Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατοικία στα Μέγαρα διεκδικεί το Ευρωπαικό βραβείο Σύγχρονης Αρχιτεκτονικής


Engineer

Recommended Posts

Υπαλληλος στο γραφειο των TAN εισαι?

 

Περα απο το κραξιμο μερικων, εμενα μ' αρεσει η αρχιτεκτονικη τους, με καποιες ενστασεις.

 

Αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι:

1. Για ποιο λογο δεν κανουν το site τους πιο ευκολο στην πλοηγηση.

2. Αυτη η "τεταμενης αρχιτεκτονικης νημιωση", τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι λάτρης της μοντέρνας-σύγχρονης αρχιτεκτονικής ή αρχιτεκτονικής των ημερών μας, πείτε την όπως θέλετε. Η εικόνα αυτού του κτιρίου δεν μου αρέσει. Βέβαια δεν έχω και τις γνώσεις για να κρίνω γιατί δεν είμαι αρχιτέκτονας, λέω απλά τι μ' αρέσει και τι όχι. Για να πήρε το βραβείο κάτι θα ξέρουν αυτοί που εξέτασαν και έκριναν το έργο άξιο να βραβευτεί.

Link to comment
Share on other sites

@akius, Ο τσίπρας πού κολλάει τώρα;

Βέβαια αν είσαι εμμονικός σαχλαμάρας, μπορείς και το κολλάς παντού!!! :mrgreen:

 

 

μην χάνεις την ψυχραιμία σου και μιλάς έτσι....ξέρω είναι ΠΙΚΡΑ (το μεσημέρι παρηγορούσα 2 κολλητούς από το 3% του συριζα)  παυλόπουλος  και ρύθμιση χρεών και κάτι άλλα που για μένα είναι πταίσματα   αλλά  έτσι είναι η εξουσία....

 

ο αλεξης είναι μηχανικός (στον τίτλο) επομένως σε όλα μπορεί να είναι ως σημείο αναφοράς....ο ροκ  σουπερ σταρ μηχανικός 8-)

και επειδή κατηγορείς συναδέλφους  ότι τα μηδένισαν όλα,,,,,σου λέω ότι μάθανε από τον αλέξη που τόσο καιρό τα μηδένιζε όλα για να μάθουμε ότι όταν έλεγε ΜΗΔΕΝ εννοούσε 60-70%......μην κάνεις εύκολη κριτική.....

 

οι συνάδελφοι είπαν και γιατί ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ......μπήκαν κάποια κριτήρια και εξηγήσεις.....δεν ήταν στείρα

 

 

εμμονικοί είναι όσοι τα βλέπουν όλα 100% σωστά σε κάθε κυβέρνηση και όσο και αν δεν θέλουν να το παραδεχθούν είναι ΟΠΑΔΟΙ και όχι φίλαθλοι....

 

προσωπικά είμαι εμμονικός με το να παρηγορώ.... :mrgreen:

 

 

στο αφιερώνω......κακίες δεν κρατώ......και κερνάω καφέ την άλλη βδομάδα.......ανοίγουν οι δουλειές με τη ρύθμιση χρεών

Edited by akius
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[off topic-on]

Καλά κρασιά, ούτε που έχεις καταλάβει τι παίζει με τον ΠτΔ.

Ήταν από την αρχή δεδομένο ότι θα πρότεινε πρόεδρο από τη δεξιά και ξέρεις γιατί;

Επειδή ήθελε να τελειώνει στα γρήγορα ώστε να μπορεί να νομοθετήσει, διότι χωρίς πρόεδρο δε θα μπορούσε να ψηφίσει νόμους.

Καλοί οι συμβολισμοί, αλλά αν χρειαζόταν καμιά 15αριά μέρες για να εκλεγεί ο ΠτΔ, αυτό θα γύρναγε εις βάρος του.

 

Έτσι τώρα θα φέρει αύριο τον νόμο για τα "κόκκινα" δάνεια, ο οποίος ξηλώνει ένα από τα προαπαιτούμενα του mail Χαρδούβελη.

