Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Παιδιά κάτι σύντομο για τα φύλλα καταγραφής :

 

  • Στο πεδίο "ΣΥΝΟΛΟ Υ.Δ. ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ" αθροίζονται από τα διάφορα φύλλα καταγραφής τα τετραγωνικά αυθαιρεσίας, ανεξαρτήτου του είδους αυθαιρεσίας . Βάσει του τελικού αριθμού τετραγωνικών μέτρων που θα αναγράφονται σε αυτό το κουτάκι προκύπτει και το τελικό παράβολο ?

 

  • Αν έχουν καταγραφεί διάφορες αυθαιρεσίες και έχει προκύψει π.χ. στο ΣΥΝΟΛΟ Υ.Δ. ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ  = 80 m2 (από τα διάφορα φύλλα καταγραφής). Aν βάλουμε άλλο ένα φύλλο καταγραφής με μία αυθαιρεσία που είναι κατηγορίας 3 και έχει επιφάνεια 30 m2 . Πρέπει να βάλουμε m2  Υ.Δ. ? Αν βάλουμε , μπορεί να μην αλλάζει το συνολικό πρόστιμο (αφού στην κατηγορία 3 δεν παίζει ρόλο η επιφάνεια αυθαιρεσίας), αλλάζει όμως το " ΣΥΝΟΛΟ Υ.Δ. ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ" και γίνεται 110 m2. Θα μας οδηγήσει σε μεγαλύτερο παράβολο, αφού είναι πλέον 110 m2 > 100 m2 , σε σχέση με πριν που θα ήταν 80 < 100 m2 ?
Link to comment
Share on other sites

για τον 4178 όλοι είναι χώροι κύριας χρήσης με χώρους σε υπόγεια στάθμη και τα πατάρια και οι σοφίτες να λαμβάνουν μειωτικό συντελεστή 0.50.

Ναι το παράβολο θα υπολογιστεί με βάση το σύνολο των επιφανειών υπέρβασης δόμησης με βάση την παρ. 10  του άρθρου 11  εξαρτώμενο και από το αν έχεις κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Στη κατηγορία 3 δεν μπορείς να βάλεις καμία άλλη αυθαιρεσία εκτός από αυτές που περιγράφονται στην λίστα αυθαιρεσιών της εν λόγω κατηγορίας. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Pavlo 33 . Απλά στο 2ο ερώτημα, αν έχουμε αυθαιρεσίες καταγεγραμμένες σε ένα οικόπεδο (χωρίς οικοδομική άδεια) : π.χ. μία αυθαίρετη αποθήκη 30 m2 (κατηγορία 5) και σε άλλο σημείο του οικοπέδου μία αυθαίρετη δεξαμενή ομβρίων επιφάνειας 25 m2 (κατηγορία 3). Καταγράφεται η αποθήκη με υπέρβαση δόμησης 30 m2 (στο κουτάκι Υ.Δ. κυρίων χώρων) και κατηγορία 5 και σε άλλο φύλλο καταγραφής η δεξαμενή που είναι κατηγορία 3. Στη δεξαμενή συμπληρώνω την επιφάνειά της (25 m2) στο κουτάκι Υ.Δ. κυρίων χώρων ? Άμα το συμπληρώσω η συνολική επιφάνεια Υ.Δ. ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ θα γίνει 55 m2 και το παράβολο 1000 ευρώ. Άυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση ή για την δεξαμενή που είναι κατηγορία 3 δεν συμπληρώνουμε τα τετραγωνικά της? Άρα στο κουτάκι Υ.Δ. ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ θα έχω πλέον 30 m2 , άρα παράβολο 500 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

τη δεξαμενή θα την αναφέρεις στην τεχνική έκθεση. 

Δεν συντελεί σε υπέρβαση δόμησης και προφανώς δεν θα βάλεις τα τετραγωνικά της σε κανένα πεδίο υπέρβασης δόμησης. 

Το παράβολο θα εξαχθεί από τα τετραγωνικά της υπέρβασης και μόνο. Στη προκειμένη περίπτωση από τα 30 τ.μ της αποθήκης.

