Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα

θελω καποια διευκρινιση για το προγραμμα. μετα απο  αιτηση  τελη Μαιου πηραμε THN προεγκριση για αλλαγη κουφωματων ( ξυλινα σε PVC). επειδη η τραπεζα μου ζητησε να καταθεσω μαζι με την ενεργειακη επιθεωρηση και την προσφορα απο κατασκευαστη , ισχυει οτι το προγραμμα επιδοτει μεχρι 280 ευρώ/τμ. ειναι δυνατον μονο αυτο το ποσο. μια προχειρη προσφορα που εχω παρει για εξωτερικη πορτα PVC ( 2χ1) ειναι περιπου 1300 ευρο . πρεπει να κοιταξω αναλογα τα τετραγωνικα εαν με καλυπτει το προγραμμα και αντιστοιχα για τα  ανοιγομενα παραθυρα. που μπορω να διαβασω για τις τιμές που επιδοτεί το πρόγραμμα?

Επιπλεον πρεπει στην προσφορα να φαινεται και ο ΦΠΑ καθαρα ή εαν γραφει τιμη περαν φπα ειναι δεκτο.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς πολύ απλά να προσπαθήσεις να βάλεις κάτι πιο φτηνό. Εξάλλου το προγράμμα σου επιδοτεί ένα ποσό για τις επεμβάσεις σου. Δε σημαίνει πώς ότι επέμβαση κάνεις θα πρέπει να την κανείς τσάμπα επειδή την επιδοτεί το προγράμμα. Θα πρέπει να βάλεις και κάτι από τη τσέπη σου, ειδικά στην περίπτωση ακριβών κουφωμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Για τις λεπτομέρειες του προγράμματος μπορεί να σε ενημερώσει ο εν. επιθ., ή αν θέλεις τις βλέπεις (αναλυτικότατα) στο εξοικονόμηση κατ' οίκον...

Οι τιμές (μονάδος ή κατ' αποκοπή) περιλαμβάνουν το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη η τραπεζα μου ζητησε να καταθεσω μαζι με την ενεργειακη επιθεωρηση και την προσφορα απο κατασκευαστη ....

Απ' όσο γνωρίζω η προσκόμιση της "προσφοράς" είναι προαιρετική.....

Εχει αλλάξει κάτι ????......

Αυτό που εξετάζεται είναι το παράρτημα VII......

Link to comment
Share on other sites

"Ξύπνησαν" απότομα οι τράπεζες και εκταμιεύουν υποχρεωτικές προκαταβολές, προκειμένου να αρπάξουν ότι extra τόκους μπορούν.

Αυτός είναι ο λόγος που ζητούν τις προσφορές.

Μάλιστα, εκτός από τα προτιμολόγια ζητούν και ΥΔ με τον ΙΒΑΝ των προμηθευτών.

Για αυτό προτείνω (σε όποιον μπορώ) την καθυστέρηση της υπογραφής της σύμβασης,

και παράλληλα εκτέλεση των εργασιών και αμέσως μετά σύμβαση - κατάθεση δικαιολογητικών (Β' επιθεώρηση κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δόσει λογιαριασμούς προμηθευτών.... θα τους δόσω την τελευταία στιγμή. Μπήκα πάντως β' φάση χωρίς αυτούς, και από προσφορές έδωσα φωτοτυπίες, εφόσον δεν είναι απαραίτητες να δώσεις τις πρωτότυπες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Εύβοια (και μεριικά στην Αττική)  πάντως από τότε που έγινε προαιρετική η προσκόμιση της προσφοράς (το γράφει και στο Παράρτημα Ι-Α, σελ. 3 το "12" της λίστας των δικαιολογητικών.....) δεν μου έχουν ξαναζητήσει και έχω κάνει αρκετά "εξοικονομώ" και σε όλες τις συνεργαζόμενες τράπεζες......

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια διευκρινιση. διαβασα τον οδηγο και ειδα οτι και για τις εξωτερικες πορτες το ποσο ειναι 280 ευρο ανα τ.μ, οποτε σε μια εξωπορτα 2μετρα χ 1 μετρο η επιδοτηση θα ειναι 280χ2=560 ευρο , Εαν αγορασω μια πορτα  που κανει 800 ευρο, την διαφορα θα την βαλω εγω 800-560=240 ευρο ?

εαν η επιδοτηση ειναι στην 1η κατηγορια , δηλαδη 30&% συμμετοχη του ωφειλομενου τι ποσο θα πληρωσει? μονο τα 240 ευρο 'η  επιπλεον και απο τα 560 το 30%,

 υπαρχει καμμια περιπτωση ( ειδικα για πορτα) που δεν μπορω να βαλω επιδοτηση για σκιαση , να κανω κατι αλλο για να ανεβασω το ποσο της επιδοτησης?

ευχαριστω

Edited by Mechanical2010
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί "διαφώνησα έντονα" με το real estate της τράπεζας του λιμανιού για το ίδιο θέμα της "προαιρετικότητας" των προσφορών ...

Όταν μάλιστα άκουσα και κάποια γελοία σχόλια από την υπάλληλο για τον τρόπο ανάλυσης του σεναρίου του ΠΕΑ, εκτός του ότι με άκουσαν όλοι οι παρευρισκόμενοι να ζητώ τα στοιχεία της για να συνεχίσω στις νόμιμες ενέργειες (προσβολή φήμης κλπ.), μου απάντησε ότι της ήρθαν τα σχόλια με fax, που δεν το έχει τώρα κλπ.

Κατάληξη ... βγαίνοντας από την τράπεζα ο πελάτης μου έδωσε συγχαρητήρια και χωρίσαμε με ραντεβού σε άλλη τράπεζα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.