Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Δεν έχει αλλάξει κάτι και ούτε μπορώ να εντοπίσω κάποια διαφορά από τις υπόλοιπες. Σε κάθε περίπτωση θα υποβάλλω το ερώτημα και στο helpdesk και  ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ

το helpdesk του ΥΠΕΚΑ εχω την εντυπωση οτι εχει κλεισει...

επισης καποιες φορες ενω δουλευες σε 4178 σε πετουσε σε 4014 και μπορει κατι που νομιζες οτι εκανες σε δηλωση να γραφοταν σε 4014, ξαναδες τις και διαβασε μηπως καποιο μετρο εχει αλλαξει...

μηπως δεν εχει αλλαξει καποιο ποσο απλως σου λεει τα ποσα που θα πρεπει να πληρωσεις τα οποια ηδη εχουν πληρωθει κα τα οποια στα ξαναδειχνει ο πινακας οταν πατας την αρχικη υπαγωγη να γινει υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Arche συνέβη αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Ομως εγώ το είδα τυχαία στο σύστημα την τελευταία ημέρα ισχύος του 4178 και πανικοβλήθηκα γιατί νόμισα ότι εκ νέου πρέπει να πληρωθούν παράβολα.

Μετά από λίγες μέρες εστειλα mail στο helpdesk του 4495 και την επόμενη ημέρα μου τηλεφώνησαν, με ενημέρωσαν και προχώρησα τις δηλώσεις σε υπαγωγή χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο ανταποδοσης, στον Ν4178 πηγαινε σε καποιον τριτο λογαριασμο του ΥΠΕΚΑ και απο εκει, θεωρητικα, θα πηγαινε στο ΤΕΕ.

Οπως γνωριζω, δεν εχει παρει χρηματα το ΤΕΕ, ή τουλαχιστον αυτα που επρεπε.

Αυτα τα γραφω για να δικαιολογησω το ΤΕΕ στην οποια καθυστερηση/υποστηριξη της πλατφορμας.

 

Τωρα πλεον με τον Ν4495, εχω την εντυπωση, οτι τα χρηματα πανε κατευθειαν σε λογαρισμο του ΤΕΕ.

Οποτε το ΤΕΕ δεν εχει καμια δικαιολογια....

 

Διασταυρωστε το...

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα βγεί το ΤΕΕ να χρωστάει κίολας και θα τα πληρώνουμε εμείς μέσω νέων εισφορών να το θυμηθείτε 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, μια ερώτηση.

 

Ανεβάζω τα αρχεία που απαιτούνται για μια δήλωση 4178 και έχω πρόβλημα με το ΔΕΔΟΤΑ και το τοπογραφικό αδείας. Ενώ απαιτούνται ως δικαιολογητικά και είναι "τικαρισμένα" στην στήλη με τα απαιτούμενα, δεν μου δίνεται η δυνατότητα να τα επιλέξω για να τα ανεβάσω, όπως βλέπετε και στην εικόνα.

 

Τί μπορεί να συμβαίνει?

 

post-65684-0-65737900-1517054824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ύπάρχει στην ομάδα έργου φυσικό πρόσωπο με το αντίστοιχο δικαίωμα.

Επειδή βλέπω στο προφίλ σου ότι δηλώνεις πολιτικός μηχανικός, μήπως η δήλωση γίνεται στο σύστημα εταιρίας?

Πρέπει να προσθέσεις και τον εαυτό σου ή κάποιο άλλο μέλος στην ομάδα έργου

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Η αλήθεια είναι οτι η δήλωση έγινε στον λογαριασμό της εταιρείας. Δεν γνώριζα οτι πρέπει να υπάρχει φυσικό πρόσωπο για να υπογράφει τα αντίστοιχα δικαιώματα. Η εταιρεία από μόνης της βέβαια έχει δικαίωμα να υπογράφει εργασίες πολιτικού μηχανικού, εκπρόσωπός της είμαι εγώ που είμαι πολιτικός μηχανικός. Επειδή λοιπόν την έχω και κλεισμένη σε οριστική υπαγωγή, πρέπει να ζητήσω να μου την πάνε σε υπαγωγή, για να προσθέσω και τον εαυτό μου στην δήλωση?

 

Και τί γίνεται με την αμοιβή μηχανικού, η οποία έχει κοπεί απόδειξη από την εταιρεία? Γίνεται να υπάρχει και άλλος μηχανικός στην δήλωση, χωρίς να έχει κόψει απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είναι οριστική πρέπει να ζητήσεις να στην ανοίξουν.

Δεν έχεις πρόβλημα με αποδείξεις εφόσον ο μηχανικός που μπαίνει στο σύστημα έχει σχέση με την εταιρία είτε ως μέλος είτε ως μισθωτός οπότε οι αποδείξεις κόβονται από την εταιρια και εσύ υπογράφεις σαν φυσικό πρόσωπο για αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα είναι οτι έχω και άλλες δηλώσεις της εταιρείας σε οριστική υπαγωγή, οι οποίες απαιτούν ΔΕΔΟΤΑ. Ως εκ τούτου, πρέπει να ζητήσω να μου τις ανοίξουν και αυτές.  :shock:  

 

Τελικά χαζομάρα, που πήγα τις δηλώσεις μου σε οριστική υπαγωγή...  :sad: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.