Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Για το 5. Συντελεστής δόμησης

Λέει: " Αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται από ο.α. με χώρους κύριας χρήσης."

Εάν για παράδειγμα έχουμε σε κάποια τμ αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία, τότε αυτά τα τμ θα μπουν? ...Διότι κανονικά "καλύπτονται" αυτά τα τμ από την ο.α., απλά με άλλη χρήση.

Σορρυ που έρχομαι μισο μήνα μετά, αλλά τωρα άρχισα το review.

 

H περίπτωση που αναφέρεις δηλώνεται με αναλυτικό. Δες αρ18, 5β.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Σε περίπτωση άδειας που εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία (π.χ. άδεια σε οικόπεδο εντός οικισμού , σύμφωνα με την άδεια, το οποίο στην πράξη είναι αγροτεμάχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο) επιλέγουμε οτι δεν υπάρχει άδεια στο ακίνητο? Δηλαδή ανήκει στην περίπτωση " το οικόπεδο / γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στην οικ. άδεια" ?

 

Ο 4014 σε αυτή την περίπτωση έλεγε οτι πολλαπλασιάζουμε με τους μέγιστους συντελεστές όλων των τετραγωνιδίων.

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνεις έλεγχο νομιμότητας οικ αδείας

οπότε πιστεύω

ΝΑΙ βάζεις ότι υπάρχει ο.α

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ δεν το πρόσεξα!!

ρε Σταύρο

τι περίεργα που έχει εκεί (π.χ αλλαγή θέσης) !!!

ΑΞΙΖΕΙ να τα δείτε παίδες είναι σημαντικά παρότι δεν αναγράφονται στο λεκτικό του Ν

Link to comment
Share on other sites

Με αναμονή.. μπας και ξεαντιφαστούν...

1 χρόνο τον δούλευαν...

τον διαβουλευτήκαμε.

τα περισσότερα τα επισημάναμε...

αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Σε περίπτωση άδειας που εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία (π.χ. άδεια σε οικόπεδο εντός οικισμού , σύμφωνα με την άδεια, το οποίο στην πράξη είναι αγροτεμάχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο) επιλέγουμε οτι δεν υπάρχει άδεια στο ακίνητο? Δηλαδή ανήκει στην περίπτωση " το οικόπεδο / γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στην οικ. άδεια" ?

 

Ο 4014 σε αυτή την περίπτωση έλεγε οτι πολλαπλασιάζουμε με τους μέγιστους συντελεστές όλων των τετραγωνιδίων.

Σχεδόν ίδια περίπτωση έχω και εγώ.Σε εκτός σχεδίου βγήκε κανονικά άδεια με αρκετό "τέντωμα" του τοπογραφικού.Με τον 4014 πήγαινε με άδεια και μέγιστους συντελεστές,πρόστιμο 6ψήφιο.είπα στον πελάτη να περιμένομε τον 4178 μπας και εξορθολογιστεί η κατάσταση,όπερ και εγένετο.Τώρα πάει "χωρίς άδεια" αλλά χωρίς συντελεστές και το πρόστιμο πέφτει στο μισό σχεδόν (5ψήφιο).Αν λάβεις μάλιστα υπόψη οτι (όταν βγει η αντίστοιχη Υ.Α) θα μπορεί το 50% του προστίμου να το κάνει Ενεργειακή Αναβάθμιση (που τη θέλει και τη χρειάζεται) στην πράξη θα πληρώσει στο κράτος το 1/4 από οτι θα πλήρωνε,το υπόλοιπο θα το ρίξει στο σπίτι του σε μονώσεις κ.λ.π  και τα λεφτά θα γυρίσουν πίσω σε βάθος χρόνου (που ήταν κάτι που ήθελε από την αρχή,για Εξοικονομώ με είχε πρωτοφωνάξει ο άνθρωπος)

 

Η διαφορά όμως της περίπτωσής μου με την δική σου είναι η εξής πολύ σημαντική:

Εμένα η περίπτωσή μου είναι ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ,οπότε το τοπογραφικό είναι αναγκαστικό,άρα το οτι το γήπεδο είναι τελικά μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο δε γίνεται να μην αποκαλυφθεί.

Εσύ όμως -σύμφωνα με την άδεια απ'ότι καταλαβαίνω- είσαι ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ- άρα για την τακτοποίηση δεν απαιτείται τοπογραφικό,επομένως εσύ πώς είναι δυνατόν να αποφανθείς οτι το οικόπεδο τελικά δεν είναι οικόπεδο αλλά γήπεδο και μάλιστα μή άρτιο και οικοδομήσιμο?Νομίζω δεν μπορείς,άρα εάν ήθελες εσύ και ο πελάτης θεωρώ οτι θα μπορούσες να το τακτοποιήσεις σαν να ήταν κανονικά όπως δηλώθηκε στην Άδεια.Δε βλέπω το λόγο για τον οποίο ΝΟΜΙΚΑ δε θα ήσουν εσύ καλυμμένος 100%.Προσωπικά,εγώ θα συμβούλευα τον πελάτη και θα επέμενα να το τακτοποιήσει πλήρως -δλδ χωρίς άδεια- ώστε να "καθαρίσει" από σοβαρότατες εκκρεμότητες.Εάν όμως η διαφορά προστίμου ήταν μεγάλη και αυτός επέμενε να τακτοποιηθεί σαν άρτιο & οικοδομήσιμο χωρίς τοπογραφικό,θα έμπαινα σε σοβαρό δίλλημα.

 

Καμιά άλλη γνώμη επί του θέματος?

 

 

 

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Το παράρτημα είναι στην φιλοσοφία της εγκυκλίου 13. Πολύ καλύτερα που ενσωματώθηκε στο Νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.