 

Υπάρχουν και κάποια άλλα ωραία side effects, που δεν είναι επί του θέματος.

 

Πάντως είναι ωραίο να ξέρεις ότι υπάρχει ένας ώμος να κλάψεις άμα χρειαστεί. Θα σε γνωρίσω σε κάτι φίλους ποταμίσιους, πασόκους και νδκράτες.

 

Παρηγορήτρα μου εσύ!!! :mrgreen:

[off topic-off]

 

Η απαξίωση που έπαιξε για το κτίσμα, κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ ατεκμηρίωτη, με μόνο στοιχείο τρεις φωτογραφίες και χωρίς να έχουμε εικόνα των αρχιτεκτονικών σχεδίων και της γενικής φιλοσοφίας σχεδιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς ίσως η κατοικία δεν θα πρέπει να αλληλεπιδρά

με οποιονδήποτε τρόπο με το περιβάλλον.

Φαντάζονται "το σπίτι"

ως ένα περιβάλλον

περισσότερο προφύλαξης από τα στοιχεία της φύσης

παρά συμβίωσης με αυτά.

 

Μου αρέσει πολύ που η συγκεκριμένη λύση ενωματώνει στις καθημερινές λειτουργίες της κατοικίας

το περιβάλλον χώρο ως στοιχείο μετάβασης.

Τι το φυσικότερο όταν μιλάμε για μια ισόγεια μονοκατοικία σε περιβάλλον με μεσογειακό κλίμα.

 

Για θυμηθείτε πως ήταν διαμορφωμένες οι πόλεις μας πριν την εισβολή της "οριζόντιας ιδιοκτησίας":

Μονώροφα και δυώροφα κτίσματα ανεπτυγμένα γύρω από εσωτερικές αυλές.

Η αυλή ήταν τμήμα του κτιριολογικού προγράμματος επιτελόντας διάφορους ρόλους.

Εισερχόταν στο κτίριο και συνδιαλεγόταν με αυτό

όπως με παρόμοιο τρόπο συνδιαλάσεται με την κατοικία που βλέπουμε.

 

Ας μην μεταφέρουμε τα κακώς κείμενα του διαμερίσματος μιας πολυκατοικίας

σε μια ισόγεια εξοχική κατοικία.

 

Κατά τα λοιπά

δεν είναι υποχρεωτικό να κρύψουμε το δομικό υλικό του 20 αιώνα (το μπετόν)

πίσω από επιχρίσματα και χρωματισμούς σαν να ντρεπόμαστε που είναι αυτός ο Φ.Ο.

Ας επιτρέψουμε του κτιρίου, με την αδρότητα της επιφάνειάς του, να αναδείξει τον Φ.Ο. ως την χαρακτηριστική ταυτότητα του έργου. 

Ακόμα δεν θαυμάζουμε κτίρια παρελθόντων αιώνων που τα δομικά συστατικά της φέρουσας τοιχοποιίας (οι λίθοι με το αρμολόγημά τους) δεν κρύφτηκαν πίσω από τον μανδύα του επιχρίσματος?...

Δυστυχώς όμως ο μηχανικός του έργου δεν έδωσε την ίδια σπουδή κατά την κατασκευή και μάλιστα σε μια περιοχή που ίσως να ανήκει και σε κατηγορία έκθεσης XS1 (κοντά στα Μέγαρα). 

Edited by Brasco
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με πήρε ο στατικός του έργου και μου εξήγησε

 

Το σκυρόδεμα είναι C35/45 βάσει ΕΝ 206-1

Είναι τύπου sandwich με θερμομονωτικό πρόσθετο πάχους 1 εκ

Εχει βαφτεί με ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2 διάφανη βαφή

Η εξωτερική όψη προσομοιώνει φυσική γήρανση 

 

Αρα από πλευράς ανθεκτικότητας και ποιότητας είναι βάσει το καλύτερων προδιαγραφών.  

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.