Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Έτσι είναι.

Τα αρχεία δεν αλλάζουν είτε είσαι προς ρύθμιση είτε προς έκδοση άδειας

Απλά στη 2η περίπτωση ανεβάζεις επιπλέον το στέλεχος της άδειας νομιμοποίησης για να μπορέσεις να πας σε οριστική

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτημα να γυρισει η δηλωση σε "υπαγωγη".

Μπορώ για αυτόν τον λόγο να γυρίσω σε "υπαγωγή"? Δεν το ήξερα.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κτίριο προ 55, θέλω να κάνω υπαγωγή και να δηλώσω παραβασεις με αναλυτικο προϋπολογισμό. Σύμφωνα με το παράρτημα θεωρείται με ΟΑ.

Άρα στο σύστημα βάζω ΝΑΙ. Στα στοιχεία-αρχεία που απαιτούνται να ανεβάσω τι βάζω? είναι προφανές ότι σαν προ 55 δεν έχει τίποτα από ΟΑ.

Έκανα τηλεφωνική ερώτηση στο ΤΕΕ και αφού μου παν ότι διαφωνούν, με τη λογική του παραρτήματος για τα προ55 και το πεδίο της ΟΑ, με προέτρεψαν να στείλω email [email protected] και να ρωτήσω!

έχει αντιμετώπιση κανείς αντίστοιχη περίπτωση;

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μια δήλωση που θα λέει ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει οικοδομική άδεια πλην όμως υπάρχει κτίσμα προυφιστάμενο του 55 και συμφωνα με το παράρτημα μπλα μπλα.. επιλέγεται "ναι" στο πεδίο... με παραπομπές στο νόμο.

Ή μπορείς να ανεβάσεις και την πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος προ του 55 αν έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος. Είναι όντως προ 55, σε χωριό, με πέτρινους τοίχους 60εκ και όλα τα χαρακτηριστικά ενός κτιρίου περίπου του 1900.

Άρα σε κάθε ένα από τα απαιτούμενα αρχεία βάζω μια δήλωση που να λέει τα όσα αναφέρεις. Τυπικά αυτό σε τι κατηγόρια πρέπει να μπει; σε μια ερωτοαπάντηση του τεε αναφέρουν κατ.5.

Επιπλέον, σύμφωνα με το νόμο τέτοιες περιπτώσεις απαιτούν κάτι από σχέδια ή άλλα αρχεία, όπως ΔΕΔΟΤΑ, αεροφωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, εγώ αναφερόμουν στο τι θα βάλεις στο πεδίο που ζητάει στέλεχος οικοδομικής άδειας. Απο κεί και πέρα τα υπόλοιπα απαιτούμενα αρχεία θα τα ανεβάσεις κανονικά.

Όσο για την κατηγορία, όπως έχω ξαναπεί η γνώμη μου είναι ότι δεδομένου ότι παρά την εξαίρεση του παραρτήματος που σου λέει βάλε ναι στο πεδίο της άδειας μιλάμε ουσιαστικά για κατασκευές χωρίς άδεια όπου δεν υπάρχουν εγκεκριμένα μεγέθη για να συγκρίνεις. Οπότε:

-1 για κατοικία πριν το 75

-2 αν όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν πριν το 83

-4 αν έχεις αυθαιρεσίες που έγιναν μετά το 83

Link to comment
Share on other sites

Σωστή προσέγγιση ως προς την κατηγορία, σχετικά όμως με τα απαιτούμενα αρχεία εφόσον βάζουμε ΝΑΙ σε οικοδομική άδεια φαντάζομαι ότι θα απαιτούνται - θα ανοίγουν και οι αντίστοιχες θέσεις στο πρόγραμμα, για ανέβασμα των εγγράφων των σχετικών με την οικοδομική άδεια, που στα προ 55 δεν υπάρχουν. Άρα εκεί τι βάζουμε, πάλι δεν θέλει εκεί ένα έγγραφο που να ενημερώνει πως είναι προ 55;

Τελικά, αν έχεις ένα προ 55 που έχει κατασκευές πιο πρόσφατες πχ σκυροδέτηση περίφραξης ή ένα μπαρμπεκιου ή μια πέργκολα είναι  "άδικο" να πάρει όλο το αυθαίρετο κατηγορία 4 λόγω εργασιών υπολογιζόμενων με αναλυτικό και να χάσει την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση, όπως θα παιρνε ένα κατηγοριας 1 ή 2.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέρος του ακινήτου είναι προ 55. Το τεκμηριώνεις στην Τ.Ε βάσει μορφολογικών χαρακτηριστικών του κτιρίου και με όποιες άλλες ενδείξεις ή αποδείξεις έχεις στη διάθεσή σου. Οι μεταγενέστερες κατασκευές (όποιες και αν είναι αυτές) δεν υπάγονται στις εξαιρέσεις και οφείλουν να τακτοποιηθούν. Συνήθως μια κατοικία για να συνεχίζει να είναι λειτουργική μετά από τόσα χρόνια έχει συντηρηθεί και της έχουν προστεθεί νέα στοιχεία. Συνήθως βλέπεις σκάλες από μπετόν, εδαφόπλακες, περιτοιχίσεις, αλλαγή στέγης, νέα κουφώματα,  τριπτά επιχρίσματα κλπ. Βάλε λοιπόν μια λοιπή παράβαση κατηγορίας 5 (εκτός αν μπορείς να υπάγεις κατηγορία 3), ώστε να έχεις καλύψει όλο το ακίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.