Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

απαντησε ο σταυρος

και πολυ σωστα..

 

πλην ομως...γιατι να σε απασχολουν οι αυθαιρεσιες στις "αλλες οριζοντιες ιδιοκτησιες του κτιρίου"???

 

καθε μια ΟΙ, τακτοποιειται μονη  της...μετα απο εντολη του ιδιοκτητη και δεν επηρεαζει την νομιμοτητα ή την τακτοποιηση  της  διπλανης ή του ισογειου κλπ...

 

ακομα και ο ιδιος ιδιοκτητης να ειναι σε ολες, εχει δικαιωμα να τακτοποιησει ξεχωριστα την καθε μια ΟΙ....

 

και, τελικα,  βεβαια,... καποια στιγμη και αυτες θα τακτοποιηθουν...αλλά,  παντοτε, ανεξαρτητα απο το ισογειο ή τις διπλανες...

Στην πολεοδομία μου είπαν ότι η διαδικασία για αλλαγή χρήσης τμήματος κτιρίου απαιτεί αποτύπωση όλου του κτιρίου η οποία αποτύπωση πρέπει να σύμφωνει με τα επικυρωμένα σχέδια της αρχικής άδειας (δηλαδή να μην υπάρχουν αυθαιρεσίες).

Μου φαίνεται παράξενο κι εμένα τι να πω....

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από το νέο νομοσχέδιο:

4. Η παρ. 15 του άρθρου 25 του ν. 4178/2013 αντικαθί-
σταται ως εξής:
«15. Σε κάθε περίπτωση η απαιτούµενη βεβαίωση κύ-
ριας χρήσης χορηγείται από ιδιώτη µηχανικό. Εντός ε-
γκεκριµένων ρυµοτοµικών σχεδίων, επιτρέπεται κατόπιν
έκδοσης άδειας δόµησης η αλλαγή χρήσης κατά τις κεί-
µενες διατάξεις επί ρυµοτοµούµενων ακινήτων εφόσον
έχει παρέλθει δεκαετία από την κήρυξη και εφόσον δεν
έχει συντελεστεί απαλλοτρίωση. Η αλλαγή χρήσης επι-
τρέπεται, σύµφωνα µε τις ισχύουσες στην περιοχή του
ακινήτου χρήσεις γης µε εξαίρεση τα ρυµοτοµούµενα
κτίσµατα εντός των κηρυγµένων χώρων για τη δηµιουρ-
γία κοινοχρήστων χώρων πρασίνου, πάρκων και αλσών
επί των οποίων υφίστανται νοµίµως κτίσµατα, στα οποία
επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης µόνο για κατοικία. Με υ-
πουργική απόφαση του αρµόδιου Υπουργού Περιβάλλο-
ντος, Ενέργειας και Κλιµατικής Αλλαγής καθορίζεται κά-
θε αναγκαία λεπτοµέρεια για την εφαρµογή της παρού-
σας παραγράφου, καθώς και οι περιπτώσεις εξαιρέσεων
εφαρµογής του πρώτου εδαφίου για τις οποίες η σχετική
βεβαίωση εκδίδεται από την αρµόδια Υ.ΔΟΜ.. Σε κάθε
περίπτωση εξακολουθούν να διατηρούνται οι χρήσεις
και να επιτρέπονται οι αναγκαίες επισκευές στα ρυµοτο-
µούµενα κτίσµατα για λόγους χρήσης και υγιεινής όπως
εργασίες επισκευής, αποκατάστασης, διαρρύθµισης, α-
ντικατάσταση στέγης, ανεξαρτήτως της δεκαετίας, κατά
τα λοιπά εφαρµοζοµένων των ρυθµίσεων της ως άνω υ-
πουργικής απόφασης για τη διαδικασία έκδοσης άδειας
δόµησης ή έγκρισης εργασιών µικρής κλίµακας.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας. Δεν έχω εμπειρία επάνω στο ζήτημα. Σε αυθαίρετο όροφο ξενοδοχείου (μόνο φέρων οργανισμός) που τακτοποιήθηκε με τον 4178, ο ιδιοκτήτης επιθυμεί την αποπεράτωση 2 δωματίων και τίποτα άλλο στον όροφο. Τι είδους έγκριση απαιτείται από την ΥΔΟΜ; εισφορές ΙΚΑ αναζητούνται;

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Συνάδελφοι έκανε κανείς τη διαδικασία? :
  1. εκ των υστέρων έγκριση χορήγησης παρέκκλισης για αυθαίρετες κατασκευές και εγκατα− στάσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 αν πληρούνται οι γενικές προϋποθέσεις του νόμου, προκειμένου να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου και αφού υπα− χθούν στις διατάξεις του παρόντος, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη.

