Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Έχω αφήσει τελευταία το άθλημα (αυθαίρετα) κ να πω την αλήθεια έχω ηρεμήσει. Πείτε μου σας παρακαλώ μέχρι πότε πρέπει να ανεβούν στο σύστημα δικαιολογητικά, σχέδια, κλπ. για υπαγωγές που αφορούν στο Ν.4178 ή κ σε μεταφορές από τον Ν. 4014;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 8 της ΚΥΑ 27454/2631 (ΦΕΚ 3976/14-11-17), ισχύουν τα εξής:

  • Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4178/13 δύνανται να ολοκληρωθούν χωρίς να μεταφερθούν στον ν. 4495/17, εντός προθεσμίας δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/17. Το χρονικό αυτό διάστημα, το σύστημα θα είναι σε πλήρη λειτουργία υπό τις προϋποθέσεις του ν. 4178/13, προκειμένου να υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής στον ν.4178/13.
  • Δηλώσεις υπαγωγής στον ν.4178/13 για τις οποίες δεν υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά, συμπεριλαμβανομένης τυχόν Μελέτης στατικής επάρκειας και Τεχνικής έκθεσης ΗΜ, και δεν οριστικοποιηθούν, εντός δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/17, θα πρέπει να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17.
  • Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4014/11, περαιωμένες και μη, δύναται να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17 εντός της ανωτέρω προθεσμίας. Η μεταφορά γίνεται αρχικά στον ν. 4178/13, με υποχρέωση μεταφοράς στον ν. 4495/17.
    Από την έναρξη ισχύος της ΚΥΑ (14-11-2017), δεν γίνονται πλέον δεκτές πληρωμές που πραγματοποιούνται με κωδικούς δηλώσεων του ν. 4014/11.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω μια δήλωση στον 4014 όπου είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια και είναι σε οριστική υπαγωγή ύστερα από αίτημα στο ΤΕΕ ότι εκδόθηκε η άδεια και ανέβασα το έντυπο στο σύστημα. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα που ξεκαθαρίζω λίγο το τι ''χρωστάω'' στο σύστημα του ΤΕΕ στις διάφορες δηλώσεις, μου γράφει για τη συγκεκριμένη δήλωση υπολειπόμενα αρχεία 10 και φυσικά χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσω μετά από τόσο καιρό. Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται αυτή η μακακία....Ενω βάσει νομου σε τετοιες περιπτώσεις ανεβάζεις το έντυπο μόνο στην πράξη το σύστημα ζητάει

τα πάντα. Ανεβασε κατόψεις κλπ από την άδεια +ΥΔ ιδιοκτήτη κλπ και εισαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου δίνει τη δυνατότητα το σύστημα να ανεβάσω κάτι γιατί είναι στη πλατφόρμα του 4014 και έχουν απενεργοποιηθεί τα πάντα. Ίσως να μπορώ να ανεβάσω μόνο αν κάνω μεταφορά σε 4178 και μετά σε 4495. Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν τα αρχεία από τη στιγμή που έχει γίνει νομιμοποίηση και όχι τακτοποίηση. Στην πλατφόρμα του 4014 είχα εκδώσει βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου και γράφει υπολειπόμενα αρχεία 9!!

Edited by Gschoinas
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 9:27 ΜΜ, akis73 said:

Σύμφωνα με το άρθρο 8 της ΚΥΑ 27454/2631 (ΦΕΚ 3976/14-11-17), ισχύουν τα εξής:

  • Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4178/13 δύνανται να ολοκληρωθούν χωρίς να μεταφερθούν στον ν. 4495/17, εντός προθεσμίας δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/17. Το χρονικό αυτό διάστημα, το σύστημα θα είναι σε πλήρη λειτουργία υπό τις προϋποθέσεις του ν. 4178/13, προκειμένου να υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής στον ν.4178/13.
  • Δηλώσεις υπαγωγής στον ν.4178/13 για τις οποίες δεν υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά, συμπεριλαμβανομένης τυχόν Μελέτης στατικής επάρκειας και Τεχνικής έκθεσης ΗΜ, και δεν οριστικοποιηθούν, εντός δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/17, θα πρέπει να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17.
  • Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4014/11, περαιωμένες και μη, δύναται να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17 εντός της ανωτέρω προθεσμίας. Η μεταφορά γίνεται αρχικά στον ν. 4178/13, με υποχρέωση μεταφοράς στον ν. 4495/17.
    Από την έναρξη ισχύος της ΚΥΑ (14-11-2017), δεν γίνονται πλέον δεκτές πληρωμές που πραγματοποιούνται με κωδικούς δηλώσεων του ν. 4014/11.

1) επομένως μεχρι 3/11/18 πρεπει να έχουν ανέβει τα παντα στον 4178;

2) ισχυε παντα αυτό για την Μ.Σ.Ε.; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τον τύπο του αρχείου που αφορά την υποβολή των κατόψεων/τομών/λοιπών σχεδίων που πραγματοποιεί ο μηχανικός.

Από τον 4014/11 σε ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ η προτεινόμενη μορφή αρχείου σύμφωνα με τον Πίνακα σελ. 2 (βλέπε συνημμένο) ήταν pdf.

Αυτό θα πει ότι αν κάποιος επιλέξει την υποβολή tiff θα είναι εξίσου συνεπής; Σωστά;

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

note20120601-2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες ανεβάζεις αρκεί να είναι σε μορφή που ανοίγει με ένα πρόγραμμα αγοράς. Προσωπικά ανεβάζω  pdf  όσα σχέδια

φτιαχνω εγώ στο acad, και jpg αν ανεβάσω φωτογραφίες από έντυπο-τοπογραφικό-αρχιτεκτονικά αδείας!

Και με tiff δεν εχεις απολύτως κανένα θέμα! Απλα εχω κόψει τα σκαναρίσματα γιατί και κοστίζουν και είναι και άσκοπα με τις κάμερες που 

διαθέτει ένα σύγχρονο μέσης τιμολογιακής κατηγορίας smartphone!!

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, laxanos said:

Απλα εχω κόψει τα σκαναρίσματα γιατί και κοστίζουν και είναι και άσκοπα με τις κάμερες που  διαθέτει ένα σύγχρονο μέσης τιμολογιακής κατηγορίας smartphone!!

 

Αν απλώς φωτογραφίζεις το σχέδιο δεν μπορείς να έχεις το σχέδιο στην αναγραφόμενη κλίμακα και φυσικά δεν μπορεί να εκτυπωθεί σε αυτή. Οπότε διατηρώ αμφιβολίες για την ορθότητα αυτής της κίνησης. Επιπλέον, στα σχέδια με βάση τα οποία γίνονται συμβολαιογραφικές πράξεις, δηλώνεται υπεύθυνα ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Ένα φωτογραφημένο σχέδιο αφού δεν είναι στην ίδια κλίμακα (αλλά σε μια τυχαία και μη προσδιορισμένη κλίμακα), πως είναι ταυτόσημο;

Αντιθέτως, ένα σχέδιο το οποίο, είτε εκτυπώθηκε σε εικονικό εκτυπωτη Pdf και εξήχθη ως αρχείο Pdf σε κλίμακα εκτύπωσης, είτε έχει σκαναριστει σε κλίμακα 1:1 (άρα περιλαμβάνει την αναγραφείσα επί σχεδίου κλίμακα) τη θεωρώ την πιο ορθή λύση. Ειδικά σε ψηφιακά σχέδια που σχεδιάζονται στο cad δεν υπάρχει κανένα κόστος αναπαραγωγής τους και διαχείρισης αυτών σε pdf αρχείο προκειμένου να αναρτηθεί στο σύστημα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.