Επίσης κάτι ακόμη

Εξέτασε μήπως η αποθήκη είναι πριν το 83 για να δηλωθεί ως κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Εάν στην ΚΑΤ.3 βάλουμε νούμερο στους ΚΧ ή στους ΒΧ, δεν σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό το πράγμα με τις ψευδείς άδειες σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα,έχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα.3 περιπτώσεις είχα ως τώρα,τις 2 αφού ενημέρωσα τους πελάτες δεν τις ξανάδα,η τρίτη "έσκασε" πριν λίγες μέρες και μου φαίνεται οτι ούτε αυτήν θα την ξαναδώ.Μπορεί να έχω όμως μια κρυφή πιθανότητα,για να δούμε...:

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο προ της 24-4-77 (αποδεδειγμένα) εκδόθηκε Άδεια ώς άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση που απέχει λιγότερο από 500m από οικισμό πρό του '23, σύμφωνα με την παρ 2α του ΠΔ 31-5-1985 ΦΕΚ 270Δ περί εκτός σχεδίου.Ο "προ του 23" βρισκόταν εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων,συγκεκριμένα ο κάτω των 2000 κατοίκων οικισμός αποτελείται από 3 ανεξάρτητους θύλακες,με συνεκτικά κομμάτια σε κάθε θύλακα.Πάω εγώ σήμερα να κάνω το τοπογραφικό για την τακτοποίηση (αφού είναι εκτός και θα δώσω βεβαίωση) και ανακαλύπτω τα εξής:

1)Προ του '23 είναι μόνο το 1 συνεκτικό κομμάτι (ας πούμε το Νο1 συνεκτικό) που ανήκει στον Νο1 θύλακα.Τα άλλα 2 συνεκτικά κομμάτια (Νο2 και Νο3) των υπολοίπων 2 θυλάκων του οικισμου κάτω των 2000,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ του 1923 με κάποιο επίσημο έγγραφο,μόνο με ανυπόγραφο σκαρίφημα του κ..λου το οποίο φυσικά και δεν αναγνωρίζει ΣΗΜΕΡΑ η ΥΔΟΜ (ρώτησα πολύ φίλο εντός υπηρεσίας)
2)Στην άδεια το γήπεδο είχε δειχτεί οτι απέχει<500m από τον θύλακα Νο2 (!!!!!!),ο οποίος όπως προανέφερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ 1923,και όμως η άδεια βγήκε!!!!!!
3)Και τώρα το κερασάκι αγαπητοί φίλοι.Στην πραγματικότητα το γήπεδο βρίσκεται δίπλα στον θύλακα Νο3 (ΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!),ο οποίος επαναλαμβάνω οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΣ του 1923.Εξυπακούεται οτι το γήπεδο απέχει >>500m από τον θύλακα Νο1,οπότε και θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω εντός ζώνης.

Η ιδέα είναι η εξής:Αν μπορούσα να αποδείξω οτι το 1989 που βγήκε η άδεια,παρόλο που το τοπογραφικό του 1982 την έλεγε ψευδώς εντός ζώνης,στην πραγματικότητα το γήπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο με άλλη παρέκκλιση (2βγγ ώς προυφιστάμενο του 1978 και έχων πρόσωπο σε Κοινοτική οδό 25m και βάθος 40m),νομίζω οτι δεν θα ήμουν υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω την επιλογή "χωρίς άδεια",γιατί το οικόπεδο ΕΙΝΑΙ και ΗΤΑΝ άρτιο και οικοδομήσιμο το 1989 που βγήκε η άδεια "απλώς" είχε χρησιμοποιήσει λάθος παρέκκλιση!!!!!!

Το θέμα βέβαια είναι πως παίρνω την παρέκκλιση,αφού στους τίτλους ιδιοκτησίας (αποδοχή κληρονομιάς του 1986,στην οποία χρησιμοποιήθηκε το τοπογραφικό του 1982 που χαρακτήριζε την δρόμο σαν "αγροτικό", ο δρόμος φυσικά αναφέρεται σαν αγροτικός.Νομίζω όμως οτι μπορώ εφόσον έχω το χρονικό "παράθυρο" μεταξύ 1982-1989.
Θα αναζητήσω πράξη χαρακτηρισμού του δρόμου,αν είμαι τυχερός και είναι ή χαρακτηριστεί σαν Κοινοτικός προ του 1985 όλα καλά και νομίζω μπορώ να προχωρήσω "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" και να μην είναι το πρόστιμο αστρονομικό...

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη,την περίπτωση την περιέγραψα γιατί είμαι σε φάση που βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο,τραβάω το μαλλιά μου και σπάω το κεφάλι μου για να μη χάσω ακόμα μια δουλειά επειδή δε θέλω να "αρμενίζω στραβά", όμως επειδή παραπάει η ιστορία,είπα ΣΤΑ @@ ΜΟΥ,έβαλα τα γέλια με τις λαμογιές του παρελθόντος και θέλησα να το μοιραστώ για να ευθυμήσουμε παρέα...  8-)  8-)  8-) 

Y.Γ Αξιοσημείωτο οτι ο πελάτης πραγματικά έπεσε από τα σύννεφα όταν τον ενημέρωσα προχτές,δεν είχε ιδέα και τον πιστεύω.Το είδαμε και αυτό... (αυτός και αν τραβάει τα μαλλιά του και επειδή τυγχάνει να έχει και γιο δικηγόρο,θα το τραβήξει μακριά με το λάθος τοπογραφικό αν δεν τον ξελασπώσω)


 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τι κάνουμε σε περίπτωση που όπως λέει το παράρτημα Α, ενω υπάρχει οικοδομική άδεια, έχουμε κατάτμηση του αρχικού οικοπέδου?

