει να το εκμισθωσει...

Πλην απαιτειται το ΚΑΕΚ του διαμερισματος διότι αυτό ειναι η ταυτοτητά του..

[ ο sriliosa ανέφερε ηδη οτι οτι μπορεις να γραψεις τα 12 νουμερα του ΚΑΕΚ του οικοπεδου....το συστημα το δεχεται....ειχε επιφυλαξη...και εγώ ομοιως,....αν αυτη ειναι η δεουσα ενεργεια...]

εσυ αποφασιζεις

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τι λες?

Αφου το σπιτι δε δηλωθηκε στο κτηματολογιο...

Πως να απαντησω εγω θετικα?

Απαντω ΟΧΙ και προχωραω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω, σε οικία έχω το κτηματολόγιο που ο πατέρας το είχε δήλωσει, και τώρα το έκανε γονική παροχή στην κόρη. Η κόρη πιθανόν την άλλη εβδομάδα θα πάει στο κτηματολόγιο να το δηλώσει και αυτή. Εγώ μπορώ να βγάλω πεα με το κτηματολογιο του πατέρα ή πρέπει να περιμένω να το δηλώσει η κόρη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.