Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρα μέσα στην ιδιοκτησία μου


nikoscooper

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω διάφορα προβλήματα σχετικά με παράθυρα μέσα στην ιδιοκτησία μου. Τα παράθυρα μου ανέφεραν στην πολεοδομία οτι είναι τακτοποιημένα με τον νόμο του 4011.

 

Από ότι γνωρίζω ο νόμος 4011 είναι ασαφής με το συγκεκριμενο θέμα των κουφωματων. Παρακαλω την βοηθεια σας

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να βοηθήσουμε κύριε; δεν κάνετε καν τον κόπο να διαβάσετε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ  και υστερα δεν μας γράφετε και αναλυτικά το πρόβλημα. Καλυτερα αναζητήστε τη βοήθεια κάποιου μηχανικού της περιοχής σας όπου θα έχει πλήρη εικόνα της υπόθεσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβως είναι το πρόβλημα με τα παράθυρα;

Έχουν κατασκευαστεί αυθαίρετα επιπλέον ανοίγματα που δεν υπήρχαν στην οικοδομική άδεια;

Όταν λέτε ότι σας ενημέρωσε η πολεοδομία ότι είναι τακτοποιημένα:

1.Η πολεοδομία δεν έλεγχει το σύστημα των αυθαιρέτων.

2.Εσείς δεν είστε ο ιδιοκτήτης; Αν δεν κάνατε εσείς την τακτοποίηση τότε ποιος την έκανε;

3.Ποιόν νόμο αυθαιρέτων επικαλείστε και σε ποιό σημείο του υπάρχει η ασάφεια στο θέμα των κουφωμάτων; Διότι 4011 δεν υπάρχει. Υπάρχουν 4014/2011 , 4178/2013 και 4495/2017.

Εσείς τι θέλετε να κάνετε σήμερα; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

πρόκειται για ένα πετρόσπιτο σπίτι στο οποίο έχουν τοποθετηθεί κοντά στο έτος 2000 καινούργια αλουμίνια, η δική μου αυλή συνορεύει με την οικία αυτή δηλαδή στο  δεν υπάρχει κάποια μάντρα που να χωρίζει τα δύο ακίνητα, για να γίνω πιο συγκεκριμένος αντί για μάντρα υπάρχει ο τοίχος του σπιτιού αυτού συνεπάγεται δεν υφίσταται το όριο των 2 μέτρων,

 μετά την καταγγελία μου στην πολεοδομία όπου κατέθεσα και φωτογραφίες, η πολεοδομία με ενημέρωσε ότι τα παράθυρα έχουν τακτοποιηθεί με τον νόμο  4014/2011.

 

επειδή η γειτόνισσα μου δημιουργεί συνεχώς προβλήματα σε εμένα καθώς και σε όποιον επισκέπτεται την οικίαν μου θα ήθελα να με ενημερώσετε τι ενέργειες θα μπορούσα να κάνω για να κλείσει τα παράθυρα που έχει ανοίξει μέσα στην αυλή μου, θα ήθελα να επαναλάβω ότι η πολεοδομία μου ανέφερε ότι τα έχει τακτοποιήσει με τον νόμο 4014/2011,

Link to comment
Share on other sites

1) Αν κατάλαβα καλά ισχύει αυτό στο παρακάτω σχήμα. Σωστά ?

2) Αν ναι, δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το δικό σας οικόπεδο-σπίτι. Ποιό είναι ?

3) Καθώς επίσης απαντήστε και στο 2ο ερώτημα και στο τελευταίο της Δανάης.

post-2272-0-45180700-1517335210.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση παράθυρο στο σύνορο το οποίο τακτοποιήθηκε ή και πιθανώς νομιμοποιήθηκε ώς υαλότουβλο για αυτό έχει άποψη η ΥΔΟΜ επί του θέματος.

Πρακτικά εφόσον είναι ενταγμένο σε νόμο αυθαιρέτων έχει πάρει παράταση ζωής είτε 30 χρόνια (κατ 5) είτε εσαεί (κατ 4 1 λοιπή σε ακίνητο με ο.α) κλπ.

Εφόσον συνορεύεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κατασκευάσεις μάντρα η τοίχο επικάλυψης στο σύνορο τετοιον ώστε να καλύψει το παράθυρο...Τώρα αν είναι σε κάνα δεύτερο

όροφο είναι πρακτικώς αδύνατον αλλά για ύψος κάτω από 2,50μ είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης....Το εχω κάνει το δευτερο με τοίχο επικάλυψης σε ισόγειο για αντίστοιχη περίπτωση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μια και προκειται  για "διαφορές μεταξυ γειτονων"

 

[ και υπο την αοριστη αναφορα καποιων περιστατικων]

 

ο μηχανικος σου θα δει τι "τακτοποιησαν" και θα παρει αντιγραφα των σχετικων εγγράφων...

 

για τα  περαιτερω θα μιλησεις με δικηγορο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος που εχει καταλάβει ποιο ειναι το σπιτι του, με βαση το σχεδιακι που ανεβασα, γιατί μαλλον εγω μονο δεν εχω καταλάβει ποια ειναι η ιδιοκτησια του.

Ετσι απλά να μάθω.

 

Send from Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα στο 1 μενει απο το σχημα που ανεβασες και ο 2 εχει παράθυρο στο σύνορο...Πολλες οι αντιστοιχες περιπτωσεις που θα δημιουργηθούν και στο μέλλον...με μπαλκονια σε δ κλπ κλπ...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.