Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

O N.4178/2013 λήγει στις 23 Ιουλίου 2017.

Με τα σήμερα ισχύοντα έχουμε εκ του νόμου 2 χρόνια περιθώριο να καταθέσουμε τα "απαραίτητα", άρα έως 23 Ιουλίου 2019.

Οπότε για το ΤΕΕ μάλλον ....."πέρα βρέχει"!!!!!

 

Βεβαίως έρχεται ο νέος νόμος που αυτό μάλλον θα το αλλάξει και θα το κάνει 23 Ιουλίου 2018!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Με το νέο νόμο, όταν αυτός ψηφιστεί,  μπορεί να προβλέπονται διαφορετικές διατάξεις ισχύος της ανωτέρω προθεσμίας. Σήμερα συζητάμε με βάση τα ισχύοντα του ν. 4178 και των αποφάσεων που έχουν εκδοθεί.

"με το νεο νόμο, οταν αυτός ψηφιστεί, μπορεί να προβλέπονται διαφορετικές διατάξεις ισχύος της ανωτέρω προθεσμίας", 

σήμερα πάντως ισχύει οτι η καταληκτική ημ/νια να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά του Ν.4178 είναι η Φεβρουάριος 2018?

Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε πολλές φορές. Με τα ισχύοντα η ημερομηνία για τα δικαιολογητικά είναι η 23/7/2019. Δες και παραπάνω τη δημοσίευση του ΙΑΣΟΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι! Έχω μερικές αιτήσεις σε απλή ΥΠΑΓΩΓΗ εδω και πολύ καιρό για πολλούς λόγους. Ενδεικτικά αναφέρω:
1)Πέθανε ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι δνε έχουν συγκινηθεί να συνεχίσουν την διαδικασία!

2)Δεν μου έχουν φέρει τις υπεύθυνες δηλώσεις από αμέλεια, ως εκ τούτου δεν κλείνω την αίτηση!

3)Δεν με έχουν εξοφλήσει!
4)Συνδυασμός των πραπάνω

 

Θα μπορώ μετά τις 23 του μήνα να τις επεξεργαστώ και να τις πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή ή θα μου παγώσουν οι αιτήσεις και θα χαθούν τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι ήδη έγιναν οι πληρωμές παραβόλων Ν 4178 και ΤΕΕ 

εξ αυτού και μόνο του λόγου, οι αυθαιρεσίες θεωρούνται ως ενταγμένες σε οποιοδήποτε νόμο αυθαιρέτων

Οπότε πιστεύω ότι γενικά δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αυτό απορρέει από κάποιο έγγραφο? Μέχρι πότε θαρρείτε πως θα μπορω να τις επεξεργάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνει ...παρανόηση! Θέλει πολύ προσοχή το θέμα κι αρκετή ...."φαντασία"!

Αν π.χ. σήμερα στον 4178 έχεις δηλώσει σε μια δήλωση 49 τ.μ. και μετά τη λήξη αυτού θέλεις να δηλώσεις άλλα 10 τ.μ. θεωρώ ότι, ΔΕΝ θα μπορείς να το κάνεις...... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι απόλυτα το κομματι της ''φαντασίας'' που λες....
Εγω αναφέρομαι σε συγκεκριμενες περιπτώσεις οπού τυπικά δεν έχει πατηθεί το κουμπί της περαίωσης λόγω έλλειψης δεδομενων! Βεβαι και αυτο που λες-παλι δημιουργεί πρόβλημα γιατί προσωπικά έχω αυαθαίρετο που κατέθεσα την προηγουμενη βδομάδα και δεν θα προλάβα να το τελειώσω μεχρι το τελος της εβδομάδας!!!! Γι'αυτο ρωτάω από απορρέει και πόσο καιρο θα το επιτρέπουν!

Στο σχέδιο νόμου το μ΄νο που ορίχει είναι πως δύναται να μεταφερθεί στον νεο νόμο αν δεν εχει περαιωθεί....δεν αναφέρει κατι αλλο όπως το είδα εγω! Ισως το θεωρούν αυτονόητο οτι θα επεξεργαζονται...'ισως δεν το εχουν καν σκεφτει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.