Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επίσης σκέψου ότι εγώ είδα ένα γυμνό γραφείο το οποίο την επόμενη εβδομάδα θα έχει φώτα, κλιματιστικά, τέντα κλπ τα οποία φυσικά εγώ δεν έχω υπολογίσει αφού τώρα που έκανα επιθεώρηση δεν υπήρχαν (κλασσικό θέμα), οπότε με βάση τη δική μου μικρή εμπειρία πιστεύω θα ήταν πιο σωστό να πριμοδοτήσω κάπως έτσι το κτίριο γιατί πράγματι δεν πιστεύω ότι αντιστοιχεί σε Η (και δεν αντιβαίνει στη λογική διότι για καλύτερη μόνωση προσθέσανε τη στέγη...) Δεν ξέρω, θα ήθελα τη γνώμη σου....

Σκέψου ότι μόλις βάζω μία Α.Θ. στο σενάριο πάει κατάταξη Δ.......

Αν αλλαξουν τα Η/Μ φανταζομαι το γνωριζεις οτι εκδιδεται νεο ΠΕΑ.

Αρα θα πρεπει να περιμενεις να δεις τι θα μπει και να το βγαλεις σωστο

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξουν τα Η/Μ φανταζομαι το γνωριζεις οτι εκδιδεται νεο ΠΕΑ. Συνάδελφε δεν ισχύει αυτό ... νέο ΠΕΑ εκδίδεται μόνο σε μερική (πχ Η/Μ) η ριζική αναβάθμιση του κτηρίου

Αρα θα πρεπει να περιμενεις να δεις τι θα μπει και να το βγαλεις σωστο Συμφωνώ οτι θα πρέπει να περιμένει να δεί τι θα μπούν απο πλευράς ενοικιαστή ... αν όμως ο ιδιοκτήτης του ζητάει να το εκδώσει χθές :smile: τότε περνάει στο ΠΕΑ οτι είδε στη επιθεώρηση !

Link to comment
Share on other sites

EER=6.94 δεν υπάρχει με την καμία

SEER ίσως

Αλλά το τεεκενακ θέλει eer

το τεεκενακ θελει seer οταν εχεις , που στα καινουρια κλιματιστικα μονο αυτο έχεις , δεν υπάρχει eer πλεον (και ορθώς).

 

Υπάρχει ενα πρόβλημα ετσι , οπου αμόνωτα κτήρια τριτογενή βγαίνουν Β κλπ.

Το γνωρίζουν αυτό , αλλα ετσι και αλλιως θα άλλαξει ολος ο ΚΕΝΑΚ , οποτε δεν εχουν αλλάξει την μηχανή του ΤΕΕΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος, skidoo23, να συμπληρώσει κανείς τα SEER και SCOP, γιατί το Κ.Α. έχει τιμές EER και COP.

Άλλο το ότι θα πρέπει να αλλάξει ο Κ.Εν.Α.Κ. και οι ΤΟΤΕΕ, οπότε και το λογισμικό, και να ορίζουν τιμές και EER, SEER, COP και SCOP για το Κ.Α. και αντίστοιχα να δέχονται τιμές για το κτήριο της μελέτης ή επιθεώρησης (καθώς υπάρχουν και παλιές α.θ.).

Μέχρι τότε όμως, αναγκαστικά θα πρέπει να πάμε με COP και EER.

 

Αν και το "ορθώς" δεν το βλέπω και πολύ ορθόν, καθώς άλλο Στρασβούργο κι άλλο Χανιά: <<In European energy labelling, SCOP for the Average climate profile is mandatory, whereas the other two profiles are voluntary. The minimum requirement is also based on SCOP for the Average profile>>. Αν γίνουν και τα τρία "mandatory", τότε κανένα πρόβλημα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο panos-vicous. Τα SEER και SCOP που αναγραφουν έχουν τιμες αναφοράς για συνθήκες κεντρικης Ευρώπης (Στρασβούργο), γι αυτό βλέπουμε κατι τιμες 5 και πανω για SEER, αφού οι εξωτερικές συνθήκες ειναι ιδιαίτερα ευνοϊκές για ψυξη.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

H απάτη ειναι να βάζεις seer για στρασβουργο και scop για νοτια ευρωπη.

Δεν ηξερα οτι ειναι προαιρετικό για το seer  ,ειμαι σχεδον σιγουρος παντως οτι οι γνωστες εταιριες εχουν τιμες νοτιας ευρώπης. 

θα το τσεκαρω και αυτο βεβαια...

Οσον αφορα τωρα το τι πρεπει να βάλεις στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ , αν δεν εχεις στοιχεια για να υπολογίσεις eer ή cop , πρεπει να βάλεις 

το SEER. 

Το έχω συζητήσει πολύ εντονα με την ευεπεν και η τεχνικη οδηγια ειναι σαφής.

Υπάρχουν κατι μπακαλίστικοι τύποι για μετατροπή seer σε eer αλλά την ακρίβεια τους δεν την παίρνω πάνω μου , και ούτε η ευεπεν.

Οσοι θέλουν ας χρησιμοποιήσουν το πινακάκι , το αποτέλεσμα θα ειναι φυσικά πιό σωστό , αλλά τυπικά θα είναι λάθος .

Και οπως με πολλά άλλα θέματα του κενακ , η φάση ειναι  : κουβέντα να γίνεται.

O καθένας ας κάνει οτι του φωτίσει...

 

cheers

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα! Έχει πλάκα πάντως το πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν...!

Τέλος πάντων, όσον αφορά την άποψη του slalom περί έκδοσης νέου ΠΕΑ όταν θα μπουν τα νέα Η/Μ...κοίτα, έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις στο michanikos.gr κι εγώ καταλάβει πως πολλοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν τα λεγόμενα ''γυμνά κτίρια'' όπου οι ενοικιαστές χωρίς υπογραφή μισθωτηρίου δεν βάζουν ούτε 1 λάμπα, οπότε αναγκαστικά βγάζεις ΠΕΑ με ότι βλέπεις. Και συμφωνώ ότι ο καθένας ας κάνει ότι του φωτίσει...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω σε ποιο νόμο/ΦΕΚ  αναφέρονται τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να ζητήσει ο Εν. επιθεωρητής για την έκδοση του ΠΕΑ. Συγκεκριμένα   απαιτείται Ε9 και Συμβόλαιο η αρκεί το ένα από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

@skidoo23

Δεν ξέρω τι τραγουδάει η ΕΥΕΠΕΝ, άλλωστε δεν νομοθετεί αυτή, αλλά αν λένε πως πρέπει να γίνεται χρήση των SCOP και SEER όταν αυτοί υπάρχουν, ας σου απαντήσουν συγχρόνως και για το τι γίνεται με το Κ.Α. το οποίο, ξαναθυμίζω, έχει τιμές COP και EER.

Οι τύποι δεν είναι τόσο μπακαλίστκοι, όταν όμως αναφέρονται σε α/θ που σχεδιάστηκαν με το standard AHRI και όχι με ευρωπαϊκά standards.

Δεν είναι λοιπόν θέμα φώτισης ή επιφοίτησης.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.