Έχω περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου όπου ο ιδιοκτήτης βρήκε αγοραστή που θέλει να το μετατρέψει σε σουπερ μαρκετ.

 

Σκέψη:

1.Δήλωση στο Ν.4178/13 όπου θα εμφαίνονται όλες οι αυθαίρετες προσθήκες (περίπου 500 τ.μ.) => Μόνο παράβολο?

2.Δήλωση σαν αλλαγή χρήσης του "νόμιμου κτιρίου", χρησιμοποιώντας τη διάταξη: "Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρου στο ν. 4178/13 είναι δυνατή ακόµη και αν δεν υποβληθεί έγγραφο φορολογικής ή άλλης δηµόσιας αρχής, αλλά στην περίπτωση αυτή για τον υπολογισµό του προστίµου θεωρείται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η 1.1.2004."

καθότι ουδέποτε ηταν σουπερ μάρκετ,αλλά εμπορικά καταστήματα (με άδεια βιομηχανίας λολ)

3. Αίτηση παρέκκλισης ως υπεραγορά με τους αυξημένους όρους δόμησης

 

=> Νομιμοποίηση ως υπεραγορά.

 

Σε αυτή την περίπτωση πληρώνεται μόνο το παράβολο ή η αναφορά στο Άρθρο 1 σημαίνει πληρωμή του 30% του προστίμου ? (Αλήθεια με ποιούς όρους δόμησης και τι χρήση?)

 

Βλέπετε κάτι λάθος στο σκεπτικό μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά τι πιστευετε και τί λεει η ως τώρα για έκδοση άδειας σε συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία ή σε χώρο αποκλ. χρήσης αυτής?

πρέπει να είναι τακτοποιημένες και πλήρως αποτυπωμένες και όλες οι υπόλοιπες ή όχι?

το έγγραφο του Αλεξιάδη 925/ 24-2-2014 που αναφέρθηκε παραπάνω από τον ssouanis είναι χρησμός, γιατί στην παρ. 1 μιλάει για αυθαιρετα που εμπίπτουν στην παρ 2 του άρθρου 1 του 4178/13 (άρα τακτοποιημένα), ενώ στην παράγραφο 3 (του εγγραφου) λέει "ανεξάρτητα από την ύπαρξη αυθαιρεσιων ....".

 

Εγώ πάντως στην ΥΔΟΜ Μουδανιων έχω κολλημένη υπόθεση λογω αυθαιρετου στη διπλανή κάθετη. Και δεν έχω καταφέρει να τους πείσω οτι δεν απαιτείται τακτοποίηση πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/35826-Α25-Ενέργειες-αρμοδίων-υπηρεσιών/?p=739103

 

 

 ουτε χρησμος ειναι ουτε τπτ...

 

το λεει  πεντακαθαρα

 

"κατ'  εξαιρεση... κλπκλπ..."....."με βαση τις διαταξεις του αρθρου 25 παρ. 2 του ν 4178/13"

 

αν στα Μουδανια "κολλανε" σε αυτα τα σαφή

 

δλδ στα "δυσκολα" τι κανουν?

 

κλεινουν το μαγαζι και φευγουν???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αστο μη το συζητας dimitris GM.

πάντως αφήνει και λιγα περιθωρια ερμηνειας το έγγραφο νομιζω για να μας κάνουν τη ζωη δύσκολη (το γραφω παραπάνω το γιατι).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχάς "συλλυπητήρια". Το γιατί... εννοείται!

 

Πιστεύω ότι η παρ. 2 και 3 του παραπάνω σε υπερκαλύπτει! Εξάλλου, γι αυτό λέει "κατ' εξαίρεση"!!!

 

Εάν επιμείνουν, ζήτα με αίτησή σου ΓΡΑΠΤΗ απάντηση, ώστε να αναγκαστούν να το ψάξουν λίγο παραπάνω και να δουν ότι έχουν λάθος!

 

Εάν ίσχυε αυτό που λέει το κρατίδιο των Μουδανιών, τότε ποιος ο λόγος να γίνει ειδική αναφορά σε περιπτώσεις κάθετων ή οριζόντιων ιδιοκτησιών, αφού έτσι κι αλλιώς όλα θα έπρεπε να ήταν τακτοποιημένα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.