Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

10αρα ειναι η πλακα παιδες.

Του 66 κατασκευη ειναι, de facto

Τα μετρησα επι τοπου με μετρο.

και αλλα 25εκ το παχος των λοιπων επιστρωσεων στο δωμα

Οποτε λετε να παρω 3,15μ

 

Αναφορικα με το ερωτημα μου αν πρεπει να το λαβω γωνιακο η οχι, για τα ποσοστα σκυροδεματος, δεδομενου οτι ειναι σε συνεχες συστημα, κολλητα αναμεσα σε αλλες 2 πολυκατοικιες, ομως απο την αριστερη πλευρα εχει 15εκ κενο που διερχεται κανονικα αερας, εχει κανεις αποψη?

 

Θεωρω οτι εκεινη η πλευρα εχει απωλειες σιγουρα, ομως να το λαβω γωνιακο εξαιτιας αυτου η να το λαβω μη γωνιακο?

 Για τη 10ρα πλάκα έχω τις ενστάσεις μου. Με τέτοιο πάχος, θα έπρεπε (λόγω λυγηρότητας) να έχει κάνει "κοιλιά", αλλά αφού το μέτρησες, πάω πάσο.

Το κτίριο δεν θα το θεωρήσεις γωνιακό, (ασχέτως αρμού, ο οποίος μπορεί να οφείλεται σε διένεξη γειτόνων) με τη λογική ότι μελετήθηκε για συνεχές σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να το λάβεις ως γωνιακό γιατί δεν είναι σύμφωνα με τα όσα περιγράφεις. Κατά την αντίληψή μου η έννοια του γωνιακού ή μη έχει να κάνει με την ποσόστωση του φ.ο. στο σύνολο του κελύφους και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι....αλλα αυτό είναι το σημαντικοτερο σε πεα για τετοια κτηρια....

 

η τοτεε λεει πως αν εχει ελευθερες εστω 2 καθετες πλευρες ,ειναι γωνιακο.....δεν γραφει για αποστασεις....από ότι καταλαβα απλως η μια πλευρα είναι κοντα στο διπλανο αλλα δεν εφαπτεται...

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ο στατικός θα είχε λάβει υπόψη του το ότι το κτίριο θα ήταν σαν σε μεικτό σύστημα δόμησης και όχι σε συνεχές, οπότε θα το έλαβε υπόψη του στον υπολογισμό του φ.ο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευόμαστε συνάδελφοι, γωνιακά κτίρια είναι όσα (τηρουμένων των όρων δόμησης) έχουν δύο συνεχόμενες πλευρές ελεύθερες.

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ μη γωνιακο.

Ενταξει, εχει πισω σπασιματα καθετα μεταξυ τους αλλα δεν ειναι αυτο το πνευμα του γωνιακου και μη γωνιακου.

Το μη γωνιακο εχει μεγαλυτερη καταπονηση απο πλευρικα κτηρια και σε περιπτωση σεισμου ειναι πιο ευπαθες (γι αυτο και οι αρμοι) ειδικα οταν οι πλακες των ομορων δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο αλλα σε σεισμικη δονηση διεμβολιζουν τα κατακορυφα δομικα στοιχεια.

Οποτε και υπαρχει μεγαλυτερο ποσοστο σκυροδεματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. και το παρακάτω τι είναι; Γιατί κι αυτό δέχεται καταπονήσεις από τα πλευρικά κτίρια και βρίσκεται σε σύστημα συνεχούς δόμησης.

 

sgiv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.