Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Eνα διαδικαστικό.

Την ή τις δηλώσεις συναίνεσης που τις ανεβάζεται? Στην αναθεση ιδιοκτήτη στον μηχανικό

ή στην ΥΔ ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στην ΥΔ αλλά σε όποιο από τα δύο και να την ανεβάσεις δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Το σημαντικό είναι ότι την έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Eνα διαδικαστικό.

Την ή τις δηλώσεις συναίνεσης που τις ανεβάζεται? Στην αναθεση ιδιοκτήτη στον μηχανικό

ή στην ΥΔ ιδιοκτήτη?

 

προσωπικά, τις ανεβάζω στο πεδίο ΥΔ Ιδιοκτήτη (όλες μαζί σαν ένα αρχείο)

πλην αυτής που αφορά στο ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α (περι της μη εμφάνισης ρωγμών στο παρελθόν, κ.α  ) η οποία επισυνάπτεται στο αντίστοιχο αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ συνάδερφοι,

Τις ανέβασα με την ΥΔ ιδιοκτήτη κανονικά 1pdf την καθε μια.

@vagelis  Oταν λες ΥΔ για ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ, τι ακριβώς εννοείς? Πρωτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ συνάδερφοι,

Τις ανέβασα με την ΥΔ ιδιοκτήτη κανονικά 1pdf την καθε μια.

@vagelis  Oταν λες ΥΔ για ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ, τι ακριβώς εννοείς? Πρωτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο.

 

.......Εξ' όσων είμαι σε θέση να γνωρίζω, αλλά κι από εν γένει πληροφορίες μου σχετικά, δηλώνω ότι στο εν λόγω ακίνητο

ουδέποτε στο παρελθόν υπήρξαν ζημιές που να έχουν αποκατασταθεί και επομένως καταστάθηκαν αφανείς

(π.χ. ρωγμές ή άλλες βλάβες από σεισμούς, φωτιά, πλημμύρες, καθιζήσεις κ.λπ.)......

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πρωτη φορά ακουώ τετοια δήλωση. Δεν  το εχω κανει προσωπικά 

ποτέ γιατι εξαρχής το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ βασιζεται σε ταχυ πρωτοβάθμικο οπτικό έλεγχο και τα σχετικά πεδία που επιλέγουμε

είναι σχετικά με εμφανής ρωγμές σήμερα και τον αν εχει επισκευαστεί-ενισχυθει στο παρελθόν. Το τελευταίο το εκλαμβάνω μονο σε περίπτωση ενισχυσης με αδεια επισκευής 

γιατι ενισχυση τύπου "αφεντικό εγκω ξερει κανει αυτό και γινει σπιτι θηρίο" δε νομίω οτι εχει καποια ευεργετική, συνηθως δε

δυσμενη, επιρροη στην ενγενη αντισεισμική συμπεριφορα ενος κτηρίου.

Βεβαια ισως το εφαρμόσω  απο δω και περα, σε παλιές κατοικίες που ο ιδιοκτήτης ειναι εξαρχης ένας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα! ανεβάζω στο σύστημα και τον αναλυτικό προΰπολογισμό για τις λοιπές πολεοδομικές παρεμβάσεις? Η αναφέρω το ποσό στην τεχνική έκθεση??

Link to comment
Share on other sites

Τον ανεβάζεις κανονικά. Εγώ ανεβάζω ξεχωριστώ από την τεχνική έκθεση έντυπο pdf, στο ίδιο πεδίο, όπου εχω αρχικά την επιμετρηση των μεγεθων για τον αναλυτικό

και μαζί το έντυπο του αναλυτικού όπου φαίνεται το συνολικό ποσό σύμφωνα με το υπόδειγμα excel που έχει εδώ στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.