 

Εξετάζουμε την περίπτωση σαν να μην υπάρχει καθόλου ο.α οπότε δεν τικάρουμε καθόλου παραβίαση πλάγιων αποστάσεων κτλ?

 

Θεωρείται όλο το κτίσμα αυθαίρετο? Υπάρχει καμιά επίσημη απάντηση?

 

Στη δική μου περίπτωση έχουμε κ μετακίνηση του κτιρίου κατά 30 πόντους προς το πλάγιο όριο με αποτέλεσμα την παραβίαση του Δ της Ο.Α. ακόμα κ στο νόμιμο βασει Ο.Α. κτίριο.

 

Γνώμες ή επίσημες απαντήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μπαίνει χωρίς ΟΑ και όλο (προφανώς) αυθαίρετο.....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Σε παρακαλώ

Κάνε μας ένα εχελάκι  (αφού πρώτα ελέγξεις αν είναι σωστό το παρακάτω)

Ώστε να το  παίρνω στο archicad απευθείας και να το βάζω στο δ.δ

 

Τρόπος υπολογισμού ποσοστών υπέρβασης για τη κατάταξη σε κατηγορία 4 ή 5

 

Α. Στις Οριζόντιες ή κάθετες συνιδιοκτησίες

1.    Συνολική δόμηση όλου του οικοπέδου (βάσει οικ άδειας)=Α

2.    Ποσοστό συν/σίας επί τις % (από τον πίνακα αναλογισμού) =Β (π.χ 4.5%)

3.    Δόμηση που αντιστοιχεί στην συγκεκριμένη  Ο.Ι ή Κ.Ι=

=Α*Β/100= Γ

4.    Εμβαδό υπέρβασης (διαφορά τ.μ Ο.Α & πραγμ κατάστασης)= Δ

5.    Ποσοστό υπέρβασης για κατάταξη σε κατ 4 ή 5=

Δ/Γ= Ε%

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Αν Ε>40%  κατ 5

Αν Ε<40% κατ 4 (αν και Π.Κ<40% και Υ.Υ<20%)

 

Σε ευχαριστώ  προκαταβολικά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ....ξύνεις πληγές;;;;

Απλά πραγματάκια, σε ένα πρόχειρο χαρτάκι, με ένα καλοξυσμένο μολυβάκι, ο καθένας μόνος του, συμβουλευόμενος το .....Θεό και τη ....συνείδησή του, χαράσσοντας τη βασική στρατηγική του, επιλέγοντας το τι ακριβώς θ' ακολουθήσει μεταξύ του νόμου και της εγκυκλίου και τέλος....

Aφού δεν μας υποχρεώνει κανένας να δείξουμε τους υπολογισμούς που κάνουμε για την κατάταξη του ακινήτου σε κατηγορία πάνω στα σχέδια;;;;;

Η στρατηγική marketing επιβάλλει "όσα λιγότερα λες ή δείχνεις, τόσο καλύτερα"!!!

Έλεγχο στη φάση αυτή δεν πρόκειται να κάνει κανένας, διότι κανένας δεν είναι εξουσιοδοτημένος!!!!

Μόνο ο ελεγκτής δόμησης, αν κι όταν χρειαστεί να αγοράσει ο ιδιοκτήτης συντελεστή δόμησης από την τράπεζα γης και μόνο στα της κατηγορίας 5.

Ούτε κατά την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου δεν πρόκειται να γίνει έλεγχος αυτών των δεδομένων!

Άσε που κι εγώ επιμένω κι ακολουθώ το νόμο, αδιαφορώντας για τα "νομοθετήματα" που επιχειρεί η εγκύκλιος 3 και πιστεύω ακράδαντα ότι, θα τα αποσύρουν ή θα έλθουν με άλλη νομοθετική ρύθμιση (διόρθωση - συμπλήρωση μέσω ψήφισης από τη Βουλή) ή κάτι άλλο αρκετά πιό ευνοϊκό θα μηχανευτούν στο απώτερο μέλλον (π.χ. ξεχάστε τα υπόλοιπα και ασχοληθείτε μόνο με τη δόμηση κ.λπ.)......

 

P.S.

Αφού οι ...μάγκες του ΤΕΕ σε αφήνουν ακίνητο π.χ. με υπέρβαση δόμησης 49% (δηλαδή >40%) να το εντάξεις σε κατηγορία 4!!!!!! Ψηφίστε τους!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.