Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Καλησπερα.το θεμα ειχε συζητηθει λιγο και στον 4014 αλλα ακομα δεν εχω δει καμια οδηγια πως θα λειτουργουμε.θα ηθελα την βοηθεια σας μηπως βρουμε ακρη στο τουνελ μονοι μας.

εχω ισογειο προ του 1955 στο οποιο το 1980 εγινε προσθηκη καθ υψος και ανοιχτηκε στο ισογειο τρυπα για να συνενωθει με τον πανω οροφο και να γινει μεζονετα.

Καταρχην θεωρειτε οτι εχει Ο.Α.?(στο αντιστοιχο ερωτημα στο 4014 ειδα οτι οι περισσοτεροι πηγαιναν στο οτι εχει.)και επειτα η τροποποιηση που εγινε στο ισογειο(δημιουργια οπης για να ενωθει με το πανω) δημιουργει θεμα τακτοποιησης και στον κατω οροφο η οχι?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο (ή τμήμα του) που μπορεί να αποδειχτεί ότι προϋφίστατο προ 55 το εντάσεις στις διατάξεις τακτοποίησης ως προ 55 και τον πρώτο όροφο το εντάσεις ως κατασκευασμένο το 80 (αφού φυσικά μπορεί να αποδειχτεί).

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ειναι αν μια παραβαση της κατηγοριας 3 μπορει να "πεταξει εξω" καποιον ο οποιος ειναι στην Κατηγορια 2...........

Πχ. Αλλαγη χρησης το 1965 (=κατηγορια2)   +  1 παραβαση κατηγοριας 3 για την οποια δεν μπορω να αποδειξω οτι ειναι κι'αυτο προ του 1983...

 

(συμφωνα με την Εγκυκλιο 3, αρθ.9, σημειο 28:   Αν υπαρχουν και αλλες αυθαιρετες κατασκευες ή αλλαγες χρησης οι οποιες εγιναν μετα το 1983, τοτε δεν μπορω πλεον να υπαχθω στην κατηγορια2).

 

Οι αυθαιρεσιες της Κατηγοριας 3 θεωρουνται "αυθαιρετες κατασκευες"?  Αν ναι, τοτε θελουν κι'αυτες αποδεικτικο παλαιοτητας... (ετσι το καταλαβαινω εγω)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

(συμφωνα με την Εγκυκλιο 3, αρθ.9, σημειο 28:   Αν υπαρχουν και αλλες αυθαιρετες κατασκευες ή αλλαγες χρησης οι οποιες εγιναν μετα το 1983, τοτε δεν μπορω πλεον να υπαχθω στην κατηγορια2).

 

την ίδια απορία έχω και εγώ

αλλά τείνω στην εξής ερμηνεία:

αυθαίρετη κατασκευή=αυθαίρετο κτίσμα ή αυθ αλλαγή κτίσματος και ΟΧΙ αυθαίρετη εργασία (της κατηγ 3) στο προς δήλωση αυθ κτίσμα 

Εξάλλου οι αυθ εργασίες όπως αυτές της κατ 3 δηλώνονται ελεύθερα και μπορούν να συνυπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες δηλ και στη κατ 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Η κατηγορία 3 είναι εντελώς ανεξάρτητη κατηγορία, μπορεί να συνυπάρχει με όλες και το μόνο που χρειάζεται είναι να μπορεί να αποδειχθεί ότι οι μικροπαραβάσεις προϋφίστανται της 28/7/2011.

Σε αυτές δεν υπάρχει και χρονικός περιορισμός ένταξης στον νόμο. 

 

Η απορία μου είναι αν έχεις πολλά είδη μικροπαραβάσεων στο ακίνητο, πχ bbq, πέργκολα και μικρή αποθήκη, πάλι το πρόστιμο είναι 500 € ή 500 € χρεώνεται το κάθε είδος ξεχωριστά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.